غدد درون ریز
غدد

غدد درون ریز

سیستم غدد درون ریز چیست؟

سیستم غدد درون ریز شبکه‌ای از غدد در بدن است که هورمون‌هایی را ایجاد می‌کند که به سلول‌ها کمک می‌کنند تا با یکدیگر در ارتباط باشد. آن‌ها تقریباً مسئول هر سلول، ارگان و عملکردی در بدن هستند.

اگر سیستم غدد در بدن سالم نباشد، ممکن است در دوران بلوغ، باردار شدن یا کنترل استرس دچار مشکل شوید. همچنین ممکن است به راحتی وزن افزایش یابد، اگر استخوان‌های ضعیف داشته باشید یا انرژی کافی نداشته باشید، مقدار بیش از حد قند در خون باقی می‌ماند.

غده چیست؟

غدد عضوی است که هورمون‌هایی را تولید می‌کند که در بدن کار مهمی انجام می‌دهند. این غدد موادی را که در جریان خون ایجاد می‌کنند را آزاد می‌کنند.

عملکردهای سیستم غدد درون ریز

 • نحوه ترشح هورمون‌ها را کنترل می‌کند.
 • هورمون‌هایی ایجاد می‌کند که خلق و خو، رشد مو، متابولیسم، اندام‌ها و تولید مثل را کنترل می‌کند.
 • هورمون‌ها را به جریان خون می‌فرستد تا بتوانند در سایر اعضای بدن جریان داشته باشند.

قسمتهایی از سیستم غدد درون ریز

بسیاری غدد، سیستم غدد درون ریز را تشکیل می‌دهند. هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و غده صنوبری در مغز وجود دارد. غده‌های تیرویید و پاراتیروئید در گردن هستند. تیموس بین ریه‌ها، غده فوق کلیه در بالای کلیه‌ها و لوزالمعده در پشت معده قرار دارد. تخمدان‌ها (اگر زن هستید) یا بیضه‌ها (اگر مرد هستید) در ناحیه لگن قرار دارند.

نحوه عملکرد غدد در بدن

 • هیپوتالاموس

اندام سیستم غدد درون ریز را با سیستم عصبی متصل می‌کند. وظیفه اصلی آن این است که به غده هیپوفیز دستور دهد شروع به ساختن هورمون کند یا آن را متوقف کند.

 • غده هیپوفیز

غده هیپوفیز، غده اصلی سیستم غدد درون ریز است. اطلاعاتی که از مغز می‌گیرد استفاده می‌کند تا به غدد دیگر بدن بگوید که چه کاری انجام دهند. هورمونهای مهمی از جمله هورمون رشد و هورمون جسم زرد، که استروژن را در زنان و تستوسترون را در مردان کنترل می‌کند.

 • غده پینه آل

غده پینه آل ماده شیمیایی به نام ملاتونین را تولید می‌کند که به بدن کمک می‌کند تا برای خوابیدن آماده شود.

 • غده تیرویید

غده تیرویید باعث تولید هورمون تیرویید می‌شود که متابولیسم بدن را کنترل می‌کند. اگر این غده به اندازه کافی تولید نکند به بیماری کم کاری تیرویید مبتلا میشوید. اگر بیش از حد تولید کند به بیماری پرکاری تیرویید مبتلا می‌شوید.

 • پاراتیرویید

پاراتیرویید مجموعه‌ای از چهار غده کوچک پشت تیروئید است. در سلامت استخوان نقش دارند. غدد میزان کلسیم و فسفر را کنترل می‌کنند.

 • تیموس

غده تیموس یکی از غدد درون ریز است که گلبول‌های سفید خون به نام لنفوسیت‌های T ایجاد می‌کند که با عفونت مقابله می‌کنند و با توسعه سیستم ایمنی کودک بسیار مهم هستند.

 • غده فوق کلیه

این دو غده که بیشتر به دلیل ساختن هورمون جنگ یا پرواز آدرنالین شناخته می‌شود هورمون‌هایی به نام کورتیکواستروئیدها نیز ایجاد می‌کنند. آنها بر روی متابولیسم و عملکرد جنسی شما تأثیر می‌گذارند.

 • پانکراس

این اندام بخشی از سیستم هضم و غدد درون ریز است. آنزیم‌های هضم کننده باعث تجزیه غذا می‌شود. پانکراس اطمینان می‌دهد که مقدار کافی قند در جریان خون و سلول‌ها وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :