تنگی نفس
بیماری‌های تنفسی

تنگی نفس

علل تنگی نفس

تنگی نفس یکی از بیماری‌های تنفسی شایع امروزی می‌باشد. این اختلال تنفسی زمانی رخ می‌دهد که فرد در گرفتن هوای کافی برای تنفس دچار مشکل شود. می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. با وجود اینکه نسبتاً رایج است، تجربه آن می‌تواند ناراحت کننده باشد. گفته می‌شود، وقتی علامت بیماری جدی نیست، معمولاً می‌توان آن را در خانه مدیریت کرد.

برخی تمرینات برای بهبود تنفس

تنفس عمیق

تنفس عمیق از طریق شکم می‌تواند به فرد در کنترل تنگی نفس کمک کند. دراز بکشید و دست‌ها را روی شکم قرار دهید. از طریق بینی عمیق نفس بکشید، شکم را بزرگ کرده و اجازه دهید ریه‌ها پر از هوا شوند. نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید. به آرامی از طریق دهان نفس بکشید و ریه‌ها را خالی کنید. افراد می‌توانند این تمرین را چندین بار در روز یا به دفعاتی که دچار اختلال در تنفس می شوند انجام دهند. بهتر است تنفس را آهسته، آسان و عمیق ادامه دهید.

افراد همچنین می‌توانند انواع دیگر تمرینات تنفس عمیق مانند تنفس دیافراگمی را امتحان کنند. با این وجود، کیفیت شواهد پشت تمرینات تنفس عمیق برای تنگی نفس محدود است و تحقیقات در حال انجام است.

برخی خطرات مربوط به انجام نادرست تمرینات تنفس عمیق نیز وجود دارد. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی فردی تمرینات را به اشتباه انجام می‌دهد، این تمرینات می‌توانند مضرتر از مفید باشند. به عنوان مثال، در برخی از افراد با شرایط تنفسی مزمن شدید، تمرینات تنفسی عمیق می‌تواند منجر به تورم شدید شود، که زمانی رخ می‌دهد که افزایش حجم ریه از جریان هوای کارآمد در بدن جلوگیری می‌کند. خطرات دیگر شامل کاهش قدرت دیافراگم و افزایش تنگی نفس است. در صورت امکان، این تمرینات را با کمک یک پزشک متخصص آموزش دیده انجام دهید تا خطرات احتمالی را کاهش دهید.

تنفس لب دنبال شده

یکی دیگر از تمرینات تنفسی که می‌تواند به رفع تنگی نفس کمک کند، تنفس با لب‌های فشرده است. تنفس فشرده با کاهش سرعت تنفس فرد باعث کاهش تنگی نفس می‌شود. این امر به ویژه در صورتی مفید است که تنگی نفس به دلیل اضطراب باشد.

تمرین تنفس فشرده لب

به صورت عمودی روی صندلی بنشینید و شانه‌ها را آرام کنید. لب‌ها را روی هم فشار دهید، فاصله کوچکی بین آنها باقی بماند.
چند ثانیه از طریق بینی نفس بکشید. برای شمارش چهار عدد به آرامی از طریق لب‌های فشرده بازدم کنید. این الگوی تنفس را چند بار تکرار کنید. افراد می‌توانند هر زمان که احساس تنگی نفس می‌کنند این تمرین را امتحان کنند و می‌توانند آن را در طول روز تکرار کنند تا احساس بهتری داشته باشند. توجه به این نکته ضروری است که کیفیت و قدرت تحقیق در مورد تنفس لب فشرده بسیار محدود است. تحقیقات در مورد اثربخشی آن ادامه دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :