واکسینه
بیماری‌های تنفسی

واکسینه کردن برای جلوگیری از کرونا

پیشگیری از کرونا و واکسینه کردن

واکسن‌های COVID-19 ایمن و موثر هستند. ممکن است بعد از واکسینه کردن عوارض جانبی داشته باشید. این موارد طبیعی است و باید طی چند روز از بین برود.

پس از واکسیناسیون بدن به طور معمول دو هفته طول می‌کشد تا از ویروس COVID-19 محافظت (ایمنی) ایجاد کند. هر شخص بعد از واکسینه شدن تا 2 هفته پس از دوز دوم واکسن دو دوز یا دو هفته پس از واکسن یک دوز کاملاً واکسینه نشده است.

در هر گروه سنی که هستید برای ثبت نام واکسن COVID-19 در اسرع وقت اقدامات لازم را انجام دهید و در زمان مناسب واکسن دریافت کنید. در ایران ابتدا افراد بالای 80سال واکسینه شدن به همین ترتیب بعد از اتمام گروه سنی بعدی واکسینه می‌شوند.

افرادی که کاملاً واکسینه شده‌اند می‌توانند برخی از کارهایی را که به دلیل همه گیری متوقف شده بودند شروع کنند.

آنچه هنوز در حال یادگیری آن هستیم

  • ما هنوز در حال یادگیری هستیم که واکسن‌ها به خوبی از گسترش ویروس عامل COVID-19 به دیگران جلوگیری می‌کنند، حتی اگر علائمی نداشته باشید. داده‌های اولیه نشان می‌دهد که واکسن باعث می‌شود افراد بدون هیچ علامتی از انتشار COVID-19 جلوگیری کنند.
  • همچنین هنوز یاد می‌گیریم که واکسن COVID-19 چه مدت تاثیر دارد.
  • هنوز در تلاشیم هستیم که قبل از اینکه جمعیت تحت حمایت محافظت قرار بگیرند ، چند نفر باید علیه COVID-19 واکسینه شوند (مصونیت جمعیت).
  • هنوز در حال یادگیری تأثیر واکسن‌ها در برابر ویروس‌های جدیدی هستیم که باعث ایجاد COVID-19 می‌شود.
  • دانشمندان هنوز در حال یادگیری هستند که واکسن‌ها به خوبی از شیوع ویروس در جامعه جلوگیری می‌کنند.
  • هنوز در حال یادگیری هستیم که قبل از اینکه جمعیت محافظت شود، چه تعداد از افراد باید واکسن COVID-19 را بزنند.
  • انواع جدیدی از ویروس عامل COVID-19 در ایران در حال شیوع است. اطلاعات فعلی حاکی از آن است که واکسن‌های COVID-19 که مجاز به استفاده در ایران هستند، در برابر اکثر انواع محافظت می‌کنند. با این حال، برخی از انواع ممکن است در صورت گردش در جامعه، پس از واکسیناسیون کامل در برخی افراد باعث بیماری شوند.

در دسترس بودن واکسن‌ها

واکسن‌ها اکنون به طور گسترده‌تری در ایران در دسترس هستند. هر کس از 12 سال به بالا توصیه می‌شود واکسیناسیون COVID-19 انجام دهد.

دولت ایران همچنان در تلاش است تا واکسن‌ها را بدون هیچ گونه هزینه‌ای به طور گسترده در دسترس همه قرار دهد. واکسن‌های در دسترس در ایران چینی و روسی می‌باشد و واکسن ایرانی در مراحل تولید است.

بسیاری از مطب‌های پزشکان، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها واکسیناسیون COVID-19 را ارائه می‌دهند.

هزینه واکسینه در ایران

دولت ایران، واکسن را به طور رایگان به همه افرادی که در ایران زندگی می‌کنند ، صرف نظر از وضعیت مهاجرت یا بیمه درمانی، ارائه می‌دهد.

اثربخشی واکسینه شدن

واکسن‌های COVID-19 در جلوگیری از ابتلا به COVID-19 موثر هستند. پس از واکسیناسیون کامل، می‌توانید برخی از کارهایی را که به دلیل همه گیری متوقف کرده‌اید مثل باشگاه رفتن، دورهمی‌های دوستانه و.. شروع کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که واکسن‌های COVID-19 در جلوگیری از ابتلا به COVID-19 موثر هستند. دریافت واکسن COVID-19 کمک می‌کند حتی در صورت ابتلا به COVID-19 از بیماری جدی ممانعت کنید.

واکسینه COVID-19 ابزاری مهم برای نزدیک کردن افراد جامعه به لذت بردن از فعالیت‌هایی است که مدت زیادی از آن‌ها دور بودید. درباره مزایای واکسیناسیون بیشتر بدانید.

واکسن‌های COVID-19 ایمن و موثر هستند. واکسن‌ها نمی‌توانند COVID-19 به بدن انسان وارد کنند. ممکن است بعد از واکسیناسیون عوارض جانبی داشته باشید. این موارد طبیعی است و باید طی چند روز از بین برود.

میلیون‌ها نفر در ایران واکسن COVID-19 دریافت کرده‌اند و این واکسن‌ها تحت شدیدترین نظارت ایمنی در تاریخ ایران قرار گرفته‌اند. این نظارت شامل استفاده از سیستم‌های نظارت ایمنی مستقر و جدید برای اطمینان از ایمن بودن واکسن‌های COVID-19 است.

CDC ابزاری جدید و بدون خطر را برای کمک به ما در یافتن سریع مشکلات ایمنی با واکسن های COVID-19 ایجاد کرده است. V-safe چک کننده سلامت مبتنی بر تلفن‌های هوشمند و پس از واکسیناسیون برای افرادی است که واکسن COVID-19 دریافت می‌کنند.

نحوه عملکرد واکسن در بدن

واکسن‌های COVID-19 به سیستم ایمنی بدن می‌آموزد که چگونه ویروس عامل COVID-19 را بشناسد و با آن مبارزه کند.

بعد از واکسینه شدن بدن به طور معمول 2 هفته طول می‌کشد تا از ویروس عامل COVID-19 محافظت (ایمنی) ایجاد کند. این بدان معناست که ممکن است فردی هنوز قبل یا دقیقاً بعد از واکسیناسیون به COVID-19 مبتلا شود و سپس بیمار شود زیرا واکسن وقت کافی برای محافظت از بدن را ندارد.

تا زمان واکسیناسیون کامل باید از تمام ابزارهای موجود برای محافظت از خود و دیگران استفاده کنید. پس از واکسیناسیون کامل، می‌توانید برخی از کارهایی را که به دلیل همه‌گیری متوقف کرده‌اید شروع کنید.

مصونیت جمعیت

مصونیت جمعیت به این معنی است که افراد کافی در یک جامعه از ابتلا به بیماری در امان هستند زیرا قبلاً به این بیماری مبتلا شده‌اند یا واکسینه شده‌اند.

مصونیت جمعیت شیوع بیماری را از فردی به فرد دیگر دشوار می‌کند. حتی از کسانی که نمی‌توانند واکسینه شوند مانند کودکان یا افرادی که به واکسن حساسیت دارند محافظت می‌کند. درصد افرادی که برای دستیابی به مصونیت جمعیت نیاز به محافظت دارند، به بیماری بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :