سرنگ
تخصص های پزشکی

سرنگ

 سرنگ و آشنایی با کاربردهای آن

سرنگ وسیله ای که برای تزریق داروها و مواد تقویتی مایع به فرد می‌باشد. از این محصول برای تخلیه مایعات نیز استفاده می‌شود. این وسیله از پرمصرف ترین لوازم و تجهیزات پزشکی است. از سرنگ در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز پزشکی استفاده می‌شود. درون ظروف مختلف نیز کاربرد دارد.

اشکال مختلف محصول

سرنگ‌ها دارای شکلی استوانه‌ای و مدرج هستند. در انتهای آن‌ها قطعه‌ای به نام پیستون قرار دارد. با فشار آوردن به انتهای پیستون مواد درون آن به سمت جلوی سرنگ هدایت می‌شوند. با استفاده از سرسوزن تیز وارد بافت عضلانی می‌شوند. در عصر حاضر به دلیل شیوع بیماری ایدز و هپاتیت بیشتر سرنگ‌های پلاستیکی و یک‌بار مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرد و انواع دیگر سرنگ‌ها مورد استعمال کمتری دارند.

سرنگ دارای انواع مختلفی است که شامل انسولین، دو سی سی، سه سی سی، پنج سی سی و ده سی سی می شود. بیشتر سرنگ ها یک‌بار مصرف هستند. جنس آن‌ها پلاستیکی است. در گذشته سرنگ‌ها به صورت شیشه‌ای بودند. سرنگ‌های شیشه ای با حرارت دادن و جوشاندن در آب داغ استریل می‌شدند. استفاده از نوع شیشه‌ای امروزه منسوخ شده است. اما در مواردی از نوع فلزی مرسوم می‌باشد. یکی از کاربرد نوع فلزی شست و شوی گوش است.

سرنگ ها بر اساس نوک آن ها نیز به چهار دسته تقسیم می شوند: که شامل اسلیپ، سرپیچ دار (لوئرلاک)، کانتری و  خارج از مرکز می‌شوند.

سوزن لوئرلاک یا سرپیچ دار وریدی

سرنگ وریدی دارای دو نوع ساده و لوئرلاک است. سرنگ لوئرلاک به دلیل حالت پیچی – نصبی که دارد به صورت کامل محکم شده. محکم بودن سرسوزن باعث در زمان تزریق باعث بیرون درز نکردن دارو می‌شود. از دیگر ویژگی‌های در این نوع تعویض سر به سادگی انجام می‌پذیرد.

بدنه از جنس پلی پروپیلن است . در سرنگ‌های لوئرلاک از سوزن‌های سیلیکونی استفاده می‌شود. تاریخ انقضای این نوع سرنگ پنج سال بعد از تولید است. حجم این محصولات 3،5 و 10 میلی تیر است و سرسوزن این سرنگ ها به راحتی قابل تعویض است.

سرنگ توبرکولین

این سرنگ‌ها دارای سوزنی کوچک و استوانه ای باریک هستند. ظرفیت آن ها یک سی سی است. از این سرنگ برای شستشوی زخم ها، درناژ لوله ها، در کودکان و نوجوانان جهت تزریق محلول‌ها و برای تست‌ها داخل جلدی استفاده می‌شود.

 گاواژ سرنگی با کاربرد های ویژه

این سرنگ برای شستشوی مثانه، وارد کردن خوراک به معده کاربرد دارد. گاواژ با ایجاد خلا، در سوند با خارج کردن ترشحات معده باعث انتقال سریع مایعات به درون سوندها می شود.

انسولین

انسولین دارای دو مدل 50 و 100 واحدی است. به دلیل تعیین مقدار دوز ورودی مایع انسولین به درون بافت‌ها این نوع از محصول برای انتقال مایع انسولین بهترین نوع سرنگ می‌باشد. سرنگ‌های انسولین 100 واحدی در بازار بیشتر موجود هستند. هر میلی‌متر از محلول داخل آن 100 واحد است. سرنگ انسولین دارای لنز بزرگنمایی است. این محصول با تکنولوژی تراش سه گانه ساخته شده است.

انواع دیگر شامل سرنگ دوسر سوزن و هیپودرمیک می‌شود. لازم به ذکر است که برای تزریق‌های وریدی از سرنگ‌هایی که سوزن کوتاه دارند. برای تزریق‌های عضلانی از سرنگ‌هایی با سوزن بلند استفاده می‌شود. بیشتر سرنگ‌های مورد استعمال دارای طول 1.5 اینچ می‌باشد. در هنگام تزریقات عضلانی زاویه سوزن باید 90 درجه باشد. برای تزریقات زیرپوستی این زاویه باید 45 تا 90 درجه و برای تزریقات داخل پوستی 10 تا 15 درجه باشد.

در میان انواع سرنگ‌ها نوعی به نام سر موشکی وجود دارد. برای تغذیه کردن از راه لوله معده و همچنین برای شستشوی مثانه به وسیله ی سوند فویلی و خروج مایعات از بدن کاربرد دارد. تنوع کاربرد و کار کرد این محصول به قدری متنوع و کارا است که کمتر درمانی شامل استفاده از آن نمی‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید. و در خصوص مطالعه مقالات به بخش بهداشت عمومی مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :