ویلچر هوشمند
تکنولوژی

ویلچر هوشمند

آشنایی ویلچر هوشمند

به طور کلی سه نوع وجود دارد ویلچر دستی، ویلچر الکتریکی و ویلچر هوشمند. این محصول مناسب برای کسانی است که به علت مشکلات در سیستم عصبی یا ماهیجه ای دچار اختلال حرکتی شده اند.

ویلچر دستی

این محصول به وسیله نیرو ماهیچه ای توسط فرد یا شخص دیگر حرکت می کند. نیروی وارده که به آن نیرو محرکه ماهیچه ای گفته می شود. به وسیله چرخ های ویلچر  تبدیل به نیروی جنبشی می شود.

از مشکلات این محصول می توان به خستگی فرد، محدودیت حرکتی اشاره نموده. این ویلچر  مناسب برای بیمارانی است که وزن بالایی دارند.

ویلچر الکتریکی

در این محصول نیرو الکتریکی جایگزین نیرو ماهیچه ای شده است. به وسیله یک باطری نیرو مورد نیاز تامین می شود و فرد می تواند حرکت کند. به کارگیری نیرو محرکه الکتریکی باعث کاهش خستگی، سادگی حرکت شده است. از مشکلات این محصول محدودیت حرکتی در محیط های مختلف مانند المان های شهری است. هم چنین افراد بالای 100 کیلو نمی توانند از این محصول استفاده کنند.

ویلچر هوشمند

فناوری های مختلف امروزه زندگی بشر را راحت کرده است. استفاده از سیستم های مسیریابی تشخیص موانع و جلوگیری از مشکلات حرکتی، رفع بسیاری از محدودیت ها از جمله ویژگی های ویلچر هوشمند است.

در واقع ویلچر هوشمند یک سیستم رباتیک است، که بر روی ویلچر الکتریکی نصب می شود. تا فرد یا همراه او بتواند به وسیله فرمان های صوتی، یا ورود اطلاعات مختلف فعالیت فرد کم توان حرکتی یا معلول را انجام دهد.

تاریخچه ویلچر و ورود فناوری به این محصول

از ویلچر برای اولین بار برای بازماندگان و مجروحان جنگ جهانی دوم استفاده شد. یک شرکت آمریکایی در سال 1956 از فناوری الکتریکی استفاده نمود. این شرکت صندلی چرخ دار تولید شده را به ویلچر التریکی تبدیل کرد. هدف از تولید این وسیله قابلیت استفاده برای کسانی بود که توانایی حرکت نداشتند.

با راه اندازی اینترنت و خدمات جانبی که بر بستر آن (مانند شبکه ابری و مسیریابی) قابل پیاده سازی بود. صنعت پزشکی نیز دچار تحول شد.  صنایع پزشکیی مانند ابزارهای کمک حرکتی از این قافله جا نمانند. آن ها نیز دچار تغییر و تحول شد.در این زمان بود که ایده ویلچر هوشمند ارائه شد.

اجزای یک ویلچر هوشمند

مانند هر وسیله هوشمند بر اساس بستر اینترنت فعال است. ویلچر هوشمند نیز انواع و اقسام رابط های کاربری دارند. با استفاده از این رابط های کاربری هر ربات می تواند خدمات مختلفی را ارائه دهد.

1- روش بیومتریک

2- استفاده از شبکه ابری و سیستم های مسیریابی

3- استفاده از GPS

4- کنترل کامل

5 – توانایی حرکتی بر روی سطوح نا مسطح مانند پله (ویلچر با قابلیت حالت ایستاده)

با توجه به خصوصیت‌های کاربر و محدودیت‌هایی او نوع روش تعاملی در ویلچر هوشمند وجود دارد. برخی از ویلچرها از ترکیب چند روش تعاملی استفاده می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :