جراحی قلب باز
جراحی

جراحی قلب باز

جراحی قلب باز

جراحی باز قلب جراحی است که در آن قفسه سینه بریده می‌شود و از طریق عضلات، دریچه‌ها یا شریان‌های قلب، جراحی انجام می‌شود.

پیوند بای پس عروق کرونر (CABG) رایج‌ترین نوع جراحی قلب است که در بزرگسالان انجام می‌شود. در طی این جراحی، یک رگ سالم به یک شریان کرونر انسداد پیوند داده می‌شود. این به عروق پیوندی اجازه می‌دهد تا شریان مسدود شده را دور زده و خون تازه را به قلب وارد کند.

جراحی قلب باز را گاهی جراحی سنتی قلب می‌نامند. امروزه بسیاری از اقدامات قلبی جدید را می‌توان تنها با برش‌های کوچک انجام داد. بنابراین، اصطلاح جراحی قلب باز می‌تواند گمراه کننده باشد.

چه موقع به جراحی قلب باز نیاز است؟

برای انجام CABG ممکن است جراحی قلب باز انجام شود. پیوند بای پس عروق کرونر ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کرونر قلب ضروری باشد. بیماری کرونر قلب زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می‌رسانند، باریک و سفت می‌شوند. این اغلب سخت شدن رگ‌ها نامیده می‌شود. سخت شدن رگ زمانی اتفاق می‌افتد که مواد چربی پلاستیکی را در دیواره عروق کرونر تشکیل دهد.

حمله قلبی

پلاک باعث باریک شدن  عروق می‌شود و عبور خون را با مشکل مواجه می‌کند. وقتی خون نتواند به درستی به قلب جریان یابد، ممکن است حمله قلبی رخ دهد.

جراحی قلب باز همچنین برای ترمیم یا تعویض دریچه‌های قلب انجام می‌شود، که باعث می‌شود خون از طریق قلب عبور کند. نواحی آسیب دیده یا غیر عادی قلب حذف می‌شود. دستگاه های پزشکی که به ضربان قلب کمک می‌کند تا قلب آسیب دیده را با قلب اهدا شده جایگزین کند (قلب پیوند).

جراحی قلب باز چگونه انجام می‌شود؟

جراحی قلب باز از سه تا شش ساعت طول می‌کشد. به طور کلی با انجام این مراحل اساسی انجام می‌شود:

به بیمار بیهوشی عمومی داده می‌شود. این تضمین می‌کند که در کل جراحی خواب و بدون درد خواهند بود.

جراح یک برش 8 تا 10 سانتی‌متری در قفسه سینه ایجاد می‌کند. جراح تمام یا بخشی از استخوان سینه بیمار را برش می‌دهد تا قلب را در معرض دید قرار دهد. هنگامی که قلب قابل مشاهده است، بیمار ممکن است به یک دستگاه بای پس قلب و ریه متصل شود.

دستگاه بای پس خون را از قلب دور می‌کند تا جراح بتواند عمل کند. برخی از روش‌های جدید از این دستگاه استفاده نمی‌کنند. جراح از یک رگ یا شریان سالم برای ایجاد مسیر جدید در اطراف شریان مسدود شده استفاده می‌کند. جراح استخوان سینه را با سیم می‌بندد و سیم را در داخل بدن می‌گذارد. برش اصلی بخیه زده شده است. گاهی اوقات آبکاری سترنال برای افراد در معرض خطر انجام می‌شود، مانند افرادی که چندین عمل جراحی انجام داده‌اند یا افراد در سنین بالا. آبکاری خارجی زمانی است که استخوان سینه پس از جراحی با صفحات کوچک تیتانیوم دوباره پیوند داده می‌شود.

خطرات جراحی قلب باز

خطرات مربوط به جراحی قلب باز عبارتند از:

عفونت زخم قفسه سینه (بیشتر در بیماران چاقی یا دیابت یا کسانی که قبلا CABG داشته اند)

 • حمله قلبی یا سکته مغزی
 • ضربان قلب نامنظم
 • نارسایی ریه یا کلیه
 • درد قفسه سینه و تب کم
 • از دست دادن حافظه یا گیجی
 • لخته خون
 • از دست دادن خون
 • مشکل تنفس
 • ذات الریه

طبق مرکز قلب و عروق در دانشگاه شیکاگو پزشکی، دستگاه بای پس قلب و ریه با افزایش خطرات همراه است. این خطرات شامل سکته مغزی و مشکلات عصبی است.

چگونه برای جراحی قلب باز آماده شویم؟

در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید، حتی داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها را به پزشک خود بگویید. هر بیماری را از جمله شیوع تبخال، سرماخوردگی، آنفولانزا یا تب به پزشک اطلاع دهید.

در دو هفته قبل از جراحی، پزشک ممکن است ترک سیگار را تجویز نماید. بهتر است از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده نکنید.

روز قبل  از بهتر است بدن خود را با صابون مخصوص بشویید. این صابون برای از بین بردن باکتری‌های پوست استفاده می‌شود و احتمال عفونت بعد از جراحی را کاهش می‌دهد.

شب قبل عمل بهتر است بعد از نیمه شب چیزی نخورید و ننوشید.

ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما هنگام ورود به بیمارستان برای جراحی، دستورالعملهای دقیق تری را به شما ارائه می دهد.

بعد از جراحی قلب باز چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی بعد از جراحی از خواب بیدار می‌شوید، دو یا سه لوله در قفسه سینه خود خواهید داشت. اینها برای کمک به تخلیه مایعات از اطراف قلب هستند. ممکن است خطوط داخل وریدی (IV) در بازوی خود داشته باشید تا مایعات را تأمین کند و همچنین یک کاتتر (لوله نازک) در مثانه برای از بین بردن ادرار داشته باشید.

همچنین به دستگاه‌هایی متصل خواهید شد که قلب را کنترل می‌کنند.

معمولاً اولین شب خود را در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) می‌گذرانید. سپس برای سه تا هفت روز آینده به یک اتاق مراقبت منظم منتقل خواهید شد.

مراقبت‌های بعد از عمل

مراقبت پس از جراحی در خانه یک قسمت اساسی از بهبود بیمار است.

مراقبت از برش

مراقبت از برش بسیار مهم است. محل برش خود را گرم و خشک نگه دارید. قبل و بعد از لمس دست خود را بشویید. اگر برش به درستی بهبود یابد، می‌توانید دوش بگیرید. دوش نباید با آب گرم بیش از 10 دقیقه باشد. باید اطمینان حاصل کنید که محل برش مستقیماً توسط آب برخورد نکند.

همچنین مهم است که به طور منظم محل‌های برش خود را از نظر علائم عفونت بررسی کنید، که شامل موارد زیر است:

 • افزایش زهکشی، تراوش یا باز شدن از محل برش
 • قرمزی در اطراف برش
 • گرما در امتداد خط برش
 • تب

مدیریت درد

مدیریت درد نیز فوق العاده مهم است، زیرا می‌تواند سرعت بهبودی را افزایش دهد و احتمال عوارضی مانند لخته شدن خون یا ذات الریه را کاهش دهد. ممکن است درد عضلانی، گلو درد، درد در محل‌های برش یا درد از لوله‌های قفسه سینه احساس کنید. پزشک به احتمال زیاد داروهای مسکن را تجویز می‌کند که می‌توانید در خانه مصرف کنید. مهم است که طبق دستورالعمل مصرف کنید. بعضی از پزشکان توصیه می‌کنند داروی ضد درد را قبل از فعالیت بدنی و قبل از خواب مصرف کنید.

به اندازه کافی خوابیدن

برخی از بیماران پس از جراحی قلب باز دچار مشکل خواب می‌شوند، اما مهم است که تا حد ممکن استراحت کنید.

برای داشتن خواب بهتر می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید

 1. داروی ضد درد خود را نیم ساعت قبل از خواب مصرف کنید.
 2. بالش‌ها را تنظیم کنید تا فشار ماهیچه‌ای کاهش یابد.
 3. از مصرف کافئین به خصوص عصرها خودداری کنید

در گذشته، برخی اظهار داشتند که جراحی قلب باز منجر به کاهش عملکرد ذهنی می‌شود. با این حال، بیشتر تحقیقات اخیر نشان داده است که چنین نیست. اگرچه برخی از بیماران ممکن است تحت عمل جراحی قلب باز قرار بگیرند و بعداً دچار افول ذهنی شوند، اما تصور می‌شود که این امر به احتمال زیاد به دلیل اثرات طبیعی پیری باشد.

برخی از افراد پس از جراحی قلب باز افسردگی یا اضطراب را تجربه می‌کنند. یک درمانگر یا روانشناس می‌تواند در مدیریت این تأثیرات کمک کند.

توانبخشی

اکثر افرادی که CABG داشته‌اند از شرکت در یک برنامه توانبخشی ساختار یافته و جامع بهره‌مند می‌شوند. این کار معمولاً به صورت سرپایی و با ویزیت‌های چند بار در هفته انجام می‌شود. مولفه‌های این برنامه شامل ورزش، کاهش عوامل خطر و مقابله با استرس، اضطراب و افسردگی است.

چشم انداز طولانی مدت برای جراحی قلب باز

انتظار بهبودی تدریجی را دارید. ممکن است بهبودی کامل تا شش هفته طول بکشد. با این حال، چشم انداز برای بسیاری از افراد خوب است و پیوندهای قلب می‌توانند سالها کار کنند.

با این وجود، جراحی مانع از تکرار انسداد شریان می‌شود. با کمک موارد زیر می‌توانید به بهبود سلامت قلب خود کمک کنید.

 1. داشتن یک رژیم غذایی سالم
 2. کاهش غذاهای حاوی نمک ، چربی و شکر
 3. سبک زندگی فعال تر
 4. سیگار نکشیدن
 5. کنترل فشار خون بالا و کلسترول بالا

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :