تغذیه دوران کودکی
تخصص های پزشکی

تغذیه دوران کودکی

نقش تغذیه در دوران کودکی

تغذیه در دوران کودکی دارای اهمیت بالایی است. بیشترین میزان رشد در دوران کودکی اتفاق می افتد. به همین خاطر با تغذیه مناسب هر فرد می بایست در این دوران بیشترین میزان مواد مغذی را دریافت نماید.

از زمان تولد تا شش ماهگی شیر مادر به عنوان مهمترین تغذیه کودک مطرح می شود و نیازی به استفاده مواد دیگری نیست.

بعد از شش ماهگی تا دو سالگی کودکان در کنار تغذیه از شیر مادر نیازمند دریافت مکمل های غذایی هستند. البته در موارد بسیاری دیده شده است که مادران توانایی شیر دهی تا دو سال را ندارند.

تغذیه دوران کودکی باید شامل چه مواردی باشد

بسته به تغذیه مادر، گروه خونی و بسیاری عوامل دیگر در ابتدای زندگی کودک ممکن است دچار زردی شود. عدم رسیدگی به این موضوع یا تغذیه و شیردهی در نوزادی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در بدن نوزادان شود.

مواد معدنی مورد نیاز کودکان بسیار اهمیت دارد. کلسیم نقش مهمی در استخوان سازی دارد. آهن به عنوان فاکتور اساسی خون است. اما سوال اساسی در این زمینه وجود دارد. بار ها و بار ها شنیده یا دیده شده است که متخصصین تغذیه و کودک در رسانه مختلف با بیان “تغذیه مناسب ” خواستار برنامه غذایی بوده اند. اما تغذیه مناسب چیست و چه خوراکی را شامل می شود.

تغذیه مناسب یعنی رساندن حد مشخصی از مواد معدنی به بدن برای رشد کردن. میزان کربوهیدرات ها، چربی، پروتیین، آب سالم، فیبر ویتامین و مواد معدنی هر کدام باید در برنامه غذایی مشخص و مدون باشد. رعایت این اندازه گیری ها در دوران کودکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سوالات اساسی مادران در زمینه خوراک کودک

مادری که به تغذیه دوران کودکی، فرزند خود اهمیت می دهد همواره با این سوالات در ذهن خود درگیر است.

  • آیا او به اندازه کافی کلسیم دریافت می کند؟
  • آهن  بدن کودکم کافی است؟
  • میزان چربی و کربوهیدرات دریافتی زیاد است؟

تغذیه نوزادان

همانگونه که پیش تر اشاره شد در شش ماهه نخست زندگی تنها غذای نوزاد شیر مادر است. پس از این دوران استفاده از شیر خشک و مکمل غذایی نوزدان برای سال اول زندگی مناسب و کافی است.

تغذیه کودکان

بعد از عبور از سن یک سالگی و با آغاز کودکی فرد می بایست کم کم با سفره خانوار همراه شود. توصیه می شود از تمامی دسته های غذایی در تغذیه استفاده شود.

تغذیه دوران کودکی  در سنین بین 1 تا 5 سالگی باید شامل:

1-    گروه نان و غلات

2-  گروه میوه ها و سبزیها

3-  گروه گوشت و تخم مرغ،حبوبات و مغزها

4-  گروه شیر و لبنیات

باشد. تا کودک بتواند تمامی مراحل رشد خود را به صورت کامل انجام دهد. استفاده از ویتامین ها و مکمل های غذایی – دارویی نیز بشدت در این دوران توصیه می شود.

در سن زیر دو سالگی دستگاه های مختلف بدنی کودکان به صورت کامل رشد نکرده است. به همین خاطر توصیه می شود از غذا های دارای مواد مغذی به صورت پوره یا میکس استفاده شود.

استفاده از تغذیه میکس شده برای کودک که در آغاز دوران زندگی هستند و دستگاه گوارش ضعیفی دارند، در سادگی هضم کمک شایانی می نماید.

در مصرف مواد مغذی بخصوص کربوهیدرات ها زیاده روی نکنید. کودک می بایست بر اساس روند رشد پیش برود. توجه به نمودار رشد کودک بسیار اهمیت دارد.

برخی مواد مانند آهن ممکن است بر روی اعضای دیگر مانند دندان ها تاثیر گذار باشد. پس بنابر این در زمان استفاده از آن ها حتما توصیه های مصرف درج شده بر روی دارو مطالعه نمایید. و پس از آن با انجام موارد بهداشت عمومی مانند مسواک زدن، مصرف آب و … تاثیرات جانبی آن را کاهش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :