بهداشت عمومی

فناوری سلامت هوشمند

فناوری سلامت هوشمند

فناوری سلامت هوشمند, به کارگیری دانش و مهارت‌های سازمان‌یافته در قالب های مختلف است. قالب هایی مانند: دستگاه‌ها، داروها، واکسن‌ها، رویه‌ها و سیستم‌هایی را شامل می شود. این قالب ها, برای حل یک مشکل بهداشتی و بهبود کیفیت زندگی ایجاد شده‌اند. همچنین, فناوری سلامت « هر مداخله‌ای برای ارتقای سلامت، پیشگیری، تشخیص یا درمان بیماری یا برای توانبخشی یا مراقبت طولانی‌ مدت استفاده شود». در این زمینه, وسایل پزشکی جایگاه ویژه ای دارند.

وسایل پزشکی شامل کالاها، ابزار، دستگاه یا ماشین هایی می شوند. لوازم پزشکی در تشخیص یا درمان بیماری, اندازه گیری، ترمیم و اصلاح ساختار یا عملکرد بدن برای اهداف بهداشتی عمل می کنند. هدف یک دستگاه پزشکی با روش های دارویی، ایمونولوژیکی یا متابولیک به دست نمی آید. در این راستا, تجهیزات پزشکی نیز اهمیت فراوانی دارند.

تجهیزات به عنوان تجهیزات پزشکی و بخشی از فناوری سلامت عمومی نیاز به کالیبراسیون، تعمیر و نگهداری دارند. همچنین, به آموزش کاربر و از کار انداختن  فعالیت هایی که معمولاً توسط مهندسان بالینی مدیریت می شوند، نیاز دارند. فناوری سلامت هوشمند و تجهیزات پزشکی برای اهداف خاص, تشخیص و درمان بیماری یا توانبخشی به دنبال بیماری یا آسیب استفاده می شود. همچنین, به تنهایی یه همراه هر وسیله جانبی، مواد مصرفی یا سایر تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

فناوری سلامت هوشمند و تجهیزات پزشکی

بخشی از مفهوم فناوری سلامت, شامل تجهیزات پزشکی می شود. تجهیزات پزشکی شامل: تجهیزات پزشکی قابل کاشت یا یکبار مصرف نمی شود. دسترسی به محصولات بهداشتی با کیفیت خوب، مقرون به صرفه و مناسب برای پیشبرد پوشش بهداشتی همگانی هستند. با این حال, رسیدگی به شرایط اضطراری بهداشتی و ارتقای جمعیت سالم‌تر ضروری است. دستگاه های پزشکی، روش های پزشکی رایج (از بانداژ مچ پای پیچ خورده، تا تشخیص HIV/AIDS، کاشت لگن مصنوعی یا هر مداخله جراحی) امکان پذیر نخواهد بود.

دستگاه‌های پزشکی به عنوان بخشی از فناوری سلامت, در محیط‌های مختلف استفاده می شوند. تجهیزات پزشکی توسط افراد در خانه، توسط کارکنان پیراپزشکی و پزشکان در کلینیک‌های استفاده می شوند. همچنین, چشم ‌پزشکان و دندان ‌پزشکان و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در مراکز پزشکی پیشرفته کاربرد دارند.

فناوری سلامت هوشمند, به منظور پیشگیری و غربالگری و در مراقبت‌های تسکینی استفاده می‌شوند. همچنین, برای تشخیص بیماری، نظارت بر درمان‌ها، کمک به افراد معلول و مداخله و درمان بیماری‌ها، اعم از حاد و مزمن، استفاده می‌شوند. امروزه تخمین زده می شود, 2 میلیون نوع مختلف دستگاه پزشکی در بازار جهانی وجود دارد. وسایل پزشکی, به بیش از 7000 گروه دستگاه های عمومی طبقه بندی می شوند.

لوازم و تجهیزات پزشکی

دستگاه پزشکی هر ابزار، دستگاه، ماشین و سایر لوازم مورد استفاده در شرایط آزمایشگاهی است. لوازم بهداشت و درمان, توسط سازنده برای استفاده به تنهایی یا ترکیبی در نظر گرفته شده است. کشورهای عضو در قطعنامه‌های WHA60.29 (2007) مجمع جهانی بهداشت, (WHA) و WHA 67.20 (2014) به رسمیت شناختند. دستگاه‌های پزشکی, برای ارائه مراقبت‌های بهداشتی ضروری هستند، انتخاب، تنظیم و استفاده از تجهیزات پزشکی, چالش‌های به ‌ویژه در کشورهای با درآمد متوسط ایجاد کرده است.

دسترسی به تجهیزات پزشکی مناسب، ایمن، مقرون به صرفه, موثر و با کیفیت الزامی است. به همین منظور, سازمان مربوط به دستگاه‌های پزشکی WHO، انجمن جهانی تجهیزات پزشکی WHO را فعال کرده است. مجمع جهانی تجهیزات پزشکی WHO,  فرصتی برای به اشتراک گذاشتن ابتکارات WHO به شمار می آید. WHO  در راستای حمایت از نیازهای کشور, پوشش همگانی سلامت (UHC) و دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs) عمل می کند. همچنین, فناوری سلامت هوشمند فرصتی برای گوش دادن به فعالیت های منطقه ای و کشوری در مورد مسائل مربوط به تجهیزات پزشکی عمل می کند.

سازمان جهانی بهداشت

مجمع، منابع سازمان جهانی بهداشت را در طیف وسیعی از موضوعات مربوط به دستگاه‌های پزشکی ارائه می‌کند: برنامه‌های مجمع جهانی WHO شامل: ارائه‌هایی در مورد طیف وسیعی از موضوعات است. این موضوعات, در مورد فناوری سلامت هوشمند و دستگاه‌های پزشکی هستند. همچنین, به ارائه پروژه‌ها، ابتکارات، ابزارها، منابع و کارهای در حال پیشرفت WHO کمک می‌کند.

فناوری سلامت و تجهیزات پزشکی فنی

“مجموعه فنی تجهیزات پزشکی (MDTS)” مجموعه ای از انتشارات است که در راستای فناوری سلامت و برای افزایش دسترسی به دستگاه های پزشکی در نظر گرفته شده است. کسانی که می توانند از این امکانات استفاده کنند شامل افراد زیر می شوند:

  • مدیران بیمارستان ها و مدیران بالینی
  • اهداکنندگان دستگاه‌های پزشکی و سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه فناوری سلامت
  • موسسات دانشگاهی در حال مطالعه فناوری سلامت
  • مدیران بهداشت منطقه ای، ملی و جهانی
  • سیاست گذاران، مهندسان زیست پزشکی که در مراکز مراقبت های بهداشتی و موسسات دولتی کار می کنند.

در کل تجهیزات پزشکی, جزء اساسی سیستم های بهداشتی محسوب می شوند. مزایایی که می توانند ارائه کنند همچنان افزایش می یابد؛ زیرا برای پیشگیری، تشخیص، درمان و توانبخشی بیماری ها به روشی ایمن و مؤثر ضروری هستند. مراحلی که شامل ساخت، تنظیم، برنامه ریزی، ارزیابی، اکتساب و مدیریت تجهیزات پزشکی می شود، برای تضمین کیفیت، ایمنی و سازگاری آنها با تنظیماتی که در آن استفاده می شود، پیچیده اما ضروری است.

استراتژی‌های مناسب در راستای فناوری سلامت به کشورهای در حال توسعه و نوظهور امکان می‌دهد تا دانش جهانی را در قالب زمینه‌ای قرار دهند، از تصمیم‌گیری شفاف و پاسخگو حمایت کنند و برابری سلامت را ارتقا دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید ماسک و سایر محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :