تفاوت جوش و آکنه
پوست

تفاوت جوش و آکنه

تفاوت جوش و آکنه

تفاوت بین آکنه و جوش در این است که آکنه یک بیماری است و جوش یکی از علائم آن است. آکنه شرایطی است که فولیکول‌های مو و غدد چربی پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در زیر پوست، منافذ پوست به غددی متصل می‌شوند که یک ماده چرب به نام چربی ایجاد می‌کنند. غدد و منافذ توسط یک کانال معروف به فولیکول متصل می‌شوند که دارای موهای نازک است و به سطح پوست رشد می‌کند.

هنگامی که سبوم و سلول‌های مرده پوست به هم می‌پیوندند، یک پلاگین در فولیکول ایجاد می‌کنند. باکتری‌های موجود در پلاگین باعث التهاب می‌شود و منجر به ایجاد جوش قرمز در آکنه می‌شود.

جوش

جوش یک اصطلاح غیر رسمی برای کومدون‌های بسته یا باز است که به عنوان جوش سر سیاه و سرسفید نیز شناخته می‌شود. اینها لکه‌های کوچک بدون التهاب هستند که با مسدود شدن منافذ ایجاد می‌شوند. لکه‌هایی از این دست در نزدیکی سطح پوست در لایه اپیدرم ایجاد می‌شود.

کومدون‌های بسته (سرسفید) دارای هسته‌ای هستند که توسط یک لایه بسیار نازک از پوست پوشانده شده است. در مقابل، کومدون‌های باز (جوش‌های سرسیاه) دارای هسته‌ای هستند که در معرض هوا قرار دارند، از این رو ظاهر تیره و اکسید شده آنها ایجاد می‌شود. ممکن است جوش‌های گاه به گاه را به عنوان بخشی از نوع پوست معمولی تجربه کنید و معمولاً با محصولات موضعی بدون نسخه قابل بهبود هستند.

آکنه

اگر آکنه دارید، به خوبی می‌دانید که این اصطلاح به یک بیماری پوستی مداوم اشاره دارد که بسیار جدی‌تر، مداوم و اغلب دردناک‌تر از جوش‌های گاه به گاه است. پوست مستعد آکنه با جوش‌های مداوم و مکرر مشخص می‌شود که معمولاً همراه با ضایعات بزرگتر و عمیق‌تر از جمله پاپول، چرک، کیست یا ندول است که در عمق لایه‌های پوستی و زیر جلدی پوست ایجاد می‌شود.

تفاوت آکنه در مقابل جوش‌ها

واضح ترین راه برای تفاوت بین آکنه و جوش این است که بدانید جوش‌ها نشانه یک بیماری هستند، در حالی که آکنه خود این بیماری است. افرادی که دارای پوست مستعد آکنه هستند، جوش‌ها را به عنوان بخشی از بیماری خود تجربه می‌کنند، اما همه کسانی که گاهی جوش می‌زنند، پوست مستعد آکنه ندارند.

پوست مستعد آکنه نیازمند مدیریت هدفمند شامل محصولات بدون نسخه، گزینه‌های موضعی تجویز شده توسط متخصص پوست یا پزشک و گاهی داروهای خوراکی از جمله آنتی بیوتیک ها و ترتینوئین است.

عوامل اینجاد کننده آکنه

در حالی که علل دقیق آکنه مشخص نشده است، اما موارد خاصی می‌توانند باعث ایجاد آکنه یا بدتر شدن آن شوند، مانند:

تغییرات هورمونی. مانند بلوغ، بارداری و فشردن چرخه قاعدگی

تمیز کردن جوش‌های موجود با فشار شدید پوست خود. مانند یقه، کلاه، کلاه ایمنی، کوله پشتی

لوازم آرایشی با رطوبت بالا. محصولات حاوی روغن

کرم‌های ضد آفتاب و محصولات مو. مانند کورتیکواستروئیدها و استروئیدهای آنابولیک، طبق موسسه ملی آرتریت و بیماری‌های اسکلتی عضلانی و پوستی

باورهای رایجی که نشان می‌دهد استرس و پوست کثیف باعث آکنه می‌شود، درست نیست. همچنین، غذاهای چرب و شکلات باعث ایجاد آکنه در اکثر افراد نمی‌شود.

کلمات آکنه و جوش گاهی به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما در واقع درک تفاوت جوش و آکنه سخت است. یکی از این اصطلاحات به نوعی از لکه‌ها اشاره می کند. در حالی که دیگری به یک بیماری پوستی مداوم با تعداد زیادی علائم، علل و گزینه‌های درمانی اشاره دارد.

انواع آکنه

جوش‌های سرسیاه: منافذ بسته روی سطح پوست.

جوش‌های سرسفید باز: منافذ بسته شده، زیر سطح پوست.

پاپول‌های بسته: چرک‌های برجسته کوچک، ظریف قرمز یا صورتی.

پاپول‌هایی با چرک در بالا ندول‌ها: توده‌های بزرگ و دردناک در عمق زیر کیست های سطح پوست، توده های دردناک و پر از چرک در زیر سطح پوست

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :