بیماری تنفسی
بیماری‌های تنفسی

شایع‌ترین بیماری تنفسی

دستگاه تنفسی

دستگاه تنفسی خود را مانند درختی وارونه بدانید. تنه آن نای است. ریه‌ به شاخه‌های کوچکتر و کوچکتر تقسیم می‌شود. در انتهای هر شاخه کیسه‌های هوایی کوچکی وجود دارد که آلوئول نامیده می‌شوند. اینجاست که اکسیژن وارد خون می‌شود و دی اکسید کربن خارج می‌شود. اختلال در این عملکرد باعث بیماری تنفسی می‌شود.

بیماری‌ اختلال تنفسی

اختلال بیماری تنفسی به دو صورت عفونی و مزمن وجود دارد.

بیماری عفونی. عفونت‌های ریوی معمولاً باکتریایی یا ویروسی هستند. در نوع ویروسی، یک پاتوژن در داخل سلول تکثیر می‌شود و باعث بیماری مانند آنفولانزا می‌شود.

بیماری مزمن. بیماری‌های مزمن مانند آسم پایدار و طولانی مدت هستند. آن‌ها می‌توانند عود کنند و بیمار بهبود می‌یابد، اما بعداً مجدداً دچار علائم می‌شود.

شناخت انواع بیماری‌های مزمن و عفونی

1. سیگار کشیدن می‌تواند منجر به بیماری تنفسی (انسداد مزمن ریوی (COPD)) شود.

COPD یک اختلال تنفسی مزمن است که در اثر تماس طولانی مدت با مواد تحریک کننده و آسیب رساننده ریه‌ها ایجاد می‌شود. این مواد شامل دود سیگار و سایر آلاینده‌های استنشاق شده است.

دو نوع اصلی COPD برونشیت مزمن و آمفیزم است. در برونشیت مزمن، مجاری تنفسی ملتهب باعث انقباض و تولید مخاط بیش از حد می‌شود و نفس کشیدن را دشوار می‌کند. در آمفیزم، آلوئول‌های ریه آسیب می‌بینند. این امر در جذب اکسیژن اختلال ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بیمار تنگی نفس داشته باشد.

2. التهاب و انقباض مجاری هوایی از مشخصه‌های آسم است.

آسم نوعی اختلال مزمن است که شامل درد و تورم دیواره‌های مجاری تنفسی داخلی است. می‌تواند با استنشاق ذرات از هوا ایجاد شود. فعالیت بدنی یا عفونت‌های تنفسی نیز ممکن است در این امر موثر باشد.

در حمله آسم، مجاری تنفسی ملتهب هنگام استنشاق تحریک می‌شوند. عضلات صاف دیواره راه هوایی سفت شده و در نتیجه باعث انقباض برونش (انقباض لوله های برونشیول) و تولید بیش از حد مخاط می‌شود. مجاری تنفسی باریک و انسداد یافته، جریان طبیعی هوا به داخل ریه‌ها و خارج آنها را محدود می‌کند. مبتلایان به آسم در هنگام حمله دچار خس خس، سرفه و تنفس می‌شوند.

3. سینوزیت التهاب غشای مخاطی در سینوس‌های بینی به عنوان یک بیماری تنفسی

سینوس‌ها حفره‌هایی پر از هوا هستند که به عنوان اتاق تشدید کننده گفتار عمل می‌کنند و مخاط ایجاد می‌کنند که هوای ورودی را مرطوب می‌کند. سینوس‌های مبتلایان به سینوزیت دارای مخاط بیش از حد و دیواره‌های سینوس ملتهب هستند.

سینوس‌های پارانازال فضاهای توخالی و پر از هوا در استخوان‌های جمجمه در اطراف حفره‌های بینی هستند. غشاهای مخاطی خط سینوس‌ها را تشکیل می‌دهند.

سینوس‌ها مخاط تولید می‌کنند که به طور معمول به حفره‌های بینی تخلیه می‌شود. مواد حساسیت زای موجود در هوا و عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی می‌توانند غشاهای مخاطی را ملتهب کنند. التهاب دهانه‌های سینوس را مسدود کرده و از تخلیه مخاط جلوگیری می‌کند. این یک بیماری شایع است که به سینوزیت معروف است.

سینوس‌های پارانازال فضاهای توخالی و پر از هوا در استخوان‌های جمجمه در اطراف حفره‌های بینی هستند. غشاهای مخاطی خط سینوس‌ها را تشکیل می‌دهند.

مخاط تولید شده توسط سینوس‌ها که به طور معمول به حفره‌های بینی تخلیه می‌شود. مواد حساسیت زای موجود در هوا و عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی می‌توانند غشاهای مخاطی را ملتهب کنند. التهاب دهانه‌های سینوس را مسدود کرده و از تخلیه مخاط جلوگیری می‌کند. این یک بیماری شایع است که به سینوزیت معروف است.

4- آنفلوانزا عفونت ویروسی دستگاه تنفسی است.

آنفلوانزا یک بیماری تنفسی و مسری است. ویروس آنفلوانزا می‌تواند از یک شخص به شخص دیگر از هوا عبور کند. پس از استنشاق، ویروس آنفولانزا به داخل دستگاه تنفسی حرکت کرده و وارد سلول‌های اپیتلیال می‌شود که مجاری تنفسی را پوشانده است. با تکثیر ویروس، ویروس گسترش یافته و سلول‌های میزبان را از بین می‌برد و به جریان خون منتقل می‌شود. پاسخ ایمنی بدن باعث تب شدید، لرز و دردهای عضلانی می‌شود.

5. تروما در قفسه سینه می‌تواند باعث پنوموتوراکس، ریه متلاشی شود.

قفس سینه یا قفسه دنده، به طور معمول از ریه‌ها محافظت می‌کند. با این وجود ضربه به قفسه سینه می‌تواند منجر به سوراخ شدن یا پارگی در بافت ریه شود. هوا از اشک فرار کرده و بین ریه و دیواره قفسه سینه جمع می‌شود. فشار هوا به سمت خارج ریه فشار می‌آورد تا زمانی که فرو ریزد. به فروپاشی کامل ریه پنوموتوراکس گفته می‌شود.

6. COVID-19 به عنوان یک بیماری تنفسی

است ، بخصوص به دستگاه تنفسی شما که شامل ریه ها است نیز می رسد.

COVID-19 به عنوان یک بیماری ریوی می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات تنفسی را از خفیف تا بحرانی ایجاد کند. افراد مسن و افرادی که بیماری‌های دیگری مانند بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت دارند ممکن است علائم جدی‌تری داشته باشند.

SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود، بخشی از خانواده ویروس کرونا است.

هنگامی که ویروس وارد بدن می‌شود، با غشاهای مخاطی که بینی، دهان و چشم را پوشانده تماس می‌گیرد. ویروس وارد سلول سالم می‌شود و از سلول برای ساختن قطعات جدید ویروس استفاده می‌کند. چند برابر می‌شود و ویروس‌های جدید سلول‌های مجاور را آلوده می‌کنند.

ویروس کرونا می‌تواند قسمت فوقانی یا تحتانی دستگاه تنفسی را آلوده کند. از راه‌های هوایی پایین می‌رود. پوشش می‌تواند تحریک شده و ملتهب شود. در برخی موارد، عفونت می‌تواند تا حد زیادی در آلوئول‌ها قرار گیرد.

COVID-19 یک وضعیت جدید است و دانشمندان هر روز در مورد آنچه می‌تواند برای ریه‌ها انجام دهد بیشتر می‌آموزند. آنها بر این باورند که تأثیرات روی بدن شبیه به دو بیماری ویروس کرونا و سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS).

نحوه مقابله سیستم ایمنی با ویرووس

وقتی عفونت مجاری تنفسی را طی می‌کند، سیستم ایمنی بدن مقابله می‌کند. ریه‌ها و راه‌های هوایی متورم شده و ملتهب می‌شوند. این می‌تواند از یک قسمت از ریه شروع شده و گسترش یابد.

حدود 80٪ افرادی که COVID-19 دارند علائم خفیف تا متوسطی دارند. ممکن است سرفه خشک یا گلو درد داشته باشید. برخی از افراد مبتلا به ذات الریه هستند، یک عفونت ریوی که در آن آلوئول‌ها ملتهب هستند.

پزشکان می‌توانند علائم التهاب تنفسی را با اشعه ایکس قفسه سینه یا سی تی اسکن مشاهده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :