جراحی پروستات
جراحی

جراحی پروستات و عوارض آن

جراحی پروستات

جراحی پروستات یک درمان موثر سرطان پروستات است. اما برای برخی بیماران قابل درک نیست و در مورد عوارض نگران هستند. بیشتر مردان در نهایت عملکرد ادرار و جنسی را بازیابی می‌کنند، اگرچه عوامل زیادی بر این نتیجه تأثیر می‌گذارند.

نکات مهم درمورد جراحی

  • جراحی برای سرطان پروستات یک درمان موثر است.
  • این روش می‌تواند عملکرد ادرار و جنسی را تحت تأثیر قرار دهد.
  • این عوارض معمولاً با گذشت زمان از بین می روند.
  • خطر عوارض در بیمارانی که پرتودرمانی ناموفق بوده افزایش می یابد.
  • مردان برای جلب انتظارات واضح باید با جراحان خود صحبت کنند.

ثابت شده است که جراحی یک روش درمانی بسیار موثر برای سرطان پروستات است. یکی از روش‌های درمانی استاندارد برای مردان مبتلا به این بیماری، پروستاتکتومی رادیکال است. روشی که کل غده پروستات را همراه با برخی از بافت‌های اطراف از بین می‌برد.

با این وجود این عمل بسیار پیچیده است و به دقت فنی بالایی نیاز دارد، زیرا پروستات توسط اعصاب و ساختارهای مهم برای عملکرد طبیعی ادرار و جنسی احاطه شده است. به طور قابل ملاحظه‌ای بسیاری از بیماران سرطانی پروستات نگران احتمال عوارضی هستند که ممکن است در نتیجه این جراحی ایجاد شود.

عوارضی که اضطراب بیشتری در بیماران ایجاد می‌کند

  1. بیماران معمولاً نگران مسایل طولانی مدت کیفیت زندگی هستند، مانند کنترل ادرار.
  2. تغییر در عملکرد جنسی
  3. جراحی سرطان پروستات گاهی اوقات تأثیر منفی بر روی این عملکردها دارد، اگرچه احتمال آن به عوامل مختلفی از جمله سن، میزان سرطان و عملکرد پایه یا چگونگی عملکرد خوب همه چیز قبل از عمل بستگی دارد.

نتایج مربوط به تشنج در ادرار همان مواردی است که به نظر عالی است. بیش از 90 درصد بیماران ما کنترل ادرار را دوباره بدست می‌آورند، اگرچه ممکن است دوره‌ای را پشت سر بگذارند – شاید چندین ماه یا یک سال بعد از جراحی – که در آن کنترل کامل ندارند.

برای عملکرد جنسی، میزان بهبودی به ویژه تحت تأثیر ماهیت سرطان است. متأسفانه، بافت عصبی که به مرد اجازه می‌دهد نعوظ پیدا کند درست در مقابل پروستات است.

اگر سرطان به خارج از پروستات گسترش یابد، عاقلانه نیست که سعی کنیم بافت عصبی را حفظ کنیم زیرا ممکن است برخی از سرطان‌ها را پشت سر بگذاریم.

اغلب ادعاهایی را از سوی موسسات یا جراحان مشاهده می‌کنید که بیمارانی که معالجه می‌کنند در 90 درصد موارد عملکرد نعوظ خود را بازیابی می‌کنند. این فقط برای یک گروه بسیار منتخب از بیماران درست است. معمولاً آنهایی که جوان‌تر هستند و قبل از جراحی نعوظ کامل داشتند.

عواملی که معمولاً خطر عوارض ناشی از جراحی سرطان پروستات را افزایش می‌دهد؟

اگر مجبور به جراحی گسترده برای از بین بردن سرطان باشیم، خطرات عارضه‌ای را می‌توان افزایش داد. اما وقتی در بیمارانی که در سایر درمان‌های سرطان پروستات مانند پرتودرمانی شکست خورده‌اند، عمل جراحی انجام دهیم، میزان عوارض نیز به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد.

میزان عوارض در هنگام جراحی بر روی بیمارانی که در دیگر درمان‌های سرطان پروستات را شکست خورده‌اند، به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد.

پرتو درمانی یک درمان بسیار موثر برای سرطان پروستات است، اما برای همه مفید نیست. در این بیماران، ما اغلب معتقدیم که سرطان در پروستات مجدداً عود کرده یا ادامه پیدا نمی‌کند. بنابراین برداشتن پروستات پس از درمان پرتوی ناموفق – روشی به نام پروستاتکتومی نجات دهنده – بالقوه درمانی است.

پروستاتکتومی نجات از نظر فنی چالش برانگیزتر از پروستاتکتومی رادیکال است. بیمارانی که قبلاً تحت پرتودرمانی قرار داشته‌اند، غالباً زخم‌هایی در پروستات و اطراف آن دارند که باعث جدا شدن بافت در ناحیه هنگام انجام عمل می‌شود. در نتیجه، بیمارانی که تحت عمل جراحی پروستاتکتومی نجات می‌یابند، خطر بی‌اختیاری ادرار در آنها بسیار بالاتر است. در بافت‌های زخمی، ایجاد تنگی مجرای ادرار که جریان ادرار را مسدود می‌کند – یا آسیب به ساختارهای مجاور مانند راست روده، بیشتر است.

تصور غلط رایجی که در بیماران درباره عوارضی که ممکن است بعد از جراحی سرطان پروستات رخ دهد چیست؟

بیماران اغلب معنی واقعی درصدی را که پزشکان در مورد احتمال بهبود عملکرد به آن‌ها می‌دهند، اشتباه متوجه می‌شوند. ممکن است به یک بیمار گفته شود که شانس بهبود نعوظ 75 درصد است. بسیاری از بیماران این معنی را تفسیر می‌کنند: من 75 درصد شانس بازگشت به عملکرد اولیه خود را دارم.

در واقع به این معنی است که 75 درصد بیماران قادر به نعوظ عملکردی هستند که اغلب با کمک قرص است. تا زمانی که پزشک این موضوع را برای آن‌ها روشن نکند، بسیاری از بیماران ناامید می‌شوند. وقتی درصدی ذکر می‌شود، بیماران باید از جراحان خود بپرسند که معنای واقعی آن چیست.

توصیه‌های لازم برای تا حد ممکن پایین نگه‌داشتن خطر عوارض جراحی

مواردی وجود دارد که بیماران قادر به کنترل آن‌ها نیستند، از جمله سن، عملکرد پایه یا ماهیت سرطان. اما آنها می‌توانند گزینه‌های درمانی را که انتخاب می‌کنند کنترل کنند. بیماران باید آگاه باشند که برخی از سرطان‌ها به قدری زود یافت می‌شوند که درمان فوری لازم نیست و می‌توان از طریق روشی به نام نظارت فعال، این تومورها را دقیقاً کنترل کرد.

برای بیمارانی که ترجیح می‌دهند تحت پرتودرمانی یا جراحی قرار بگیرند، شناختن نتایج یک پزشک جداگانه ضروری است.

کاملاً مشخص شده است که جراحان یا انکولوژیست‌های پرتویی که در یک روش درمانی خاص تخصص دارند. تعداد زیادی از بیماران که عمل را انجام می‌دهند، نتایج بهتری دارند.

این روش‌های درمانی بسیار موثر هستند. این همیشه یک تعادل بین از بین بردن سرطان و تلاش برای حفظ عملکرد است. تعادل برای هر فرد متفاوت است زیرا هر سرطان متفاوت است. مراکزهای تخصصی، متخصصانی دارند که می‌توانند به بیماران در هدایت مجدد عملکرد ادرار و نعوظ کمک کنند.

در نهایت همه چیز در مورد یافتن یک جراح یا یک انکولوژیست پرتوی است که با او احساس راحتی می‌کنید – کسی که انتظارات واقع بینانه‌ درمورد جراحی پروستات را براساس وضعیت بیمار تنظیم می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :