پوسیدگی دندان
دهان و دندان

علائم پوسیدگی دندان

 پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می‌افتد که اسیدها لایه سخت دندان را که مینا نامیده می‌شود، از بین می‌برند. این اسیدها توسط یک فیلم چسبنده به نام پلاک ساخته می‌شوند.

تجمع پلاک بر روی دندان‌ها میکروب‌هایی دارد که از غذاهای شیرین تغذیه می‌کنند. روند هضم این قندها اسیدهایی ایجاد می‌کند که به سطوح دندان حمله می‌کنند.

با گذشت زمان، خرابی می‌تواند باعث ایجاد سوراخ در سطح دندان شود. به این حفره‌های دندان گفته می‌شود. در صورت عدم درمان، حفره‌ها می‌توانند بزرگتر شوند. عدم جلوگیری از این حفره‌ها باعث از بین رفتن دندان می‌شود.

اگر فکر می کنید پوسیدگی دندان دارید، به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک به احتمال زیاد دندان را پر و ترمیم می‌کند. پر کردن ممکن است از بزرگتر شدن حفره جلوگیری کند.

اسیدها به طور مداوم به سطح مینا حمله می‌کنند، اما آسیب دیدگی به یک باره اتفاق نمی‌افتد. این به این دلیل است که سایر عناصر موجود در دهان برای تقویت دندان‌ها و جلوگیری از روند پوسیدگی دندان کار می‌کنند. یکی از این عناصر بزاق است. بزاق دارای مواد معدنی است که به تقویت سطوح دندان کمک می‌کند. فلوراید، یک ماده معدنی طبیعی که اغلب به آب اضافه می‌شود و در خمیردندان یافت می‌شود، به تقویت دندان‌ها نیز کمک می‌کند.

دندان‌پزشکان از نظر آسیب دیدگی و حفره، دندان را بررسی می‌کنند.

مراحل پوسیدگی دندان

  • لکه مات سطح دندان ممکن است پوسیده باشد. مسواک زدن دندان‌ها با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان می‌تواند از تبدیل شدن آن به حفره دندان جلوگیری کند.
  • آسیب دیدگی اکنون که یک حفره است، از لایه سخت سطح عبور کرده است.
  • اکنون که پوسیدگی دندان به لایه نرمتر دندان رسیده است، سریعتر بزرگ می‌شود.
  •  اگر حفره پر نشود، می‌تواند مشکلات بزرگتری در عمق دندان ایجاد کند. به همین دلیل مهم است که به طور منظم به دندان‌پزشکی مراجعه کنید.

اگر پوسیدگی دندان دارید، ممکن است دندان‌پزشک در مورد پر کردن، فلوراید یا سایر گزینه های درمان را در نظر بگیرد.

چند نکته برای جلوگیری از پوسیدگی

  • غذاهای شیرین زیاد نخورید. میان وعده ها را کاهش دهید. این به جلوگیری از اسید پلاک کمک می‌کند. همچنین این تعداد دفعات قرار گرفتن دندان در معرض اسیدها را کاهش می‌دهد.
  • رژیم غذایی حاوی کلسیم بالا داشته باشید. کلسیم به تقویت سطوح دندان کمک می‌کند.
  • به خصوص اگر از داروهای خاصی استفاده می‌کنید، مقدار زیادی آب بنوشید. برخی از داروها می‌توانند میزان بزاق بدن را کاهش دهند. این ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی دندان قرار دهد.
  • از خمیر دندان و دهان‌شویه همراه با فلوراید استفاده کنید. فلوراید به سخت و مستحکم تر شدن سطح دندان کمک می‌کند.
  • حداقل سالی دو بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید. آنها دندان ها را تمیز می‌کنند و حفره‌های دندان را بررسی می‌کنند.

علت پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می‌افتد که اسیدها لایه سخت سطح دندان را از بین می‌برند.

پوسیدگی دندان می‌تواند باعث ایجاد سوراخ در سطح مینا شود.

با مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندانهای حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان بین دندانها می توان از خرابی جلوگیری کرد.

خمیردندان و دهانشویه با فلوراید همچنین می تواند به تقویت دندان کمک کند و به مبارزه با پوسیدگی دندان کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :