بهداشت عمومی

فروش تجهیزات یکبار مصرف

فروش تجهیزات یکبار مصرف

تجهیزات یکبار مصرف، به تجهیزاتی گفته می‌شود که برای یک بار مصرف یا استفاده موقت در نظر گرفته شده‌اند. لوازم یکبار مصرف علاوه بر بیمارستان‌ها، در مطب‌ها، کلینیک‌ها و دندانپزشکی‌ها کاربرد دارند و ضروری هستند. ازآنجایی‌که از این وسایل فقط یکبار استفاده می‌شود، در کنترل بیماری‌های قابل انتقال و واگیردار بسیار مفید هستند. این وسایل نیازی به نگهداری و استریل کردن ندارند. پزشکان و کاربران هر بار از یک وسیله جدید استفاده می‌کنند و پس از استفاده آن را دور می‌ریزند.

 

اهمیت تجهیزات یک‌بارمصرف

در یک تحقیق انجام شده در زمینه مطب‌های دندانپزشکی، مشخص شد که اگر محصولی به طور صحیح و کامل در پروسه اتوکلاو تمیز نشود، می‌تواند خطرناک باشد و آلودگی را انتقال دهد. چون پروتئین‌های غیرنرمالی که عامل بیماری هستند، ممکن است طی چرخه استریلیزاسیون به‌صورت بالقوه باقی بمانند و تولید شوند. در این حالت بیماران و حتی تیم درمان در معرض خطر آلوده شدن قرار می‌گیرند.

علی‌رغم وجود روش‌های متعدد استریل‌سازی همچون استریل‌سازی شیمیایی، استریلیزاسیون حرارتی و غیره، همیشه دامنه‌ای از آلودگی باقی می‌ماند. در این دوران که کووید به‌راحتی منتشر می‌شود و از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند، انتقال عفونت اولین چیزی است که باید از شر آن خلاص شد. ازاین‌رو، تنها راهی که به طور مطلق احتمال آلودگی را از بین می‌برد، استفاده از محصولات یکبار مصرف است. تقریباً هر صنعتی در حال حاضر تاحدامکان به استفاده از تجهیزات یکبار مصرف روی آورده است.

ازآنجایی‌که حوزه پزشکی درحال‌رشد و توسعه است، دنیای بهداشت با نیازهای متنوعی در مراقبت‌های بهداشتی روبرو شده و خواهد شد. دنیای پزشکی پرشتاب به دلیل مزایای فراوانی که برای پزشکان، مراکز درمانی و بیماران دارد، شروع به اجرای ابزارهای پزشکی یکبار مصرف کرده است. بنابراین، به یک انتخاب ضروری برای صنعت مراقبت‌های بهداشتی تبدیل شده‌اند.

 

معایب استفاده از محصولات پلاستیکی

اگرچه پلاستیک‌ها ارزان‌تر و راحت‌تر از فلزات تولید می‌شوند، اما مضرات خودشان را هم دارند و محیط‌زیست را آلوده می‌کنند.

استفاده از محصولات پلاستیکی در گذشته اخیر به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است، به‌طوری‌که بسیاری از شرکت‌ها به این صنعت پیوسته‌اند و انواع بیشتری از پلاستیک ساخته شده است. شرکت‌ها پلاستیک‌ها را آسان‌تر و ارزان‌تر در مقایسه با مواد دیگر – مانند فلزات و سنگ‌ها – می‌دانند، زیرا آنها از محصولات جانبی نفت خام تولید می‌شوند و قابل بازیافت هستند. مصرف‌کنندگان همچنین پلاستیک را سبک‌تر از سایر مواد بسته‌بندی می‌دانند. بااین‌حال، استفاده گسترده از محصولات پلاستیکی کمبودهایی دارد.

مضر برای طبیعت

پلاستیک‌های یکبار مصرف حاوی ترکیبات مضر هستند. دفع نادرست این محصولات منجر به این می‌شود که این ترکیبات مضر به بدنه‌های آبی راه پیدا کنند. جایی که به دلیل ماهیت غیرقابل‌تجزیه زیستی در مدت طولانی حل می‌شوند. پلاستیک‌های ریخته شده برای حیوانات نیز مضر هستند؛ زیرا گهگاه آنها را می‌خورند و می‌میرند. علاوه بر این، ساخت پلاستیک شامل استفاده از مواد شیمیایی بالقوه خطرناک است که به‌عنوان تثبیت‌کننده یا رنگ‌کننده اضافه می‌شوند. بیشتر این مواد شیمیایی مورد ارزیابی ریسک اکولوژیکی قرار نگرفته‌اند و تأثیر آنها بر رفاه انسان و محیط در حال حاضر مبهم است.

تخریب محیط‌زیست

پلاستیک‌ها یا تجهیزات یکبار مصرف عموما تجزیه‌پذیر نیستند. ازاین‌رو، ممکن است قرن‌ها طول بکشد تا از بین بروند. این به دلیل پیوندهای بین مولکولی است که پلاستیک‌ها را تشکیل می‌دهند و ساختار آنها موجب می‌شود که پلاستیک نه خورده و نه تجزیه می‌شود. پلاستیک‌هایی که به طور نامناسب دور ریخته می‌شوند به مخازن آب می‌روند. آنها آبراه‌ها را مسدود می‌کنند و روی مخازن شناور می‌شوند و آنها را آلوده و ناخوشایند می‌کنند.

نقطه ذوب پایین

پلاستیک‌ها معمولاً نقطه ذوب پایینی دارند؛ بنابراین نمی‌توان از آن‌ها در جاهایی که سطح حرارت بالا است، استفاده کرد. این ویژگی بدان معنی است که نمی‌توان از آنها به‌عنوان مانع محافظ برای کوره‌ها استفاده کرد. برخی از محصولات پلاستیکی بسیار قابل اشتعال هستند – پلی‌استایرن، اکریلیک، پلی‌اتیلن و نایلون که معمولا در بسته‌بندی، لوازم‌خانگی و اداری استفاده می‌شود. همین خصوصیت، آنها را به خطر آتش‌سوزی تبدیل کرده است.

دوام

معمولاً پلاستیک‌ها و تجهیزات یکبار مصرف در مقایسه با فلزات عمر مفید کوتاهی دارند. این چرخه عمر کوتاه منجر به انباشته شدن زباله‌های ناخواسته می‌شود. اگرچه برخی از پلاستیک‌ها بازیافت می‌شوند، اما بیشتر آنها در محل‌های زباله جمع‌آوری نشده و محیط را آلوده می‌کنند. علاوه بر این، کیسه‌های پلی‌اتیلن به‌راحتی توسط باد حمل می‌شوند، چیزی که جمع‌آوری آنها را برای بازیافت تقریبا غیرممکن می‌کند.

 

مزایای لوازم یکبار مصرف

هرآنچه درباره مضرات پلاستیک گفتیم، کاملا درست است. ولی تجهیزات یکبار مصرف پزشکی مقوله‌ای جدا از پلاستیک‌ها هستند و مزایایی دارند که موجب استفاده آنها در صنعت پزشکی شده است. لوازم یکبار مصرف آن‌چنان در حوزه پزشکی و بهداشت، جا بازکرده است که هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین آنها باشد. در زیر به برخی از مزایای این نوع تجهیزات می‌پردازیم:

ضدعفونی:

وقتی یک وسیله فقط یک‌بار مورداستفاده قرار می‌گیرد، مسلما نمی‌تواند عوامل عفونی را به بیماران بعدی منتقل کند. ابزارهای پزشکی یکبار مصرف، عملکردی بدون آلودگی را تضمین می‌کنند. هنگامی‌که ابزار از قبل استریل شده به مرکز مراقبت‌های بهداشتی می‌آید، فرایند ضدعفونی یا استریل طولانی‌مدت موردنیاز نیست. چون این اطمینان وجود دارد که هیچ عفونتی ایجاد نمی‌کند و کاملا استریل است.

تحقیقی برای بررسی وجود میکروب در محصولات پزشکی یکبار مصرف و قابل‌استفاده مجدد انجام شده است. بیش از 30 درصد سواب‌های مرطوب گرفته شده از محصولات قابل‌استفاده مجدد حاوی عوامل بیماری‌زا بودند؛ درحالی‌که بیشتر سواب‌های مرطوب گرفته شده از محصولات یکبار مصرف، استریل بودند.

قابلیت ردیابی:

هنگامی‌که یک ابزار استفاده می‌شود، ضدعفونی می‌شود و در انبار قرار می‌گیرد، تمیزی آن قابل ردیابی نیست. ولی برای تجهیزات یکبار مصرف، امکان حسابداری تمام قطعات موجود و ردیابی آنها به‌صورت تضمین شده وجود دارد.

تدارکات تامین:

موجودی گم شده، شکسته یا دزدیده شده، مبلغ قابل‌توجهی پول را از هزینه یک مرکز مراقبت‌های بهداشتی خارج می‌کند. ابزارهای یکبار مصرف امکان ردیابی عرضه را فراهم می‌کنند.

مدیریت ریسک:

عفونت و کاهش شیوع بیماری‌ها یکی از بالاترین اولویت‌ها در یک مرکز پزشکی است. ابزارهای آلوده عفونت را گسترش می‌دهند، مشکلات سلامتی ایجاد می‌کنند و می‌توانند بهبود جراحی را پیچیده کنند. هنگامی‌که ابزار یک ‌بار استفاده می‌شود، خطر آلودگی متقاطع بین بیماران وجود ندارد.

تخصیص هزینه:

محاسبه دقیق هزینه‌ها می‌تواند به هر جراحی کمک کند. هنگام استفاده از تجهیزات قابل‌استفاده مجدد، ترکیبی از هزینه اولیه، هزینه عقیم‌سازی، هزینه نیروی کار، و آب و برق باید محاسبه شوند.

تجهیزات یکبار مصرف نیازی به خرید لوازم جانبی اضافی ندارند. پس هیچ هزینه اضافی مربوط به تمیزکردن، کالیبره کردن یا تعمیر هم ندارند. تجهیزات قابل‌استفاده مجدد به طور منظم نیازمند خرید مجدد لوازم ضدعفونی‌کننده، هزینه اضافی تعمیر و نگهداری، استفاده از ابزار و زمان کارمند هستند که می‌تواند هزینه‌ها را تا حد زیادی افزایش دهد. لوازم یکبار مصرف می‌توانند کیفیتی مشابه تجهیزات قابل‌استفاده مجدد را بدون هزینه اضافی ارائه دهند.

ضایعات:

بسیاری چنین می‌گویند که فروش تجهیزات یک‌بارمصرف به دلیل میزان زباله‌هایی که ایجاد می‌کنند، درست نیست. ولی انرژی، آب، مواد شوینده، بخار و الکتریسیته مورداستفاده برای ضدعفونی‌کردن ابزارهای قابل‌استفاده مجدد بیشتر از ابزارهای یکبار مصرف برای محیط‌زیست مضر است.

ایمنی:

مسلماً مهم‌ترین مزیت استفاده از تجهیزات یک‌بارمصرف این است که دور انداختن دستگاه بلافاصله پس از استفاده، ایمنی بیمار را ارتقا می‌دهد. لوازم یکبار مصرف، خطر عفونت محل جراحی و آلودگی متقاطع را کاهش می‌دهد. اگر تنها یک نفر از دستگاه استفاده کند و از دستگاه به‌درستی استفاده شود، امکان انتشار میکروب‌ها و بیماری‌ها در بین بیماران و پرسنل پزشکی عملا از بین می‌رود.

طبق گفته CDC، تجهیزات یکبار مصرف بیمارستانی با حذف خطر آلودگی بیمار به بیمار، ایمنی بیمار را بهبود می‌بخشد؛ زیرا این اقلام دور ریخته می‌شوند و برای بیمار دیگری استفاده نمی‌شوند. تجهیزات یکبار مصرف با توجه بیشتر به کنترل عفونت می‌توانند آرامش خاطر را فراهم کنند، ایمنی بیمار را بهبود بخشند و خطر آلودگی متقابل را تا حد زیادی کاهش دهند.

زمان:

تجهیزات پزشکی قابل‌استفاده مجدد بعد از هر بار مصرف باید کاملا تمیز و استیل شوند که بتوان برای فرد بعدی استفاده شوند. صرف زمان برای تمیزکردن تجهیزات قابل‌استفاده مجدد، به این معناست که زمان کمتری با بیماران صرف می‌شود. اکثر تجهیزات پزشکی یکبار مصرف پس از بازشدن، آماده استفاده هستند که باعث صرفه‌جویی قابل‌توجهی در زمان متخصصان پزشکی می‌شود.

علاوه بر این، استفاده از تجهیزات یک‌بارمصرف نیاز به کادر پزشکی برای ضدعفونی و استریل کردن تجهیزات قابل‌استفاده مجدد را از بین می‌برد. تجهیزات پزشکی یکبار مصرف می‌توانند کارایی یک مرکز را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهند.

نو بودن:

تجهیزات یکبار مصرف پزشکی، همیشه نو و آماده استفاده هستند. ازآنجایی‌که قبلا استفاده نشده اند، فاقد کهنگی، سایش یا فرسودگی هستند. در نتیجه، عملکرد بهتری خواهند داشت. علاوه بر این، به‌راحتی و بدون نیاز به استریلیزه کردن و به‌سرعت قابل تعویض هستند.

تأثیر بر محیط‌زیست:

ممکن است در ظاهر به نظر برسد که محصولات یکبار مصرف اثرات مخرب‌تری بر محیط‌زیست دارند. این تصور کاملا اشتباه است. چنانچه این محصولات به‌درستی دور ریخته شود، سازگار با محیط‌زیست هستند. از سوی دیگر، پسماندهای تولید شده در قالب مواد شیمیایی و آلاینده‌های هوا هنگام ساخت وسایل پزشکی قابل‌استفاده مجدد، برای جو بسیار مضرتر است.

 

وسایل یکبار مصرف پزشکی

 • انواع دستکش ونیل، نیتریل و لاتکس پودری و غیر پودری: پزشکان همیشه در طول هر عمل پزشکی از دستکش یکبار مصرف استفاده می‌کنند. این دستکش‌ها، کاربران را در برابر ابتلا به بیماری‌های مختلف محافظت می‌کند. مزیت دیگر این دستکش‌ها، جلوگیری از ایجاد حساسیت در مراحل جراحی و تشخیصی است.
 • سوزن
 • محفظه فلاش‌بک
 • محصولات یکبار مصرف قلب و توراسیک مانند دریچه‌های قلب، گیره‌های بستن، غلاف نوک و غیره.
 • کیسه‌های خون دارای یک محفظه قطره‌ای شفاف و انعطاف‌پذیر و فیلتر خون میکرونی
 • کاتتر نافی برای اتصال عروق ناف نوزادان در مرحله نارس یا هنگام تولد
 • لوله‌های جمع‌آوری خون برای جمع‌آوری نمونه‌های خون به‌منظور اهداف تشخیصی متعدد
 • الکترودهای ECG دارای حسگرهای مرطوب برای هدایت بین پوست و الکترودها در طی مراحل ECG
 • دریچه‌های مانیتورینگ فشار برای به‌حداقل‌رساندن حرکات در محل تزریق دارو به بدن
 • ماسک‌های پزشکی برای محافظت در برابر انواع بیماری‌های واگیر در حین انجام اقدامات تشخیصی و جراحی
 • پانسمان جراحی برای پوشاندن زخم‌ها و بریدگی‌ها و تسریع روند بهبود و محافظت از ناحیه آسیب‌دیده در برابر مواد مضر موجود در محیط

لوازم یکبار مصرف پزشکی

 • ست استریل دندانپزشکی مجموعه‌ای کامل از لوازم قابل‌استفاده در درمان و معاینه بیماران دندانپزشکی که برای هر بیمار به‌صورت جداگانه در نظر گرفته می‌شود. تقریبا تمامی ابزاری که در این ست است، یکبار مصرف هستند، شامل: سینی معاینه، ماسک سه‌لایه، روکش زیرسری بیمار، آینه دندانپزشکی، پیش‌بند بیمار، روکش بوار آب‌وهوا، سوند دو سر، دستکش نیتریل معطر، روکش دسته چراغ، سرسوزن تزریق، پنس فلزی و غیره.
 • سینی دندانپزشکی. این سینی یکی از اقلام پرمصرف در دندانپزشکی است که با بسته‌بندی‌های مختلف در حجم عمده در بازار عرضه می‌شود. از این سینی برای آماده‌کردن ست استریل ویژه بیمار به‌منظور درمان یا معاینه استفاده می‌شود.
 • آینه‌های مختلف دندانپزشکی شامل آینه یکبار مصرف دندانپزشکی، آینه چراغ‌دار قابل اتوکلاو، آینه چراغ‌دار، سرآینه اکونومی، سر آینه مگااف‌اس، سر آینه اولترا اف‌اس، دسته آینه
 • انواع البسه و پوشاک یکبار مصرف، پیش‌بندهای یکبار مصرف، روکفشی‌ها، کلاه‌های یکبار مصرف
 • حوله یکبار مصرف
 • باند و گاز استریل و غیر استریل
 • انواع پانسمان
 • انواع چسب
 • ست پانسمان یکبار مصرف
 • انواع عینک یکبار مصرف، شان استریل یکبار مصرف، لوازم مصرفی آندوسکوپی، سرنگ‌ها، اپلیکاتورها، بانداژها و بسته‌بندی‌ها، آزمایش‌های دارویی، روپوش معاینه، کاتترهای ساکشن، اسفنج‌های جراحی و بسیاری ابزار دیگر.

 

سوالات متداول

برخی از محصولات قابل‌استفاده مجدد نسبت به محصولات یکبار مصرف نسبت به گرما مقاوم‌تر هستند. استفاده از کدام بهتر است؟

این مسئله در مورد وسایلی مانند فرزهای دندانی، سر سرنگ‌های آب، سر سرنگ‌های هوا، سینی‌های قالب‌گیری، نوک‌های تخلیه کننده و غیره صادق است. بااین‌حال، تمیزکردن محصولات قابل‌استفاده مجدد بسیار دشوار است. برای جلوگیری از هزینه، زمان و تلاش اضافی، توصیه می‌شود از انواع یکبار مصرف استفاده کنید.

آیا محصولات یکبار مصرف دستورالعمل خاصی برای دفع زباله دارند؟

برخی از محصولاتی که تحت ضایعات پزشکی تنظیم‌شده قرار می‌گیرند، بر اساس دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط دولت‌های ایالتی و محلی، نیاز به مدیریت تخصصی و مدیریت ضایعات دارند. معمولاً برای دفع ضایعات پزشکی غیر تیز توصیه می‌شود که از یک کیسه خطر زیستی مقاوم در برابر نشت استفاده شود. از سوی دیگر می‌توان از ظروف مقاوم در برابر سوراخ شدن برای دفع وسایل تیز استفاده کرد.

 

به‌خاطر داشته باشید

محصولات یکبار مصرف همان گونه که از نامشان مشخص است، غالباً پس از استفاده اول کارایی خود را ازدست‌داده و برای استفاده مجدد به طور موثر و مفید عمل نمی‌کنند. به‌عنوان‌مثال در مورد تجهیزات یکبار مصرف دندانپزشکی، احتمال شکستن ابزاری مانند فایل‌های اندو برای بار دوم به بعد، بسیار بالا می‌رود و دردسرهای زیادی برای دندانپزشک به بار خواهد آورد. این دردسرها، اغلب بسیار بزرگ‌تر از هزینه صرفه‌جویی شده در استفاده مجدد از فایل یکبار مصرف است.

به همین دلیل متخصصان تاکید می‌کنند: ” استفاده از تجهیزات یکبار مصرف در حفظ پروتکل‌های مراقبتی و بهداشتی و صرفه‌جویی‌های اقتصادی لازم و ضروری است. ولی اگر به طور اصولی از آنها استفاده نشود و چندین بار و در موارد مختلف به کار برده شوند، می‌توانند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را هم برای بیمار و هم برای اعتبار و کار پزشک به وجود آورند .”

 

خرید تجهیزات پزشکی یکبار مصرف

در گرایش‌های مختلف پزشکی، لوازم بسیار زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرند. تجهیزات پزشکی از نوع یکبار مصرف و برخی چندبار مصرف هستند. تجهیزات یکبار مصرف در صنعت پزشکی اغلب از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند. ازاین‌رو با نام تجهیزات پزشکی پلاستیکی نیز شناخته می‌شوند.

توجه کنید که همه لوازم پلاستیکی پزشکی لزوما یکبار مصرف نیستند. به عبارتی می‌توان گفت که بیشتر لوازم یکبار مصرف در این مشاغل پلاستیکی هستند.

فروش و خرید تجهیزات یکبار مصرف در سطح گسترده‌ای انجام می‌شود. حین خرید لوازم یکبار مصرف، حتما باید به اعتبار مرکز فروش توجه شود.

علاوه بر این، برای بیمارستان‌ها و مراکز مختلف درمانی، خرید تجهیزات پزشکی یکبار مصرف با قیمت مناسب مسلما اهمیت ویژه‌ای دارد.

تولید و فروش تجهیزات یکبار مصرف پزشکی همچون پک استریل، سینی یکبار مصرف، لباس‌های یکبار مصرف، پیش‌بند یکبار مصرف و انواع تجهیزات یک‌بارمصرف دیگر در بازارهای داخلی و صادراتی می‌تواند سود خوبی را به همراه داشته باشد. کشورهای آسیای میانه، عراق و پاکستان، بازارهای مناسبی برای انواع محصولات یکبار مصرف پزشکی تولید شده در ایران هستند.

 

تجهیزات یک‌بار مصرف آزمایشگاهی

افرادی که شغلشان کار در آزمایشگاه‌های علوم پزشکی است، همیشه طی انجام کار در معرض انواع ویروس و باکتری قرار دارند. به همین دلیل لازم است در محیط کار از برخی لوازم ویژه استفاده کنند که ایمن هستند و احتمال آلودگی را تاحدامکان کاهش می‌دهند. به این منظور اغلب از تجهیزات یکبار مصرف استفاده می‌کنند.

انواع لوازم مصرفی آزمایشگاهی مانند البسه یکبار مصرف، انواع عینک یکبار مصرف، لوازم مصرفی آندوسکوپی، شان استریل یکبار مصرف و هر محصول مصرفی دیگری را می‌توان در این مجموعه گنجاند.

 

نحوه عملکرد لوازم یکبار مصرف در افزایش ایمنی بیمار

این سوال وجود دارد که چگونه لوازم پزشکی یکبار مصرف می‌تواند ایمنی بیمار را افزایش دهد درحالی‌که هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

لوازم پزشکی قابل‌استفاده مجدد و یکبار مصرف، هر دو در سیستم مراقبت‌های بهداشتی ما جایگاهی دارند. اما لوازم پزشکی یکبار مصرف سطحی از اطمینان را ارائه می‌دهند که لوازم قابل‌استفاده مجدد نمی‌توانند.

گرچه سیستم مراقبت‌های بهداشتی تمامی مراکز برای کاهش نرخ عفونت سخت کار می‌کند، ولی تا زمانی که عفونت‌ها تبدیل به یک اتفاق نادر نشوند؛ پیروز نخواهیم شد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) آمریکا برآورد کرده است که هر روز از هر سی و یک بیمار بستری، یک نفر درگیر عفونت است. بر اساس یک نظرسنجی در مجله انجمن پزشکی آمریکا، طی یک دوره 24 ساعته در سال 2017، بیش از نیمی از 7936 بیمار ICU در 1150 بیمارستان در سراسر جهان عفونت تایید شده یا احتمالی داشتند. 22 درصد از این بیماران مبتلا به عفونت بودند. در ICU تقریباً یک‌سوم بیمارانی که در این مطالعه مورد ارزیابی قرار گرفتند، در بیمارستان فوت کردند.

به عنوان یک پزشک، شما نه‌تنها نگران ایمنی بیمار خود هستید، بلکه برای ایمنی کارکنان خود نیز نگران هستید. استفاده از تجهیزات یکبار مصرف بیمارستانی می‌تواند به جلوگیری از گسترش عفونت، صرفه‌جویی در هزینه و مدیریت منابع بیمارستان کمک کند.

 

نقش وسایل یکبار مصرف در کنترل عفونت

لوازم پزشکی چند بار مصرف می‌توانند مایعات و بافت بدن را نگه دارند و به طور بالقوه بیمار بعدی را در معرض عفونت قرار دهند.

به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده 3 (FDA)، عفونت‌های ناشی از تجهیزات پزشکی که به‌اندازه کافی تمیز نشده‌اند، نگرانی اصلی بهداشت عمومی هستند.  FDA همچنین گزارش داده است که تعداد واقعی عفونت‌های ناشی از منابع آلوده، احتمالاً به دلیل عدم تحقیق در مورد علل عفونت کمتر گزارش شده است.

در بخش ICU، عفونت می‌تواند به معنای مرز بین زندگی و مرگ باشد. دسترسی به تجهیزات یکبار مصرف حیاتی و نیمه بحرانی به طور قابل‌توجهی خطر ابتلا به بیماری‌های متقاطع را محدود می‌کند. لوازمی که ممکن است با بافت استریل بدن، جریان خون، غشاهای مخاطی یا پوست سالم تماس پیدا کند. لوازم یکبار مصرف، مواجهه با ویروس‌های بسیار مسری را محدود می‌کنند و از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در هنگام همه‌گیری محافظت می‌کنند.

اقدامات بهداشتی خوب نه‌تنها از بیماران، بلکه از کارکنان خط مقدم محافظت می‌کند. همه‌گیری کووید -19 تقاضا برای لوازم یکبار مصرف، مانند روپوش، دستکش و ماسک را فراتر از آنچه تولیدکنندگان می‌توانستند تولید کنند، افزایش داد. تجهیزات یکبار مصرف مانعی بین ویروس COVID-19 و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در کنار تخت بودند.

 

کنترل هزینه‌ها با ایمنی بیمار شروع می‌شود

بر اساس CDC6، عفونت‌ها هرساله میلیاردها دلار برای سیستم مراقبت‌های بهداشتی و بیماران هزینه ایجاد می‌کنند. ابتکارات اخیر مراقبت‌های بهداشتی مبتنی بر هدف بهبود نتایج بیمار در عین کاهش هزینه‌ها انجام می‌شود.

برخی از لوازم پزشکی غیر بحرانی قابل‌استفاده مجدد در دنیای امروز مقرون‌به‌صرفه و ضروری هستند. اما بیمارستان‌ها و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی وظیفه دارند بین حفاظت از محیط‌زیست و کنترل عفونت خوب تعادل ایجاد کنند. اولویت بودن استفاده از لوازم پزشکی یکبار مصرف در محیط‌های با حساسیت بالا، مانند ICU، می‌تواند با کاهش نرخ عفونت، مدت اقامت و بستری مجدد، صرفه‌جویی در هزینه‌ها همراه باشد.

دستورالعمل CDC9 برای استریل کردن دستگاه‌های حیاتی و نیمه بحرانی بسیار گسترده است. به این منظور باید از مواد شیمیایی یکبار مصرف و بسته‌بندی، فرایندهای چندمرحله‌ای، برچسب زدن، ذخیره‌سازی مناسب برای جلوگیری از قرارگرفتن در معرض آلاینده‌ها و بازرسی مداوم استفاده کرد.

این دستورالعمل‌ها نیازمند سطح بالایی از توجه به جزئیات و رعایت استانداردها هستند که به آنها تهیه‌کنندگان تجهیزات پزشکی نیز گفته می‌شود.

 

 

نظر خود را بیان کنید :