کاربرد شان در پزشکی
بهداشت عمومی

کاربرد شان در پزشکی

کاربرد شان در پزشکی
کاربرد شان در پزشکی بسیار متنوع و گسترده محسوب می‌شود. خوب است بدانید که شان‌های استریل پارچه‌های استریل شده هستند که در بسیاری از محیط‌های پزشکی مانند بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، کلینیک‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. کادر درمان به دنبال این هستند که با استفاده از این شان‌ها، آلودگی‌ها و میکروب‌ها را از بیماران و مراجعین دور کنند.
علاوه بر این در اتاق جراحی، هدف از استفاده از این پارچه‌های استریل، پوشاندن قسمت‌های مختلف بدن است. این شان‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که هم بسیار جاذب باشند و هم مقاومت خوبی داشته باشند. مقاومت این نوع محصول از پارگی آن جلوگیری خواهد کرد.
تعدادی بی‌شماری از آن‌ها یک‌بارمصرف هستند و به‌صورت جداگانه برای یک‌بار استفاده بسته‌بندی می‌شوند. شان‌های پارچه‌ای برای کاربردهای مختلف پزشکی در دسترس هستند. به عنوان مثال شان‌های پزشکی تقریبا برای همه عمل‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
معمولا قبل از عمل‌های جراحی، این پارچه‌های استریل برای پوشاندن ناحیه‌ای غیر از ناحیه جراحی به کار برده می‌شوند. برای قسمت‌های مختلف بدن شان‌هایی با اندازه‌ها و اشکال مختلف طراحی شده‌اند. همان‌طور که ذکر شد، در این شرایط پزشکان مطمئن هستند که بدن فرد از آلودگی به‌دور است.
استفاده از شان برای تجهیزات پزشکی
شان‌های استریل ناحیه‌ای عاری از هرگونه آلودگی را طی انجام اقدامات پزشکی و جراحی فراهم می‌آورند. بسیاری از شان‌ها به رنگ آبی یا سفید ساده هستند، اما در طرح های چاپی نیز موجود هستند. کاربرد شان در پزشکی تنها به بیماران یا پزشکان محدود نمی‌شود. برخی از شان‌های استریل از مواد پلی اتیلن تشکیل شده‌اند. اینها برای پوشاندن قطعات کوچکتر تجهیزات، مانند لیزرهای دستی یا دوربین های اشعه ایکس استفاده می‌شوند.
آن‌ها بدون لاتکس هستند و ممکن است که با یک نوار چسب یا نوارهای لاستیکی در جای خود محکم شوند. در واقع هدف از استفاده از این محصول، محافظت از تجهیزات در برابر آسیب‌ها و مشکلات احتمالی است. به عنوان مثال ممکن است که ریختن مایعات روی تجهیزات باعث خراب‌شدن آنها شود. اما با استفاده از این محصول هم این وسایل از آسیب‌های احتمالی دور می‌مانند و هم طول عمر آنها بیشتر خواهد شد.
شان‌های جراحی را از کجا تهیه کنیم؟
دلایل زیادی وجود دارند که چرا باید از شان‌ها استفاده شود. در واقع کاربرد شان در پزشکی به قدری گسترده است که اکثر مراکز درمانی به دنبال تهیه آن می‌روند. اول، آنها به جلوگیری از انتقال عفونت کمک می‌کنند. شان‌ها با یک لایه مواد استریل پوشانده می‌شوند و این لایه به جلوگیری از رشد باکتری‌ها روی پارچه کمک می‌کند.
علاوه بر این، شان‌ها به تمیز نگه‌داشتن اتاق عمل کمک می‌کنند. در نهایت اگر هنگام انجام جراحی یا دیگر شرایط مشکلی پیش بیاید، شان می‌تواند از بیماران محافظت کند. برای خرید انواع مختلف شان مانند شان استریل پرفوره یا شان غیر استریل غیر پرفوره می‌توانید به صفحه آرشیدا طب مراجعه کنید.
انواع شان‌های جراحی
شان راه حلی مناسب برای انجام اقدامات مختلف در مراکز درمانی محسوب می‌شود. استفاده از شان‌ها، جراحی در اتاق عمل را تسهیل می‌کند. انواع مختلفی از شان‌های جراحی وجود دارند و هر مرکزی باید بسته به نیاز خود نسبت به خرید اقدام کند. در این قسمت 3 مورد از رایج‌ترین آن‌ها بیان شده‌اند:
شان یکبار مصرف
شان‌های یکبار مصرف از پارچه اسپان باند ساخته شده‌اند. این پارچه‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که فرد را از هرگونه بیماری یا آلودگی دور نگه دارند. علاوه بر این از ویژگی‌های مهم شان‌ها این است که ضد حساسیت هستند؛ بنابراین فرد بیمار با هیچ‌گونه حساسیتی مواجه نمی‌شود. علاوه بر این عاری از هرگونه پرز است. این ویژگی از قرمزی یا خارش پوست بیمار به میزان قابل‌توجهی جلوگیری می‌کند.
شان پرفوره
شان پرفوره نمونه‌ای از شان است که روی آن حفره‌ای وجود دارد. این شان‌ها برای جراحی بسیار مناسب هستند. در واقع با کمک این شان، قسمت حفره دار روی ناحیه مورد نظر قرار می‌گیرد. در این شرایط پزشک به‌راحتی و با تمرکز بالا کار خود را انجام می‌دهد.
شان ساده
این نوع شان‌ها هیچ‌گونه سوراخی ندارند. از این شان‌ها برای محافظت از لوازم و تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود. در این شرایط از انتقال آلودگی به سطح تجهیزات پزشکی جلوگیری می‌شود. این نوع شان با شان پرفوره شباهت‌های بسیار زیادی را دارد. به عنوان مثال جنس آن از اسپان باند است و هیچ‌گونه حساسیتی را نیز ایجاد نخواهد کرد.
نتیجه
شان‌ها پارچه‌هایی ضروری و مهم در هر محیط پزشکی هستند. نقشی حیاتی آن‌ها محافظت از بیماران، کارکنان و تجهیزات در برابر عفونت‌ها یا آلودگی‌های احتمالی است. با استفاده از شان‌های استریل، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بیماران خود بهترین مراقبت ممکن را دریافت می‌کنند. همچنین انتقال عفونت از جراحان به زخم یا بالعکس با تماس مستقیم جلوگیری می‌شود.