علائم بیماری STI
روابط

علائم بیماری STI

علائم بیماری STI در زنان و مردان

علائم بیماری STI بیماری شایع و مشترک بین زنان و مردان می‌باشد. بسیاری از مبتلایان به این بیماری نمی‌دانند که به آن مبتلا هستند. یکی از دلایلی که ممکن است کسی نداند این است که بسیاری از بیماری‌ها هیچ علامتی ندارند.

فرد آلوده ممکن است سالها با بیماری مقاربتی زندگی کند بدون اینکه بداند. حتی وقتی بیماری‌های مقاربتی علائم واضحی ندارند، باز هم می توانند مضر باشند. عواقب بیماری STIهای بدون علامت و درمان نشده می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. افزایش خطر ناباروری
 2. باعث ایجاد انواع خاصی از سرطان می شود
 3. به شرکای جنسی منتقل شود
 4. به نوزاد متولد نشده آسیب برساند
 5. فرد را مستعد ابتلا به HIV کند

علائم بیماری STI

بیماری‌های مقاربتی بسیاری از مردم را تحت مراقبت قرار می‌دهد. با این حال، مهم است که از سلامت جنسی خود محافظت کنید. از هرگونه تغییر فیزیکی، هر چقدر هم که جزئی به نظر برسد، آگاه باشید. برای درک آنها از پزشک کمک بگیرید.

پزشک می‌تواند بیماری را درمان کنند یا داروهایی را برای کاهش علائم یا مشکلات احتمالی ارائه دهند. همچنین می‌تواند در مورد چگونگی کاهش خطر ابتلا به STI در آینده راهکارهای موثری ارائه دهند.

برخی از شایع‌ترین علائم STD عبارتند از:

علائم بیماری STI می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

تغییرات در دفع ادرار

سوزش یا درد در هنگام ادرار می‌تواند علامت چندین بیماری باشد. با این حال، این می‌تواند به دلیل عفونت ادراری یا سنگ کلیه نیز رخ دهد. بنابراین، در صورت داشتن درد یا علائم دیگر در هنگام ادرار کردن، آزمایش مهم است.

بیماری‌های مقاربتی که می‌توانند باعث سوزش یا درد در هنگام ادرار شوند عبارتند از:

 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • تریکومونیازیس
 • تب خال ناحیه تناسلی

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در ادرار یا علائم بیماری STI با پزشک خود مشورت کنید. همچنین برای بررسی وجود خون باید به رنگ ادرار خود توجه کنید.

ترشح غیر معمول از آلت تناسلی

ترشح از آلت تناسلی معمولاً علامت STI یا نوع دیگری از عفونت یا بیماری است. مهم است که این علامت را در اسرع وقت برای تشخیص به پزشک گزارش دهید.

بیماریهای مقاربتی که می‌توانند باعث ترشح شوند عبارتند از:

 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • تریکومونیازیس

این تشخیص‌ها با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند. با این حال، مهم است که داروهای خود را دقیقاً طبق تجویز مصرف کنید. توجه داشته باشید اگر علائم بهبود نیافت یا عود کرد باید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است مجدداً از طریق تماس با شریک زندگی خود به این بیماری مقاربتی مبتلا شده باشید، به ویژه اگر همزمان با یکدیگر درمان نشده باشید. همچنین ممکن است به آنتی بیوتیک یا درمان متفاوتی نیاز داشته باشید.

ترشحات غیر طبیعی واژن یا خونریزی

یکی دیگر از علائم بیماری STI ترشحات غیرطبیعی واژن می‌باشد. همه اینها از طریق جنسی منتقل نمی‌شوند. عفونت‌های جنسی مانند واژینوز باکتریایی نیز می‌توانند باعث ترشح شوند.

اگر تغییراتی در ترشحات واژن دارید، با پزشک خود مشورت کنید. برخی از ترشحات واژن در طول چرخه قاعدگی طبیعی است. با این حال، نباید رنگ عجیبی داشته باشد یا بوی بدی بدهد.

اینها می‌توانند علائم بیماری مقاربتی جنسی باشند. به عنوان مثال، ترشحات ناشی از تریکومونیازیس اغلب سبز، کف آلود و بوی بد می‌دهند. ترشحات سوزاک ممکن است زرد رنگ و رنگ آمیزی خون باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :