رباط
ارتوپدی

همه چیز درباره آسیب های رباط بدن

مفهوم رباط

رباط، نوارهای تنگ و رشته‌ای هستند که استخوان‌ها را در کنار هم نگه داشته و حرکت مفاصل را تسهیل می‌کنند. بدن انسان توسط ربات‌ها پوشیده شده است! و به همین جهت، سلامت تاندون‌ها اهمیت بسیاری دارد.

مردم از کلمات پیچ خوردگی و کشیدگی تقریباً به جای هم استفاده می‌کنند، تا همه چیز را توصیف کنند. اما آنها یکسان نیستند. پیچ خوردگی کشش یا پارگی رباط است. کشیدگی همچنین کشش یا پارگی است. کشش در عضله یا تاندون اتفاق می‌افتد. تاندون‌ها عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند.

رگ به رگ شدن

رگ به رگ شدن معمولاً هنگام افتادن، پیچ خوردن یا ضربه خوردن به گونه‌ای اتفاق می‌افتد که بدن را از موقعیت طبیعی خارج کند.

متداول‌ترین نوع پیچ خوردگی مچ پا است. به یک دونده فکر کنید که از یک حاشیه عبور می‌کند و رگ پای آن‌ها می‌گیرد و مچ پا می‌پیچد. یا یک بازیکن بیس بال که به یک پایه بلغزد و زانوی را بچرخاند.

پیچ خوردگی مچ دست و انگشت شست نیز خصوصاً در ورزش‌هایی مانند اسکی، که در آن افتادن و فرود آمدن بر روی کف دست کشیده شده غیر معمول نیست.

کشیدگی تاندون دست و بازو

ورزشکاران در ورزش‌های تماسی، مانند فوتبال، هاکی و بوکس، بیشترین در معرض کشیدگی تاندون هستند. حتی در ورزش‌های بدون تماس مانند تنیس، گلف یا قایقرانی، انجام مداوم حرکات مشابه می‌تواند منجر به کشیدگی دست و بازو شود.

این آسیب‌ها ممکن است هنگام تمرین در باشگاه اتفاق بیفتد، یا ممکن است در خانه یا محل کار اتفاق بیفتد. به خصوص اگر خیلی سنگین تمرین می‌کنید.

علائم کشیدگی تاندون

علائم بیشتر پیچ خوردگی‌ها یا کشیدگی‌ها بسیار مشابه است: درد و التهاب و گاهی کبودی در ناحیه آسیب دیده. بسته به میزان پیچ خوردگی یا کشیدگی، درد ممکن است خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد.

هرچه پیچ خوردگی یا کشیدگی بدتر باشد، استفاده از ناحیه آسیب دیده دشوارتر است. پیچ خوردگی شدیدتر مچ پا ممکن است درد بیشتری ایجاد کند و راه رفتن را سخت یا غیرممکن کند.

انواع درجه پیچ خوردگی

درجه I. کشش رباط یا پارگی بسیار خفیف است، با ناپایداری کمی در مفصل یا بدون آن.
درجه II. یک پارگی جدی‌تر، اما هنوز ناقص است و دارای کمی شلی در مفصل است.
درجه III. رباط کاملاً پاره شده است. اما استخوان شکسته نیست، اما می‌تواند مانند یک شکستگی استخوان احساس شود زیرا اغلب نمی‌توان وزن روی مفصل گذاشت یا از اندام آسیب دیده استفاده کرد زیرا مفصل پایدار نیست.

رباط های زانو

4 رباط اصلی در زانو وجود دارد. رباط ها نوارهای پالاستیک بافتی هستند که استخوان‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند و ثبات و مقاومت مفصل را ایجاد می‌کنند. چهار رباط اصلی در زانو استخوان ران را به استخوان درشت نی (استخوان شین) متصل می‌کند و شامل موارد زیر است:

 صلیبی قدامی (ACL). رباط، واقع در مرکز زانو، چرخش و حرکت رو به جلو استخوان درشت نی را کنترل می‌کند.

صلیبی خلفی (PCL). رباط، واقع در پشت زانو، حرکت پشت استخوان درشت نی را کنترل می‌کند.

وثیقه داخلی (MCL). رباطی که به زانوی داخلی ثبات می‌بخشد.

جانبی جانبی (LCL). رباطی که به زانوی خارجی ثبات می‌بخشد.

آسیب رباط‌های صلیبی

رباط صلیبی قدامی (ACL). یکی از شایع‌ترین رباط‌هایی است که آسیب می‌بیند. ACL غالباً در حین حرکت پیچشی ناگهانی کشیده و یا پاره می‌شود (وقتی پا از یک جهت ثابت است، اما زانوها از یک جهت دیگر می‌چرخد). اسکی، بسکتبال و فوتبال ورزش‌هایی هستند که بیشتر در معرض آسیب ACL هستند.

رباط صلیبی خلفی (PCL). نیز رباط متداولی است که در زانو آسیب می‌بیند. با این حال، آسیب PCL معمولاً با ضربه ناگهانی و مستقیم، مانند تصادف اتومبیل یا هنگام بازی فوتبال رخ می‌دهد.

علائم آسیب رباط صلیبی

غالباً، آسیب رباط صلیبی باعث درد نمی‌شود. در عوض، ممکن است هنگام بروز آسیب، تورم ایجاد شود. اگر چه هر فردی ممکن است تجربه‌ی متفاوتی از علایم را داشته باشد.

علائم آسیب رباط صلیبی ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. برای تشخیص همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

علائم آسیب رباطهای وثیقه

رباط وثیقه داخلی بیشتر از وثیقه جانبی آسیب می‌بیند. آسیب‌های کششی و پارگی رباط‌های جانبی معمولاً در اثر ضربه به ضلع خارجی زانو، مانند هنگام بازی هاکی یا فوتبال ایجاد می‌شود.

آسیب رباط وثیقه مشابه آسیب‌های صلیبی، آسیب دیدگی رباط وثیقه باعث ترک خوردن و زخم شدن زانو و ایجاد درد و تورم می‌شود.

علائم آسیب رباط وثیقه ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. برای تشخیص همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

 تشخیص آسیب رباط زانو

علاوه بر سابقه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی، روش‌های تشخیصی برای آسیب رباط زانو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اشعه ایکس. یک آزمایش تشخیصی که با استفاده از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی، تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌ها را نشان می‌دهد. اشعه ایکس به پزشک برای تشخیص درجه آسیب دیدگی کمک می‌کند.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI). یک روش تشخیصی که از ترکیبی از آهن رباهای بزرگ، فرکانس‌های رادیویی و رایانه برای تولید تصاویر دقیق از اندام‌ها و ساختارهای داخل بدن استفاده می‌کند. اغلب می‌تواند آسیب یا بیماری در استخوان‌ها و رباط یا عضله اطراف را تعیین کند.

آرتروسکوپی. یک روش تشخیصی و درمانی با حداقل تهاجم که برای شرایط مفصل استفاده می‌شود. در این روش از یک لوله نوری کوچک و روشن (آرتروسکوپ) استفاده می‌شود که از طریق یک برش کوچک در مفصل به مفصل وارد می‌شود. تصاویر داخل مفصل بر روی یک صفحه نمایش داده می‌شود. برای ارزیابی هرگونه تغییر شکل دژنراتیو و / یا آرتروز در مفصل استفاده می‌شود. برای تشخیص بیماری‌های استخوان و تومورها. برای تعیین علت درد و التهاب استخوان.

درمان آسیب‌های رباط زانو

درمان خاص برای آسیب رباط زانو توسط پزشک بر اساس موارد زیر تعیین می‌شود.

  • سن
  • سابقه کلی سلامتی و پزشکی
  • درجه آسیب دیدگی
  • چقدر می‌توانید داروها و روش‌های درمانی خاص را تحمل کنید.
  • چه مدت ممکن است طول بکشد تا جراحت بهبود یابد.

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • داروهایی مانند ایبوپروفن
  • تمرینات تقویت عضله
  • زانوبند محافظ (برای استفاده در حین ورزش)
  • کاربرد بسته یخ (برای کاهش تورم)
  • عمل جراحی

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :