مو
پوست و مو

مو

آشنایی با مو

مو به عنوان یکی از فاکتور‌ های پوششی است. هم چنین دارای نقش زیبایی به خصوص در میان بانوان جایگاه ویژه ای دارد.

بدن انسان تقریبا پوشیده از نزدیک به ۵ میلیون تار مو است.  بخش عمده ای از آن ها در قسمت مختلف سر و صورت و بر سطح پوست آن قرار دارند. میزان ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار از این تارها درناحیه ذکر شده قرار دارد.  این در میان افراد مختلف با قوم، نژاد و رنگ پوست گوناگون هم چنین در میان مردان با زنان متفاوت است.

ساختار مو ازسلول بی جان تشکیل شده است. قسمت درونی، ریشه و قسمت بیرونی را ساقه می نامند. هر دو بخش ازنظر ساختار دارای حالت و ویژگی یکسانی هستند.

نگه داری از مو به علت جایگاه آن به عنوان یکی از عوامل جذابیت ظاهری است.  برای بسیاری از افراد به خصوص در میان جوانان و بانوان دارای اهمیت و حساسیت ویژه ای برای افراد مختلف است.

ریزش مو

بسیاری از مردم از ریزش مو هایشان می هراسند.ریزس مو دارای نرخی بین 10 تا 15 درصد به صورت روزانه می باشد.

این موضوع که هر فرد این میزان مو را به صورت روزانه از دست دهد. با توجه به اقلیم آب و هوایی، شرایط زندگی، نوع تغذیه، وضعیت هورمون ها و بسیاری عوامل دیگر طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی در این خصوص نیست.

با توجه به شرایط گفته شده. نرخ ریزش که چیزی بین 100 تا 300 تار مو در روز شود طبیعی بوده است. اگراین ریزش بر اثر عوامل ژنتیکی نباشد می تواند با  تغذیه مناسب به صورت طبیعی مجددا جایگزین شود.

بسته به تغذیه و اگر علت ریزش عوامل ژنتیکی و هورمونی و یا دارویی نباشد می تواند میزان و حجم ریزش روزانه طی چند روز تا چند هفته به صورت خودکار جایگزین شده و فرد دچار کچلی یا تاسی نشود.

می توان با عمل کاشت میزان ریزش اتفاق افتاده را جایگزین نمود. که خود یکی از عمل های زیبایی پر طرف است.

با افزایش سن به علت کاهش توانایی بدن و نیاز بیشتر به عوامل تقویتی مانند ویتامین ها ریزش مو یک امر غیرقابل گریز است.

کاهش ریزش با تغذیه

با تغذیه مناسب به خصوص استفاده از فایبر، ویتامین های خانواده«ب» مانند نیاسین که در برنج به وفور یافت می شود. می توان سلامت پوست و مو خود را تضمین و از ریزش غیر ژنتیک آن جلوگیری نمود.

داشتن ظاهری جذاب یکی از مواردی است که برای همه افراد جامعه با هر سن و سالی اهمیت دارد.

مو به عنوان مهم ترین فاکتور این مهم نقش بسیار پر رنگی دارد. بنابراین باید با حفظ رژیم غذایی شستشو مناسب و نگهداری از آن در هر چه بیشتر شدن جذابیت خود بکوشیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :