فلبوتومی درمانی
بهداشت عمومی

فلبوتومی درمانی و عوارض آن

فلبوتومی درمانی و جلوگیری از بیماری‌ها با کمک این روش

فلبوتومی درمانی به روشی می‌گویند که در آن شخصی با استفاده از تجهیزات مناسب از رگ خون می‌گیرد. در واقع از این روش برای درمان و شناسایی بسیاری از بیماری‌ها می‌توان استفاده کرد. بعد از خون‌گیری معمولا نمونه موردنظر برای انجام آزمایش‌های مربوطه به آزمایشگاه‌های معتبر فرستاده می‌شود.

از این طریق هم گلبول‌های قرمز و هم آهن اضافه موجود در خون از میان برداشته می‌شوند. فلبوتومی در درمان بیماری‌هایی مانند هموکروماتوز، پلی سیتمی ورا (نوعی سرطان خون)، پورفیریا و… موثر است. در این مقاله اطلاعات بسیار مفیدی در مورد فلبوتومی، فصد خون، آنژیوکت‌ها بیان شده‌اند.

چگونگی خون‌گیری با استفاده از فلبوتومی درمانی

برای انجام آزمایش‌های خون هیچ آمادگی خاصی لازم نیست. به عنوان مثال برخی از افراد تنها باید برای مدت‌زمان 8 تا 12 ساعت ناشتا باشند. البته قبل از این روند معمولا پزشکان توصیه‌های لازم را در اختیار بیماران قرار می‌دهند. این آزمایش در واقع نوعی آزمایش خون است.

به عنوان مثال به‌منظور خون‌گیری اشخاص باید دست خود را مچ کنند. سپس فرد موردنظر با بستن بندی دور بازو و فشردن سوزن داخل آن نمونه  خون را درون شیشه مخصوصی می‌ریزد. این روند معمولا در بازه زمانی بسیار کوتاهی انجام می‌شود. البته احتمال دارد که نسبت به تعداد دفعات خون‌گیری مدت‌زمان آن بلندتر شود.

عوارض فلبوتومی درمانی

همان‌طور که واضح است، همه روش‌های درمانی ممکن است که عوارض و مشکلاتی را برای بیماران ایجاد کنند. فلبوتومی هم از این قاعده مستثنی نیست. ممکن است که بعد از انجام این آزمایش فرد احساس ناراحتی کند. اما جای هیچ نگرانی نیست. زیرا بعد از مدت‌زمان کوتاهی حال او بهتر می‌شود. به عنوان مثال داشتن حالت‌هایی مانند سرگیجه، افزایش ضربان قلب یا کاهش فشارخون همگی جز این عوارض هستند. حتی امکان دارد که فرد غش کند.

در این صورت دنبال کردن راهکارهایی به‌منظور غلبه بر مشکلات موثر است. به عنوان مثال برای حفظ آرامش، نفس کشیدن عمیق کاربردی محسوب می‌شود. اگر فردی با حالت تهوع یا سرگیجه مواجه شود، بهتر است که دراز بکشد و سر خود را میان زانوها قرار دهد. روز بعد نیز امکان کبودی یا خون‌مرده شدن محل تزریق سوزن وجود دارد. حتی ممکن است که بیمار درد را در آن ناحیه احساس کند. همه عوارض بلافاصله و بعد از گذشت زمان کوتاهی از بین می‌روند.

عوارض فلبوتومی درمانی

فلبوتومیست و وظایف او

ممکن است که واژه فلبوتومیست کمی ناآشنا به نظر برسد. اما احتمال دارد که برخی افراد خدمات مختلف را از آن‌ها در بیمارستان‌ها یا آزمایشگاه‌ها دریافت کرده باشند. در واقع کسی که به عنوان فلبوتومیست کار می‌کند، وظیفه خون‌گیری را به عهده دارد. اما این موضوع تنها به این حیطه ختم نمی‌شود.  معمولا این اشخاص نمونه‌های خون را برای انجام آزمایش‌های گوناگون جمع‌آوری می‌کنند.

از فلبوتومی درمانی برای دانستن اطلاعات بیشتر درباره بیمار یا انجام تحقیقات گسترده استفاده می‌شود.  فلبوتومیست‌ها حجم زیادی از خون را از رگ خونی می‌گیرند. اما در بسیاری از موارد ممکن است که تزریقات از طریق مویرگ‌ها انجام شوند. در واقع می‌توان گفت که از مویرگ‌ها هنگامی که مقادیر کمی خون مورد نیاز است،  استفاده می‌شود.

معمولا دوره‌های آموزشی این مهارت کمتر از یک سال طول می‌کشند. محیط‌هایی مانند کالج‌ها، مدارس و موسسات بهترین مراکز برای یادگیری هستند. در واقع در این دوره‌ها دانش‌آموزان به‌صورت تئوری و عملی آموزش داده می‌شوند. به عنوان مثال این افراد با موضوعاتی مانند اصطلاحات پزشکی، روش‌های نمونه‌برداری خون و… آشنا می‌شوند. بعد از اتمام کلاس‌ها معمولا داوطلبین مدارک معتبری را دریافت می‌کنند.

مهارت‌هایی که فلبوتومیست‌ها باید داشته باشند

برای اینکه فلبوتومیست‌ها بتوانند، وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند، باید مهارتهایی را در خود پرورش دهند. این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

  • مهربان و محتاط بودن
  • ایجاد احساس آرامش در بیماران
  • توانایی انجام کارهای تیمی
  • توانایی شرح مراحل خون‌گیری به فرد بیمار
  • داشتن ارتباطات موثر
  • برخورداری از مهارت‌های شنیداری قوی

انواع فصد خون 

فصد خون یکی از قدیمی‌ترین روش‌هایی است که با استفاده از آن مقادیر مشخصی خون از بدن فرد بیمار خارج می‌شود. در واقع می‌توان گفت که یکی از کاربردهای این روش کاهش غلظت خون است. در این راستا  بیماری‌ فرد از طریق کم کردن میزان خون یا سم‌های موجود در بدن کنترل می‌شود.

چگونگی انجام فصد‌خون

در زمان‌های گذشته متخصصین این روش از تجهیزات مختلفی مانند تیغ برای رگ زدن استفاده می‌کردند. اما امروزه تغییراتی در آن ایجاد شده است. یکی از مهم‌ترین گام‌هایی که هر فرد متخصصی باید به آن توجه کند، بررسی وضعیت بیمار است.

به عنوان مثال پرسیدن سوال در مورد داروهایی که فرد بیمار مصرف می‌کند، به پزشک در این راستا کمک می‌کند. سپس برای وارد کردن سوزن داخل رگ از وسیله‌ای به نام کانول استفاده می‌شود. بعد از آن با استفاده از تیغ شکافی در قسمت موردنظر به‌منظور جمع‌آوری خون ایجاد می‌شود. معمولا کیسه‌های مخصوصی وجود دارند که با خون پر می‌شوند.

آیا فصد خون فوایدی را به همراه دارد؟

از گذشته‌های دور تابه‌حال همیشه بیماران به دنبال روش‌هایی ساده اما کاربردی برای درمان مشکلات خود هستند. فصد خون هم یکی از روش‌های درمانی محسوب می‌شود که تاثیر بسیار خوبی بر درمان بیماری‌های دارد. میتوان گفت که این روش شباهت‌هایی با فلبوتومی درمانی دارد. در ادامه این مطلب تعدادی از فواید فصد خون بیان شده‌اند:

  • کنترل کلسترول خون

همان‌طور که واضح است، بسیاری از اشخاص از کلسترول بالا رنج می‌برند. در همین راستا نیز رگ‌زنی یا همان فصد خون گزینه بسیار عالی است. با کمک این روش سموم مضر بدن از بین می‌روند. در نتیجه نه‌تنها فشارخون بالای بیماران کم می‌شود، بلکه کلسترول آن‌ها نیز تنظیم می‌شود.

  • تنظیم آهن بدن

ازدیاد آهن موجود در بدن ممکن است که سبب بروز برخی از مشکلات شود. یکی از بیماری‌هایی که به‌واسطه آن در بدن برخی از اشخاص ایجاد می‌شود، هموکروماتیس نام دارد. درصورتی‌که بیماران به‌موقع به درمان این بیماری اقدام نکنند، با عواقب جبران‌ناپذیری مواجه می‌شوند. ازاین‌رو نیز فصد خون در کاهش آهن و تنظیم آن موثر است.

  • افزایش سلول‌های قرمز

تحقیقات نشان می‌دهند، آن دسته از افرادی که با بیماری سرطان دست‌وپنجه نرم می‌کنند، از کمبود سلول‌های قرمز رنج می‌برند. خوشبختانه برای حل این مشکل فصد خون توصیه می‌شود. در واقع به‌وسیله این نوع درمان سلول‌های قرمز خون افزایش پیدا می‌کنند.

  • معالجه سایر بیماری‌ها

همان‌طور که در قسمت‌های بالاتر بیان کردیم، فصد خون باعث ازبین‌بردن سم‌های بدن می‌شود. از طرفی هم تاثیر بسیار چشمگیری روی پالایش خون دارد. به همین دلیل نیز بسیاری از اشخاصی که با بیماری‌های خاص درگیر هستند، از این روش درمانی استفاده می‌کنند.

استفاده از لوله‌های خونگیری در این روش

در سال های اخیر استفاده از لوله های خونگیری مانند لوله خلا خونگیری قرمز یا آبی در بیمارستان‌ها افزایش زیادی داشته است. چرا که سلامتی و ایمنی افراد را تضمین کرده و حفظ بهداشت را آسان‌تر می‌کند. مقیاس اندازه‌گیری در این لوله ها بسیار دقیق است.

آنژیوکت و خون‌گیری با کمک آن

آنژیوکت‌ها تجهیزات بسیار کاربردی محسوب می‌شوند که برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، برخی از پرستاران از آنژیوکت به‌منظور خون‌گیری یا انجام تزریقات مختلف استفاده می‌کنند. این وسایل از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که عدم توجه کافی به نحوه استفاده از آن‌ها ممکن است که مشکلاتی را برای فرد بیمار ایجاد کند.

آنژیوکت‌ها و نحوه استفاده درست از آن‌ها

آنژیوکت‌ها به‌عنوان یکی از کاربردی تجهیزات پزشکی برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما گاهی اوقات احتمال دارد که استفاده نادرست از آن‌ها عوارض و مشکلاتی را برای فرد بیمار ایجاد کند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها مانند آنژیوکت طوسی درد زیادی را در فرد ایجاد می‌کند. این امر هم به دلیل قطور بودن سوزن آن است. به همین دلیل از این نمونه تنها برای بزرگسالان استفاده می‌شود.

مسلما استفاده از آنژیوکت طوسی برای کودکان اصلا گزینه مناسبی نیست. زیرا در این صورت آن‌ها درد عمیقی را در ناحیه موردنظر احساس می‌کنند. در نتیجه نه‌تنها ترس زیادی بیمار را فرامی‌گیرد، بلکه رگ‌های او نیز منقبض می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که همین منقبض شدن سبب ایجاد درد زیاد می‌شود. به همین دلیل آنژیوکت صورتی برای نوزادان و کودکان طراحی شده است.

فلبوتومی درمانی نوعی روش موثر

همان‌طور که در قسمت‌های بالاتر بیان شده است، روش‌های مختلفی برای خون‌گیری وجود دارند. یکی از آن‌ها که تقریبا به یکی از رایج‌ترین روش‌ها تبدیل شده است، فلبوتومی درمانی نام دارد. به طور کلی بسیاری از بیماری‌های خاص که به‌راحتی قابل‌درمان نیستند، به کمک این روش معالجه می‌شوند. اما ممکن است که فرد بیمار با مشکلات بسیار ساده‌ای بعد از نمونه‌برداری مواجه می‌شود. عوارضی مانند سرگیجه، سردرد یا حتی حالت تهوع از رایج‌ترین آن‌ها محسوب می‌شوند.

ناگفته نماند که امکان استفاده از آنژیوکت‌ها برای خون‌گیری نیز وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد این وسیله را برای مراکز پزشکی یا کلینیک‌های خود تهیه می‌کنند. از طرفی هم امروزه فروشگاه‌ها و سایت‌های لوازم پزشکی بسیار زیادی وجود دارند. یکی از آن‌هایی که همیشه نیاز مشتریان را برطرف می‌کند، فروشگاه اینترنی تجهیزات پزشکی آرشیدا طب نام دارد. بنابراین درصورتی‌که شما به دنبال دریافت بهترین خدمات از سوی آرشیدا طب هستید، به‌هیچ‌عنوان آن را از دست ندهید.

نظر خود را بیان کنید :