عفونت ریه
بیماری‌های تنفسی

بیماری عفونت ریه و راه‌های درمان

عفونت ریه

به التهاب بافت ریه که یک یا دو طرف قفسه سینه را درگیر می‌کند و معمولا در اثر عفونت ایجاد می‌شود عفونت ریه گفته می‌شود. عفونت ریه می‌تواند توسط ویروس، باکتری و حتی گاهی قارچ ایجاد شود.

یکی از رایج ترین انواع عفونت‌های ریوی، ذات الریه است. ذات الریه، که کیسه‌های هوایی کوچکتر ریه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اغلب توسط باکتری‌های مسری ایجاد می‌شود، اما همچنین ممکن است توسط یک ویروس ایجاد شود. فرد پس از عطسه یا سرفه توسط فرد آلوده در نزدیكی، با تنفس باكتری یا ویروس آلوده می‌شود.

علل ایجاد عفونت

وقتی لوله‌های بزرگ برونش که هوا را به ریه منتقل می‌کنند، آلوده باشند، از آن به عنوان برونشیت یاد می‌شود. علت برونشیت بیشتر ویروس است تا باکتری.

ویروس‌ها همچنین می‌توانند به ریه‌ها یا مجاری هوایی که به ریه‌ها منتهی می‌شوند حمله کنند. به این حالت برونشیولیت گفته می‌شود. برونشیولیت ویروسی معمولاً در نوزادان اتفاق می‌افتد.

عفونت‌های ریوی مانند ذات الریه معمولاً خفیف است، اما می‌تواند جدی باشد. به خصوص برای افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری‌های مزمن هستند، مانند بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD).

علائم ایجاد اختلال در عملکرد صحیح ریه

علائم عفونت ریه از خفیف تا شدید متفاوت است. این به عوامل مختلفی از جمله سن و سلامت کلی فرد و اینکه آیا عفونت توسط ویروس، باکتری یا قارچ ایجاد می‌شود بستگی دارد. علائم ممکن است شبیه علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد، اما علائم آن طولانی‌تر است.

سرفه‌ای که مخاط غلیظ تولید می‌کند

سرفه کمک می‌کند تا بدن از مخاط تولید شده در اثر التهاب مجاری هوایی و ریه‌ها خلاص شود. این مخاط ممکن است حاوی خون نیز باشد.

با برونشیت یا ذات الریه، ممکن است سرفه کنید که مخاط غلیظی تولید می‌کند که ممکن است رنگ مشخصی داشته باشد. از جمله: روشن، سفید، سبز، زرد، مایل به خاکستری

سرفه حتی پس از بهبود علائم دیگر می‌تواند برای چندین هفته معطل بماند.

دردناک شدن دردهای قفسه سینه

درد قفسه سینه ناشی از عفونت ریه اغلب به صورت تیز یا خنجر زدن توصیف می‌شود. درد قفسه سینه هنگام سرفه یا تنفس عمیق بدتر می‌شود. گاهی اوقات دردهای شدید را می‌توان از وسط تا بالای کمر احساس کرد.

تب

هنگامی که بدن تلاش می‌کند تا از عفونت جلوگیری کند، تب ایجاد می‌شود. دمای طبیعی بدن معمولاً در حدود 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتی گراد) است.

اگر به عفونت باکتریایی ریه مبتلا باشید، تب ممکن است تا 40.5 درجه سانتیگراد افزایش یابد.

هرگونه تب شدید بالاتر از 38.9 درجه سانتیگراد اغلب منجر به بسیاری از علائم دیگر می‌شود.

 • تعریق
 • لرز
 • دردهای عضلانی
 • کمبود آب بدن
 • سردرد
 • ضعف

اگر تب بیش از 38.9 درجه سانتیگراد است یا بیش از سه روز طول می‌کشد باید به پزشک مراجعه کنید.

بدن درد

عفونت ریه، ممکن است باعث درد عضلات و کمر شود. به این میالژی می‌گویند.

آبریزش بینی

آبریزش بینی و سایر علائم شبیه آنفولانزا مانند عطسه اغلب با عفونت ریه مانند برونشیت همراه است.

تنگی نفس

تنگی نفس به این معنی است که احساس می‌کنید تنفس دشوار است یا اینکه نمی‌توانید کاملا نفس بکشید. اگر در تنفس مشکل دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

خستگی

وقتی بدن با عفونت مقابله می‌کند، معمولاً احساس کندی و خستگی خواهید کرد. استراحت در این مدت بسیار مهم است.

 خس خس

هنگام بازدم ممکن است صدای سوت بلند را بشنوید که به خس خس سینه معروف است. این نتیجه باریک شدن راه‌های هوایی یا التهاب است.

ظاهر مایل به آبی پوست یا لب‌ها

یکی از علائم بیماری‌های تنفسی کبود شدن لب‌ها یا ناخن‌ها می‌باشد. کبودی‌های ظاهر شده ممکن است به دلیل کمبود اکسیژن کمی آبی رنگ به نظر برسند.

صداهای ترک خوردگی

یکی از علائم گویای عفونت ریه، صدای ترک خوردگی در قاعده ریه‌ها است که به آن ترقه‌های دوبازیار نیز می‌گویند. پزشک می‌تواند این صداها را با استفاده از ابزاری به نام استتوسکوپ بشنود.

علل ایجاد عفونت ریه

برونشیت، ذات الریه و برونشیولیت سه نوع عفونت ریه هستند. به طور معمول توسط ویروس یا باکتری ایجاد می‌شوند.

متداول‌ترین میکروارگانیسم‌های مسئول برونشیت عبارتند از:

ویروس هایی مانند ویروس آنفلوانزا یا ویروس متناوب تنفسی(RSV) باکتری‌هایی مانند Mycoplasma pneumoniae ، Chlamydia pneumoniae و Bordetella pertussis

متداول‌ترین میکروارگانیسم‌های مسئول ذات الریه عبارتند از:

باکتری‌هایی مانند استرپتوکوک پنومونی (شایع ترین)، Haemophilus influenzae و Mycoplasma pneumoniae

ویروس‌هایی مانند ویروس آنفلوانزا یا RSV به ندرت، عفونت‌های ریوی می‌توانند در اثر قارچ‌هایی مانندPneumocystis jirovecii ، Aspergillus یا Histoplasma capsulatum ایجاد شوند.

عفونت قارچی ریه بیشتر در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، یا از انواع خاصی از سرطان یا HIV یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌شود.

نحوه تشخیص

پزشک ابتدا شرح حال پزشکی را می‌گیرد و از علائم بیمار سوال می‌کند. ممکن است در مورد شغل، مسافرت اخیر یا قرار گرفتن در معرض حیوانات سوالاتی می‌پرسد. پزشک درجه حرارت بدن را اندازه گیری کرده و با استفاده از استتوسکوپ به قفسه سینه گوش می‌دهد تا صداهای ترک خورنده را بررسی کند.

سایر روش‌های رایج برای تشخیص عفونت ریه

 1. تصویربرداری، مانند اشعه ایکس قفسه سینه یا سی تی اسکن
 2. اسپیرومتری، ابزاری برای اندازه گیری میزان و سرعت ورود هوا به هر بار تنفس است.
 3. پالس اکسی متری برای اندازه گیری سطح اکسیژن در خون
 4. گرفتن نمونه‌ای از مخاط یا ترشحات بینی برای آزمایش بیشتر
 5. سواب گلو

راه‌های درمان

 1. یک عفونت باکتریایی برای پاکسازی معمولاً به آنتی بیوتیک نیاز دارد. عفونت قارچی ریه نیاز به درمان با داروی ضد قارچ مانند کتوکونازول یا وریکونازول دارد.
 2. آنتی بیوتیک‌ها روی عفونت‌های ویروسی کار نمی‌کنند. بیشتر اوقات، باید صبر کنید تا بدن خود به تنهایی با عفونت مبارزه کند.
 3. از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید تا تب کاهش یابد
 4. مقدار زیادی آب بنوشید
 5. چای داغ با عسل یا زنجبیل را امتحان کنید
 6. آب نمک غرغره کنید
 7. تا جایی که ممکن است استراحت کنید
 8. از رطوبت ساز برای ایجاد رطوبت در هوا استفاده کنید
 9. تا زمانی که آنتی بیوتیک تجویز شده مصرف کنید

برای عفونت‌های شدید ریه، ممکن است لازم باشد در طول بهبودی در بیمارستان بمانید. در صورت اقامت در تنفس، ممکن است آنتی بیوتیک، مایعات داخل وریدی و درمان تنفسی دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :