لاغری و تناسب اندام
تناسب اندام

تناسب اندام و لاغری

مشکلات چاقی

تناسب اندام یکی از آیتم‌های زیبایی محسوب می‌شود. تحمل بیش از حد وزن احساس ناراحتی و ناامیدی در انسان ایجاد می‌کند. همچنین سلامت جسمی را به خطر می‌اندازد. تناسب اندام و لاغری زمانی زیباست که سلامت بدن در الویت باشد.

چاقی می‌تواند منجر به تعدادی از مشکلات جدی، از جمله بیماری‌های قلبی، دیابت، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان شود. میزان چاقی در ایران طی سال‌های اخیر به طور چشمگیری کاهش یافته است.  باید توجه داشت که گاهی رژیم‌های غلط مشکلات بدتری از چاقی بوجود می‌آورد.

یکی از روش‌هایی که به کاهش وزن کمک می‌کند. محدود کردن تعداد کالری دریافتی از طریق رژیم غذایی است. راه دیگر سوزاندن کالری اضافی با ورزش است.

فواید ورزش در مقابل رژیم غذایی

ترکیب ورزش با رژیم غذایی سالم روش موثرتری برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری است. ورزش کردن بدون رژیم غذایی سالم یا برعکس نتیجه دلخواه را ندارد. ورزش می‌تواند از بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری کرده یا حتی آنها را معکوس کند. ورزش فشار خون و کلسترول را کاهش می‌دهد، که ممکن است از حمله قلبی جلوگیری کند.

اگر ورزش می‌کنید، خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ و پستان را کاهش می‌دهید. همچنین شناخته شده است که ورزش کمک می‌کند تا اعتماد به نفس در فرد افزایش یابد. بنابراین میزان اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد.

ورزش برای کاهش وزن و حفظ کاهش وزن مفید است. ورزش سوخت و ساز بدن یا میزان کالری مصرفی را در روز افزایش می‌دهد. همچنین به افزایش تعداد کالری که هر روز می‌سوزانید نیز کمک می‌کند.

برای کاهش وزن چقدر ورزش لازم است؟

برای تناسب اندام و لاغری و همچنین برای استفاده از مزایای سلامتی، ورزش توصیه می‌شود که نوعی ورزش هوازی را حداقل سه بار در هفته و حداقل 20 دقیقه انجام دهید. با این حال، اگر می‌خواهید واقعاً لاغر شوید، بیش از 20 دقیقه بهتر است. با در نظر گرفتن فقط 15 دقیقه ورزش مانند پیاده روی به صورت روزانه، 100 کالری اضافی می‌سوزاند. (با این فرض که کالری اضافی در رژیم غذایی خود مصرف نکنید.)

با یک مربی صحبت کنید تا کمک کند ورزش‌های مناسب را برای هر دوره تمرین تعیین کنید. کسانی که دیابت یا بیماری قلبی دارند قبل از شروع هر برنامه تناسب اندام باید با پزشک مشورت کنند.

چند نمونه از انواع مختلف ورزش چیست؟

سعی کنید نوع تمرینی که برای کاهش وزن انتخاب می‌کنید، تمریناتی باشد که از آن لذت می‌برید تا به یک روال عادی ادامه دهید.

 • هوازی
  مهم نیست که چه برنامه ورزشی را اجرا می‌کنید، باید شامل نوعی ورزش هوازی یا قلبی عروقی باشد. تمرینات هوازی ضربان قلب را بالا می‌برد و خون را پمپاژ می‌کند. تمرینات هوازی ممکن است شامل پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و رقص باشد. همچنین می‌توانید بر روی یک دستگاه تناسب اندام مانند تردمیل ، بیضوی یا پله پله تمرین کنید.
 • کار کردن با وزنه
  یک مزیت بزرگ در تمرین با وزنه این است که علاوه بر کاهش چربی، عضله سازی خواهید کرد. عضله نیز به نوبه خود کالری می‌سوزاند. متخصصان توصیه می‌کنند همه گروه‌های ورزشی، ورزش‌های عضلانی را سه بار در هفته کار کنید.
 • یوگا
  یوگا به اندازه دیگر ورزش‌ها چربی سوز نیست. براساس تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد افرادی که یوگا تمرین می‌کنند بیشتر حواسشان به مواد غذایی است که می‌خورند و بنابراین چاقی کمتری دارند.
 • گنجاندن ورزش در سبک زندگی خود
 • مقدار ورزشی که در طول یک روز انجام می‌دهید، بیش از مقدار ورزشی است که در یک جلسه انجام می‌دهید. به همین دلیل است که تغییرات کوچک در برنامه روزانه می‌تواند تفاوت زیادی در دور کمر ایجاد کند.

عادات سبک زندگی سالم که بهتر است انجام داده شود.

 • پیاده روی یا دوچرخه سواری
 • به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید.
 • دورتر از مقصد پارک کنید و مسافت باقیمانده را پیاده طی کنید.
 • ایجاد هماهنگی بین فعالیت‌های روزانه و میزان کالری که روزانه می‌سوزانید.

به طور متوسط مرد بالغ که ورزش نمی‌کند تقریباً به 2200 کالری در روز نیاز دارد تا بتواند وزن متوسط خود را حفظ کند. یک زن برای حفظ وزن خود به حدود 1800 کالری انرژی نیاز دارد.

افرادی که طی ماه های اخیر بسیار کم تحرک بوده و دارای اضافه وزن هستند و یا اخیراً سیگار را ترک کرده اند نیز باید قبل از مشاهده برنامه تمرینی جدید با پزشکان خود صحبت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :