تیروئید
تناسب اندام

رابطه تیروئید با لاغری

نقش تیروئید با لاغری

کاهش وزن می‌تواند برای بسیاری از افراد مبتلا به تیروئید کم کار، یک روند ناامیدکننده باشد. ممکن است پس از جراحی یا درمان رادیواکتیو (RAI) دچار کم کاری تیرویید شوید. برای بسیاری از افراد، تیروئید بر متابولیسم تأثیر می‌گذارد و می‌تواند کاهش وزن را به یک جنگ سخت تبدیل کند. اگر تیرویید کم کار باشد،عدم درمان یا درمان ناکافی، با وجود رژیم و ورزش، کاهش وزن را تقریباً غیرممکن می‌کند.

زمانی که دچار کم کاری تیروئید می‌شوید. حتی قبل از اینکه TSH به اندازه کافی افزایش یابد. متابولیسم بدن می‌تواند به طور قابل توجهی کند شود و باعث شود، روزانه کالری کمتری بسوزانید. کم کاری تیرویید همچنین می‌تواند باعث خستگی، پریشانی و کمتر در معرض ورزش قرار بگیرید و باعث کاهش متابولیسم شود. هنگامی که خسته هستید، ممکن است غذاهای شیرین و کربوهیدرات بیشتری برای انرژی مصرف کنید.

در صورت کم کاری تیروئید چگونه می‌توان وزن خود را کنترل کرد؟

برای بسیاری از بیماران تیروئیدی، علاوه بر درمان استاندارد، ممکن است به درمان بهینه نیاز داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که سلول‌ها، اکسیژن و انرژی مورد نیاز را دریافت می‌کنند تا به متابولیسم بدن اجازه دهد کار خود را انجام دهد.

داروهایی که برای درمان بیماری تیروئید استفاده می‌شود؟

مشکلات مقاومت در برابر هورمون‌ها از جمله مقاومت به لپتین و مقاومت به انسولین به مشکلات بسیاری از بیماران تیرویید در کاهش وزن کمک می‌کند. از آنجا که هم پرکاری تیرویید و هم کم کاری تیروئید برای ایجاد مقاومت به انسولین نشان داده شده است. این بدان معناست که باید آزمایش گلوکز ناشتا و انسولین را بررسی، ارزیابی و درمان کنید. سطح گلوکز بیش از 100 ممکن است نشانه‌ای از مقاومت به انسولین و پیش دیابت باشد که می‌تواند کاهش وزن را حتی دشوارتر کند.

پزشک ممکن است داروی دیابت مانند گلوکوفاژ (متفورمین) را تجویز کند. برای سطح مرزی، کاهش قند و کربوهیدرات در رژیم غذایی و پیروی از یک رژیم غذایی کنترل شده با کربوهیدرات می‌تواند قند خون را کاهش دهد و به کاهش وزن کمک کند.

رژیم غذایی

رژیم غذایی برای تیروئید وجود ندارد، اما ایجاد یک تغییر قابل توجه در نحوه غذا خوردن معمولاً برای کاهش وزن با موفقیت در شرایط تیرویید ضروری است. نکته اصلی این است که روش‌های مختلف کاهش وزن را امتحان کنید، و وقتی چیزی را یافتید که موثر است، به آن پایبند باشید.

کاهش کالری: از یک برنامه محاسبه کالری در تلفن یا رایانه خود استفاده کنید تا میزان خوردن و نوشیدن را مشخص کنید.

افزایش مصرف فیبر: دریافت مقدار کافی فیبر یکی از روش‌های اساسی است که می‌توانید به عنوان بیمار تیروئیدی در صورت کاهش وزن استفاده کنید. این می‌تواند از غذاهای پر فیبر، مکمل‌ها یا هر دو باشد.

محدود کردن کربوهیدرات‌ها و قندهای ساده: سعی کنید یک رژیم کم گلیسمی را دنبال کنید.

یک رژیم ضد التهابی: پروتئین خود ایمنی/ AIP ممکن است گزینه خوبی برای بررسی باشد.

غذا خوردن خود را به دو یا سه وعده در روز بدون میان وعده و بدون غذا بعد از ساعت 8 شب محدود کنید. ممکن است به تحریک چربی سوزی کمک کرده و به تنظیم هورمون‌های گرسنگی کمک کند.

با ورزش متابولیسم بدن را تقویت کنید

یکی از مهمترین کارهایی که می‌توانید برای بالا بردن متابولیسم انجام دهید، ورزش است. کار کردن با سوزاندن کالری و چربی، متعادل سازی هورمون‌های تقویت کننده لاغری مانند لپتین، به کارآیی متابولیسم کمک می‌کند. اگر می‌خواهید وزن کم کنید، باید بیشتر از آنچه انتظار دارید ورزش کنید. افرادی که کم‌کاری تیرویید دارند برای کاهش وزن لازم است بیش از 1 ساعت در روز ورزش کنند.

برخی از داروهای تیرویید که با افزایش وزن همراه است

داروهای ضد تیروئید مانند تاپازول (متیمازول) و PTU (پروپیل تیوراسیل) که برای درمان بیماری گریوز و پرکاری تیروئید استفاده می‌شود.

  • ضد التهاب‌های استروئیدی مانند پردنیزون
  • استروژن و پروژسترون
  • داروهای ضد افسردگی خاص. به ویژه پروزاک (فلوکستین) ، پاکسیل (پاروکستین) و زولفت (سرترالین)
  • داروهای تثبیت کننده روحیه و ضد تشنج. مانند داروهای اختلال دو قطبی، از جمله لیتیوم، دپاکوت (والپروات) و تگرتول (کاربامازپین)

اگر با مصرف داروهای تیرویید در حال افزایش وزن هستید، در مورد نگرانی‌های خود با پزشک صحبت کنید. هرگز مصرف دارو را بدون ورود پزشک قطع نکنید.

خواب کافی

یکی از مهمترین کارهایی که می‌توانید برای کاهش وزن انجام دهید خواب کافی است. مطالعات متعدد کمبود خواب را به متابولیسم و ​​چاقی آهسته مرتبط می‌دانند.

برخی از پزشکان توصیه کرده‌اند که یک تمرین صبحگاهی را نادیده بگیرید و از وقت خود برای خواب بیشتر استفاده کنید. بنابراین، برای کاهش وزن هر شب هفت ساعت یا بیشتر بخوابید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :