بهداشت عمومی

میکروست سرم یا میکروست خون

میکروست سرم یا میکروست خون

میکروست سرم یا میکروست خون به لوله ی رابطی گفته می شود, که بین آنژیوکت و سرم ارتباط برقرار می کند. در علم پزشکی ابزارهای زیادی وجود دارد, که پزشکان وپرستاران با استفاده از آن ها بیماران را بهبود می بخشند. بعضی از این ابزارها, بسیار ضروری و لازم هستند. اغلب برحیابزار ها, ابزاز اصلی پزشکی به حساب نمی آیند, و به آن ها ابزار کمکی گفته می شود.

میکروست یکی از این ابزار کمکی است که نقش رابط دارد و باعث سهولت در امر تزریق سرم می شود. این ابزار باعث می شود که مقدار سرم تزریقی به رگ بیمار با حجم زیادی نباشد بلکه این تزریق تنظیم شود. این وسیله همچنین باعث می شود که مشکل هیپروولمی یا همان تزریق بیش از اندازه ی دارو برای بیمار ایجاد نشود.

ابزار میکروست سرم یا میکروست خون

میکروست در دو نوع داخلی و خارجی در بازار موجود است. از میکروست زمانی استفاده می شود که لازم است دارویی رقیق شده را با سرعتی تنظیم شده به بیمار تزریق کنید. این وسیله داروی تنظیم شده را از طریق اسکالپ وین یا آنژیوکت به رگ و بدن بیمار می رساند.

در بازار دو نوع میکروست با اندازه های 100 و 150 میلی لیتر وجود دارد که بر اساس حجمی از مواد که باید به بیمار تزریق شود از یکی از آن ها استفاده می شود. هر کدام از این ابزارها دارای خصوصیات منحصر به خود هستند و در واقع مقداری با هم متفاوت می باشند.

اجزای اصلی میکروست

محفظه ی میکروست:

نام دیگر میکروست بورت است. مورد استفاده ی این قطعه برای زمانی است که بخواهید حجم تعیین شده و دقیقی را به بیمار تزریق کنید. این محفظه درجه بندی شده است و در کنترل دقیق مایعات ورودی به رگ بیمار تاثیر زیادی دارد. درون این محفظه یک قطعه ی شناور وجود دارد و کارکرد آن این است که وقتی مایع ورودی تمام شد و محفظه کاملاً تخلیه شد جریان مایع به طور اتوماتیک قطع می شود.

لوله ی میکروست:

لوله های میکروست سرم یا میکروست خون, یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده ی این وسیله ی پزشکی است. در نتیجه, بسیار منعطف و دارای شفافیت زیادی است. شفافیت این لوله ها باعث می شود, حباب های درون محفظه به خوبی دیده شوند.

فیلتر هوای 15 میکرون:

این فیلتر درون قطره چکان قرار دارد و باعث می شود, مانع ورود گرد و غبار به داخل فیلتر شود. به این ترتیب, بیمار به بیماری های عفونی یا هر بیماری دیگری مبتلا نمی شود.

اجزای دیگر میکروست شامل: سنسورهای هوا، فیلتر تصفیه، محفظه ی قطره، سوزن، گیره ی توقف فوری می شود. همچنین, گیره ی غلطکی، بخش های اتصال Y شکل، اتصال سرپیچی، کانتور انتهایی که به آنژیوکت متصل می شود. در نتیجه, سوپاپ اطمینان قطع جریان می شود.

میکروست سرم یا میکروست خون و نکاتی که باید پرستاران به هنگام استفاده از آن رعایت کنند:

  • قبل از تزریق سرم حتماض باید دست ها کاملاً شسته شده باشند.
  • سرم مورد استفاده حتماً باید قبلاً در دمای مناسب بوده باشد و در برابر نور و موارد دیگر نیز قرار نگرفته باشد.
  • قبل از استفاده از میکروست سرم یا میکروست خون, باید نکات بهداشتی را در نظر بگیرید. نکاتی از جمله, درب های پلاستیکی و محل وارد کردن میکروست در سرم با محلول ضدعفونی کننده، ضدعفونی شده باشد.
  • تحت هیچ شرایطی نباید از سرمی که تغییر رنگ داده است استفاده کرد.
  • به هیچ وجه برای تسریع در امر تزریق نباید, محفظه ی پلاستیکی را سوراخ کرد. همچنین, از جمع شدگی محفظه ی پلاستیکی که باعث ورود هوای غیر استریل به محلول داخل محفظه می شود, خودداری کنید. زیرا, این کار باعث ورود عفونت به بدن بیمار می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید ماسک و سایر محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

 

نظر خود را بیان کنید :