بانک اسپرم
روابط

بانک اسپرم

بانک اسپرم

 حتما نام بانک اسپرم به گوش‌تان خورده است. بانک اسپرم مکانی برای نگه‌داری وذخیره‌سازی اسپرم به‌صورت منجمد برای مدت طولانی است.

اهدای اسپرم روشی است که در آن فرد اهدا کننده، مایع منی که حاوی اسپرم‌های آزاد شده در هنگام انزال است را برای کمک به ایجاد بارداری و انجام لقاح به زوج نابارور دیگری اهدا می‌کند. به نمونه اسپرمی که فرد اهدا کننده اسپرم تهیه می‌کند نیز اصطلاحا اسپرم اهدایی گفته می‌شود.

اهداکنندگان اسپرم تنها کسانی نیستند که اسپرم خود را تأمین می‌کنند. افرادی که هیچ برنامه‌ای برای اهدا ندارند، این کار را انجام می‌دهند، به خصوص اگر هنوز آماده بچه دار شدن نیستند اما می‌دانند که روزی تمایل به داشتن کودک دارند.

روند بانک اسپرم

روند بانکداری اسپرم، که در غیر این صورت به عنوان انجماد اسپرم شناخته می‌شود، یک روش عالی برای زوجین (یا افراد مجرد) برای حفظ شانس بارداری یک کودک بیولوژیکی در آینده است. به خصوص اگر شریک زندگی با بیضه در معرض خطر بالایی باشد یا در شرف انجام مراحل پزشکی یا درمانی خاص هستند.

افراد مبتلا به سرطان

اگر بیمار مبتلا به سرطان بیضه یا پروستات باشد، ممکن است پزشک متخصص برای درمان جراحی را در نظر بگیرد. ممکن است شامل جراحی‌هایی باشد که یک یا هر دو بیضه را از بین می‌برد.

هر کسی که دارای بیضه باشد و به سرطان مبتلا باشد، از جمله نوجوانان اگر می‌خواهد تحت درمان قرار گیرد، ممکن است بخواهد اسپرم خود را منجمد کند. درمان‌های سرطان، از جمله شیمی درمانی یا پرتودرمانی، می‌تواند باعث کاهش کیفیت اسپرم شود یا باعث ناباروری شود.

افراد مسن

اگر به میانسالی نزدیک می‌شوید، می‌توانید اسپرم خود را منجمد کنید تا شانس فرزندآوری حفظ شود. کیفیت مایع منی با افزایش سن کاهش می‌یابد زیرا غلظت اسپرم، مورفولوژی (اندازه و شکل) و تحرک همه کاهش می‌یابد.

نه تنها با افزایش سن خطرات اوتیسم، اسکیزوفرنی و سایر شرایط افزایش می‌یابد. همچنین شواهدی وجود دارد که حجم منی کاهش می‌یابد. در واقع، برخی از افراد به سادگی نابارور می‌شوند.

افرادی که مشاغل خطرناک دارند

اگر در محل‌های کار خطرناک کار می‌کنند یا در ارتش مستقر هستید، می‌توانید اسپرم خود را در بانک نگهداری کنید. فقط در صورت تصادف یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که می‌تواند به اسپرم یا باروری آسیب برساند.

کسانی که تحت عمل جراحی یا اقدامات پزشکی هستند

اگر تحت عمل جراحی خاصی قرار دارید – مانند تأیید جنسیت – ممکن است تصمیم بگیرید که این کار را انجام دهید تا شانس داشتن یک فرزند بیولوژیک را حفظ کنید.

علاوه بر این، اگر در آینده نظر خود را درباره بچه دار شدن تغییر دهید، در صورت انجام وازکتومی، ممکن است تصمیم بگیرید که اسپرم خود را نزد بانک نگهداری کنید.

برخی از اقدامات پزشکی همچنین می‌توانند توانایی انزال را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین تحویل اسپرم به بانکداری اسپرم اغلب قبل از برنامه‌ریزی این روش‌ها ارائه می‌شود.

سایر افرادی که ممکن است فریز اسپرم خود را در نظر بگیرند عبارتند از:

  • کسانی که درمان جایگزینی تستوسترون را شروع می‌کنند.
  • زوجینی که تحت لقاح آزمایشگاهی یا سایر درمان‌های باروری هستند.
  • افرادی که تعداد اسپرم کمتری برای تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی دارند.

بهترین مکان برای یخ زدن اسپرم در بانک اسپرم یا کلینیک باروری است. دلیل آن این است که، اسپرم باید از 1 تا 2 ساعت پس از جمع آوری نمونه، پردازش شود.

همچنین می‌توانید از کیت بانکی در خانه مانند Legacy یا Dadi استفاده کنید. این کیت‌ها این امکان را می‌دهد اسپرم خود را در خانه جمع کنید و آن را در ظروف مخصوص برای آزمایش و انجماد به آزمایشگاه ارسال کنید.

روند گام به گام تحویل اسپرم به بانک اسپرم

قبل از استفاده از اسپرم، خون می‌دهید تا بتوانید از نظر عفونت‌های مقاربتی (STI) غربالگری شوید. همچنین بسیاری از مدارک، از جمله پرسشنامه، قرارداد و فرم‌های حقوقی را پر خواهید کرد.

قبل از واریز نمونه، بهتر است که به مدت 2 تا 3 روز از رابطه جنسی خودداری کنید.

اگر احساس راحتی می‌کنید، نمونه خود را در یک اتاق خصوصی در کلینیک باروری یا بانک اسپرم تحویل می‌دهید. این اجازه می‌دهد اسپرم در تازه ترین حالت منجمد شود. (در عرض چند دقیقه از انزال، تعداد سلول‌های زنده اسپرم و فعالیت آنها شروع به کاهش می‌کند.)

اگر با انجام این کار در کلینیک یا بانک احساس راحتی نمی‌کنید، می‌توانید نمونه خود را در خانه جمع کنید. فقط بدانید که نمونه باید ظرف یک ساعت به کلینیک آورده شود.

نمونه‌ها از نظر مقدار، شکل و حرکت اسپرم تجزیه و تحلیل می‌شوند، که کمک می‌کند تعداد بیشتری از نمونه‌های مورد نیاز باشد. به طور کلی، برای هر بارداری مورد نظر حدود سه تا شش نمونه جمع آوری می‌شود، اما این به کیفیت اسپرم فرد بستگی دارد.

سپس نمونه‌ها به چند ویال از هم جدا شده و توسط یک تکنسین آزمایشگاهی متخصص در محافظت از سلول‌ها برای محافظت از سلول‌های اسپرم منجمد می‌شوند.

اگر اسپرم در نمونه وجود نداشته باشد یا اگر قادر به انزال نباشید، امکان بازیابی جراحی وجود دارد. در این حالت، یک متخصص بهداشت و درمان اسپرم را مستقیماً از بیضه خارج می‌کند.

سطح ویتامین را با آزمایش ریز مغذی بررسی کنید

این آزمایش ریز مغذی ویتامین B12 ،D ،E، منیزیم، مس، سلنیوم و روی را بررسی می‌کند. نتایج خود را در طی 2 تا 5 روز از یک آزمایشگاه معتبر دریافت کنید.

انجماد اسپرم چقدر موثر است؟

انجماد اسپرم از سال 1953 با موفقیت انجام شده است. این فرآیند برای افرادی که به دنبال حفظ باروری خود هستند بسیار کارآمد است. البته برخی از اسپرم‌ها از روند انجماد جان سالم به در نمی‌برند.

اگر نمونه از کیفیت بالایی برخوردار باشد، این کاهش مسئله موفقیت باردار شدن یک کودک سالم نیست. دلیل این امر آن‌ است که میانگین تعداد اسپرم از 15 میلیون تا بیش از 200 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی است.

از نظر مقدار اسپرم، فقط به 10 میلیون اسپرم متحرك برای تلقیح و یك اسپرم برای هر تخمك در IVF [لقاح آزمایشگاهی] نیاز است. اسپرم با یخ زدگی / ذوب شدن اثر خود را از دست نمی‌دهد و همان ظرفیت لقاح اسپرم تازه را دارد و هیچ تفاوتی در لقاح بین اسپرم منجمد و تازه نیست.

همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که استفاده از اسپرم منجمد خطر بروز مشکلات بهداشتی در نوزادان را افزایش می‌دهد.

آخرین ماندگاری اسپرم در بانک اسپرم چقدر است؟

از نظر تئوری، اسپرم احتمالاً می‌تواند به طور نامحدود منجمد شود، به شرطی که به درستی در نیتروژن مایع ذخیره شود و از ابتدا نمونه‌ای با کیفیت بالا باشد. اسپرم منجمد تاریخ پایان قطعی ندارد. به دلیل پیشرفته بودن تکنیک‌های مدرن انجماد، سلامت اسپرم در این روند حفظ می‌شود. موفقیتی در مورد اسپرم حاصل شده است که بیش از 20 سال منجمد شده است.

آیا ملاحظات قانونی وجود دارد؟

هنگام ثبت نام برای انجماد اسپرم، مدارک قانونی را امضا خواهید کرد که تعیین می‌کند در صورت عدم پرداخت هزینه ذخیره سازی، برای اسپرم چه اتفاقی می‌افتد. همچنین قوانینی را برای نحوه استفاده از اسپرم (یا کنار گذاشتن) نمونه، از جمله در صورت مرگ خود، تنظیم خواهید کرد.

به عنوان مثال، می‌توانید موافقت نامه‌ای امضا کنید که در صورت فوت توافقنامه را فسخ کند یا به یک نماینده قانونی مجاز (مانند همسرتان) اجازه استفاده یا فسخ آن را بدهد.

اگر می‌خواهید شانس داشتن فرزند بیولوژیکی را حفظ کنید ، یخ زدگی اسپرم – اگر توانایی مالی لازم برای انجام آن را دارید – می تواند گزینه مناسبی باشد. این خصوصا در شرایط زیر صدق می‌کند.

  • پیر شدن
  • کار خطرناک
  • تحت عمل جراحی یا درمان خاصی قرار می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :