جراحی سرپایی
جراحی

جراحی سرپایی

جراحی سرپایی

جراحی سرپایی به جراحی سرپایی یا جراحی همان روز نیز گفته می‌شود. جراحی سرپایی به فرد اجازه می‌دهد در همان روزی که یک عمل جراحی انجام می‌شود به خانه برگردد.

در جراحی سرپایی بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد و فرد بعد از جراحی دوره نقاهت را در منزل میگذراند. پزشک مقدار داروی تجویز شده را کاهش می‌دهد و از وقت پزشک با استفاده موثرتر استفاده می‌کند. در حال حاضر رویه‌های بیشتری در مطب جراح انجام می‌شود، اصطلاحاً به آن عمل جراحی مبتنی بر مطب می‌گویند.

جراحی سرپایی برای افراد سالم که تحت عمل جراحی جزئی یا متوسط ​​قرار می‌گیرند (روشهای محدود اورولوژی، چشم پزشکی، گوش و حلق و بینی و روش‌های مربوط به اندام‌ها) بهترین روش را دارد.

در حال حاضر بیش از نیمی از اقدامات جراحی انتخابی در اکثر کشورها به عنوان جراحی سرپایی انجام می‌شود. کارشناسان بهداشت انتظار دارند این میزان طی یک دهه آینده افزایش یابد.

جراحی سرپایی در 3 دهه گذشته به دلایلی از جمله ایجاد شده است:

  1. ابزارهای جراحی بهبود یافته
  2. تکنیک های جراحی کمتر تهاجمی
  3. یک رویکرد تیمی برای آماده سازی فرد برای جراحی و بهبودی در منزل که شامل یک جراح و یک متخصص بیهوشی. (یک پزشک پزشکی متخصص در استفاده از داروهای بیهوشی است، بنابراین بیمار احساس درد می کند و بدون درد است و عمل جراحی را به یاد نمی آورد)
  4. تمایل به کاهش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی

نقش متخصص بیهوشی

متخصصان بیهوشی پزشكانی هستند كه داروهای تأمین كننده درد را برای اقدامات تهاجمی كمتر مانند آندوسكوپی یا حین زایمان و همچنین داروهای تجویز كننده كه در حین جراحی بیمار را كاملاً آرام می‌كنند، تجویز و نظارت می‌كنند و پس از جراحی، به اتاق بهبودی منتقل می‌شوید. بیمار توسط متخصصین مراقبت‌های بهداشتی کنترل می‌شود.

  • دستگا‌های متخصص بیهوشی که به طور مداوم علائم حیاتی مانند فشار خون، سطح اکسیژن خون، عملکرد قلب و الگوهای تنفسی را نشان می‌دهند تا بتوانند مشکلات تنفسی را مشاهده کنند.
  • متخصصان بیهوشی ممکن است به بیمار و پزشکان در مورد کنترل درد توصیه کنند.
  • متخصص بیهوشی به بیمار اعلام می‌کند که در حین جراحی چه انتظاراتی دارید.
  • از آنجا که بیهوشی و جراحی بر روی هر سیستم بدن تأثیر می‌گذارد، متخصص بیهوشی قبل از عمل مصاحبه انجام می‌دهد. گاهی اوقات این کار به صورت شخصی انجام می‌شود.
  • متخصص بیهوشی سابقه پزشکی، بیماری‌های پزشکی فعلی یا شرایطی را که دارید بررسی می‌کند. همچنین بررسی می‌کند که هیچ زخم باز ندارید که منجر به عفونت جدی شود.

در جراحی سرپایی از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟

هنگامی که فردی به دلیل آسیب، وضعیت یا بیهوشی بیماری پزشکی دیگر جراحی سرپایی انجام می‌دهد، این دارو دارویی است که اعصاب مرکز درد را در حین عمل مسدود می‌کند. چهار نوع بیهوشی که در جراحی سرپایی استفاده می‌شود.

بیهوشی عمومی

این نوع بیهوشی از طریق ماسک یا IV انجام می‌شود و باعث می‌شود در طول عمل بیهوش شوید. از بیهوشی عمومی به طور معمول برای روش‌های اصلی مانند تعویض مفصل زانو یا مفصل ران استفاده می‌شود.

بی‌حسی موضعی

این معمولاً یک بار تزریق دارو است که باعث می‌شود ناحیه کوچکی برای روش‌هایی مانند گرفتن بیوپسی از پوست، ترمیم استخوان شکسته یا دوختن بریدگی عمیق بی‌حس شود. بیدار و هوشیار خواهید بود اما در ناحیه تحت درمان احساس درد نخواهید کرد.
پزشک راهنمایی‌های خاصی در مورد چگونگی آماده سازی شب قبل و روز جراحی برای کمک به اطمینان از یک تجربه ایمن و موفقیت آمیز ارائه می‌دهد.

بیهوشی منطقه‌ای

بی‌‌حسی منطقه‌ای معمولاً از طریق تزریق یا لوله نازکی به نام کاتتر انجام می‌شود که اغلب در ستون فقرات است. قسمت بزرگتری از بدن را نسبت به بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌کند، مانند بدن، از کمر به پایین. این دارو اغلب برای روش‌هایی مانند زایمان، یا جراحی‌های شکم، بازو یا پا استفاده می‌شود. بیدار خواهید بود اما در ناحیه بی‌حس شده درد نخواهید داشت.

مراقبت از بیهوشی تحت مراقبت (IV)

در جراحی سرپایی مراقبت از بیهوشی یا آرام بخشی (IV) تحت نظر است. ممکن است دارویی داده شود که فرد را آرام کرده و یا از طریق تزریق داخل وریدی باعث خواب آلودگی می‌شود. چندین سطح آرام بخشی وجود دارد و افراد واکنش متفاوتی نسبت به آنها نشان می‌دهند. برخی از افراد بیدار هستند و می‌توانند صحبت کنند اما دردی احساس نمی‌کنند. دیگران به خواب عمیق فرو می‌روند و چیزی از این عمل را به خاطر نمی‌آورند. این نوع بیهوشی اغلب برای روش‌های کم تهاجمی مانند کولونوسکوپی استفاده می‌شود. آرام بخشی گاهی با بی‌حس کننده موضعی ترکیب می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :