دندان عقل
دهان و دندان

کشیدن دندان عقل و نکات مهم جراحی

علت کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل، یک روش جراحی برای برداشتن یک یا چند دندان عقل است. چهار دندان بزرگسال دائمی که در گوشه‌های عقب دهان در قسمت بالا و پایین قرار دارند.

اگر یک دندان عقل جایی برای رشد ندارد (دندان عقل نهفته)، در نتیجه درد، عفونت یا سایر مشکلات دندانی را بوجود ‌می‌آورد. در این مواقع به احتمال زیاد به کشیدن آن احتیاج دارید. کشیدن دندان عقل ممکن است توسط دندانپزشک یا جراح دهان انجام شود.

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی آینده، برخی از دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان توصیه می‌کنند که دندان عقل کشیده شود حتی اگر دندان‌های عقل نهفته در حال حاضر مشکلی ایجاد نکنند.

دندان‌های عقل یا دندان‌های آسیای سوم، آخرین دندان‌های دائمی هستند که در دهان ظاهر می‌شوند. این دندان‌ها معمولاً در سنین 17 تا 25 سالگی ظاهر می‌شوند. برای بعضی از افراد دندان‌های عقل به طور طبیعی رشد می‌کنند، دقیقاً مانند سایر دندان‌های آسیای و مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

در بسیاری از افراد دندان عقل نهفته ایجاد می‌شود. دندان‌هایی که فضای کافی برای رشد طبیعی را ندارند. دندان عقل نهفته ممکن است فقط تا حدی رویش کند یا اصلاً رشدی نداشته باشد.

رویش مختلف دندان عقل

 • با زاویه نسبت به دندان بعدی رشد کند
 • با زاویه نسبت به پشت دهان رشد کند
 • مانند دندان‌های خرد شده در استخوان فک، در زاویه قائم با دندانهای دیگر رشد کند.
 • مانند دندان‌های دیگر مستقیم بالا یا پایین برود اما در استخوان فک حبس شود.

مشکلات دندان عقل نهفته

اگر منجر به مشکلاتی از جمله:

 • احساس درد
 • گیر کردن مواد غذایی و بقایای غذا پشت دندان عقل
 • عفونت یا بیماری لثه (بیماری پریودنتال)
 • پوسیدگی دندان، در دندان عقل تا حدی روییده
 • آسیب به دندان نزدیک یا استخوان اطراف آن
 • ایجاد کیسه پر از مایع (کیست) در اطراف دندان عقل

عوارض کشیدن دندان عقل

بیشتر کشیدن دندان عقل منجر به عوارض طولانی مدت نمی‌شود. با این حال، برداشتن دندان عقل نهفته گاه به گاه به یک روش جراحی نیاز دارد که شامل ایجاد یک برش در بافت لثه و برداشتن استخوان است. به ندرت، عوارض می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سوکت خشک دردناک یا قرار گرفتن در معرض استخوان در صورت از بین رفتن لخته خون بعد از جراحی از محل زخم جراحی
 • عفونت در سوکت از باکتری‌ها یا ذرات غذایی محبوس شده
 • آسیب به دندان‌ها، اعصاب، استخوان فک یا سینوس‌های مجاور

دندانپزشک ممکن است این روش را در مطب انجام دهد. با این حال، اگر دندان به شدت تحت تأثیر قرار گرفته باشد یا اگر کشیدن آن نیاز به یک روش جراحی عمیق دارد، ممکن است دندانپزشک یک جراح دهان و دندان پیشنهاد کند. علاوه بر ایجاد بی‌حسی در ناحیه با بی‌حسی موضعی، جراح ممکن است آرام بخشی را فراهم کند تا در هنگام انجام عمل راحت‌تر باشید.

روش‌های بیهوشی حین جراحی

دندانپزشک یا جراح دهان و دندان ممکن است یکی از سه نوع بیهوشی را استفاده کند، این بستگی به پیچیدگی مورد انتظار در کشیدن دندان عقل و سطح راحتی بیمار را دارد.

بی‌حسی موضعی

دندانپزشک یا جراح دهان، بیهوشی موضعی را با یک یا چند آمپول در نزدیکی محل هر استخراج انجام می‌دهد. بیمار در حین کشیدن دندان بیدار می‌باشد. اگرچه مقداری فشار و حرکت احساس خواهد کرد، اما نباید احساس درد داشته باشد. بی حسی موضعی نیز برای کمک به رفع ناراحتی بعد از عمل انجام می شود.

بیهوشی آرام بخش

دندانپزشک یا جراح دهان از طریق یک خط داخل وریدی (IV) در بازو، بیهوشی آرام بخشی می‌دهد. بیهوشی آرام بخشی در طول عمل هوشیاری را سرکوب می‌کند. هیچ دردی احساس نمی‌کنید و حافظه محدودی از عمل خواهید داشت. برای بی‌حس شدن لثه‌ها نیز بی‌حسی موضعی دریافت خواهید کرد.

بیهوشی عمومی

در شرایط خاص، ممکن است بیهوشی عمومی پیشنهاد شود. ممکن است دارو را از طریق بینی استنشاق کنید یا خط IV در بازو یا هر دو داشته باشید. سپس بی‌هوش می‌شوید. تیم جراحی از نزدیک تنفس، دما، مایعات و فشار خون را کنترل می‌کند. بیمار هیچ دردی نخواهد داشت و هیچ خاطره‌ای از این روش ندارید.

نحوه کشیدن دندان عقل

 • برشی در بافت لثه ایجاد می‌کند تا دندان و استخوان را در معرض دید قرار دهد.
 • استخوانی را که دسترسی به ریشه دندان را مسدود می‌کند از بین می‌برد.
 • ناحیه دندان برداشته شده از هرگونه بقایای دندان یا استخوان را پاک می‌کند.
 • برای تقویت ترمیم زخم را بخیه می‌زند.
 • برای کنترل خونریزی و کمک به تشکیل لخته خون، روی محل استخراج گاز قرار می‌گیرد.

نکات مهم بعد از جراحی

خون ریزی

مقداری از خون پراکنده ممکن است اولین روز پس از برداشتن دندان عقل باشد. سعی کنید از تف زیاد خودداری کنید تا لخته خون را از جای خود خارج نکنید. طبق دستور دندانپزشک یا جراح دهان، گاز را روی محل استخراج جایگزین کنید.

مدیریت درد

ممکن است بتوانید با داروهای مسکن بدون نسخه، مانند استامینوفن یا داروهای مسکن تجویز شده از دندانپزشک یا جراح دهان، درد را مدیریت کنید.

تورم و کبودی

از بسته یخ به دستور دندانپزشک یا جراح خود استفاده کنید. هر گونه تورم در گونه‌ معمولاً طی دو یا سه روز بهبود می‌یابد. رفع کبودی ممکن است چند روز بیشتر طول بکشد.

کاهش فعالیت روزانه

پس از جراحی دندان عقل، قصد داشته باشید تا پایان روز استراحت کنید. روز بعد فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید، اما حداقل به مدت یک هفته از انجام فعالیت‌های شدید که منجر به از بین رفتن لخته خون می‌شود خودداری کنید.

منع برخی از نوشیدنی‌ها

بعد از جراحی آب زیادی بنوشید. در 24 ساعت اول نوشیدنی‌های کافئین‌دار، گازدار یا گرم مصرف نکنید. حداقل یک هفته با نی نوش جان نکنید زیرا عمل مکیدن می‌تواند لخته خون را از سوکت خارج کند.

غذاهای مناسب

در 24 ساعت اول فقط غذاهای نرم مانند ماست یا سیب بخورید. از غذاهای سفت، جویدنی، گرم یا ادویه‌دار که ممکن است در حفره آن گیر کرده یا زخم را تحریک کنند، خودداری کنید.

شستشو دهان

در 24 ساعت اول بعد از جراحی مسواک نزنید. دهان خود را بشویید، تف کنید یا از دهان شویه استفاده کنید. به طور معمول بعد از 24 ساعت می‌توانید مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن به آرامی در نزدیکی زخم جراحی قرار بگیرید و هر دو ساعت و بعد از غذا به مدت یک هفته به آرامی دهان خود را با آب نمک گرم بشویید.

مصرف دخانیات

اگر سیگار می‌کشید، حداقل 72 ساعت پس از جراحی این کار را نکنید و در صورت امکان بیشتر از آن صبر کنید. استفاده از محصولات دخانیات پس از جراحی دهان می‌تواند بهبودی را به تأخیر بیندازد و خطر عوارض را افزایش دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :