آماده سازی برای بارداری
زنان

آماده سازی برای بارداری

مراحل آماده سازی برای بارداری

آماده سازی برای بارداری ممکن است یکی از دشوارترین مواردی باشد که تاکنون با آن روبرو شده اید. به طور کلی آماده سازی برای بارداری شامل آمادگی جسمی، روحی، جنسی، اقتصادی و فرهنگی است.

دست کم گرفتن استرس  ایجاد شده در زوجین به خصوص خانم ها زمانی که خود درگیر موضوع نیستیم، آسان است. این ندیده گرفته شدن تا زمانی آسان است که خود قدم در این راه نگذاشته باشید. زمانی که خود این دوران تجربه می کنید متوجه میزان اهمیت آن می شوید. با تصمیم برای حامگی، شما وارد فاز جدید از زندگی می شوید. این تصمیم می تواند شما را وادار به تغییرات بزرگی زندگی کند. تغییرات و زیر سوال بردن از اعتماد به نفس آغاز می شود. اولین و مهمترین سوال این است آیا من آماده مادر شدن هستم؟ آیا همسر یک پدر خوب می شود؟ آینده کودک من چه خواهد شد؟ بر اثر بارداری بدن من، روابط و سایر امورات من در مورد زندگی به چه نحوی تغییر می کند.

کلید مقابله با این سطح زیاد از استرس آماده سازی برای بارداری است. باید به این نکته توجه کنید که زمان مهمی را پیش رو دارید. مهمترین بخش از مراحل آماده سازی غلبه و کنترل بر احساس ناراحتی، عصبانیت، ناامیدی است. همانطور که می بینید همگی آن ها جز مشکلات روحی است.

آماده سازی برای بارداری از نظر روحی

بر اثر حامگی سطح هورمون های بدن تغییر می کند. زنان در این دوره با تغییر سایز، بهم خوردگی اندام و به طبع آن مشکلات روحی مواجه می‌شوند. مهمترین موضوع آن است که همسران با زنان همراه باشند. خانم ها در این دوران هرگز نباید سعی بر نادیده گرفتن احساسات خود را نادیده بگیرند.

آمادگی روحی به شما این اجازه را می دهد که احساسات خود را ابراز کنید. به خودتان اجازه دهید احساسات جریان داشته باشد. قدرتمندترین زنان همواره به سادگی می تواند احساسات خود را بیان و از آن ها استفاده کنند. این بیان و همراهی با احساسات به شما کمک می کند تا تجربه ای بهتر در این دوران داشته باشید.

توجه به زمان

مدام فکر نکنید که باید زودتر یا دیر تر برای داشتن فرزند اقدام می کردم؟ یا در صورت بارداری ناخواسته این سوال را از خود نپرسید: که آیا رخ دادن این موضوع تقصیر من است؟ البته که نه! هیچ کس مقصر نیست. فرزند هدیه ای الهی از سوی خداوند است. شما می توانید یکی از بهترین پدر و مادر ها در سطح کره خاکی باشید. تنها لازم است به جای دغدغه ذهنی به دنبال آموزش گذران از این سیکل باشید. گذر از مرحله احساس گناه امری سختی است. هرچقدر احساس ناامیدی و ناراحتی داشته باشید، بیشتر سختی خواهید کشید .

تنها چیز دارای اهمیت آن است برای آینده آماده شوید. این موضوع ممکن است از صحبت با همسر، استفاده از حمایت دوستان و خانواده یا جلسات مشاوره آغاز شود.

بهتر است شرایط مختلف خود را همانطور که هست بپذیرید. با همسر خود درمورد آنچه دوست دارید در دوران بارداری و بعد از آن انجام دهید  صحبت کنید. انجام بحث و گفتگو و ارائه طرحی برای مراحل مختلف می تواند بسیار مفید باشد.

بسیاری از زنان در دوران آماده سازی برای بارداری یا پیش بارداری آماده سازی روحی را نادیده می گیرند. بسیاری از آن ها در دوران بارداری دچار احساس ناتوانی می شوند. چالش هایی از این دست به آن ها رو می کنم: چه کنم؟ آیا تغییرات بدن من همیشگی است؟ و سوالاتی از این قبیل.

برای احساس قدرت بیشتر چه کاری می توانم انجام شود؟

تحقیقات گسترده ای برای دوران بارداری و حامگی انجام شده است. مطالعه این موارد می تواند به آماده سازی برای بارداری بسیار کمک کند. مشاوره های پزشکی و درمان بسیاری در مراحل مختلف حاملگی صورت می گیرد. آنها به شما کمک می کنند تا بارداری ساده تری را پشت سر بگذارید. گاهی این مطعات می توانند پیچیده باشند. امااگر متوجه شوید  که از نظر پزشکی چه اتفاقی می افتد، می توانید اضطراب را بهتر کنترل کنید. با کنترل استرس انتخاب های مناسب تری برای خود و فرزند دلبتان داشته باشید. در نظر بگیرد داشتن کودک نیازمند آماده سازی محیطی نیز می شود که آن را می بایست انجام دهید. مشاوران باروری می توانند در این زمینه به شما کمک کنند .

آماده سازی برای بارداری چه کار هایی را انجام دهیم

برای آمادگی خود گاهی نیاز به درمان های منظمی نیست. گاهی انجام کار های ساده مانند مانیکور،ماساژ یا پخت غذاهای مورد علاقه خود یا همسرتان بسیار مفید باشد. به یاد داشته باشید! گذران یک اوقات خوش می تواند در بسیاری از موارد می تواند بهتر از مشاوران به شما کمک کند. برای زندگی خود برنامه ریزی کنید. برای خود موقعیت شاد ایجاد کنید.

خندیدن می تواند روحیه ساز باشد. نمایش ها و فیلم ها کمدی مورد علاقه خود را تماشا کنید. دیدار افراد شاد، گذران یک شب شاد در کنار دوستان یا خانواده، خرید کردن می تواند روحیه ساز باشد. با هر سطح اقتصادی می توانید به سادگی و با انجام چند کار ساده برای خود روحیه سازی کنید. به یاد داشته باشید که! در هر شرایطی و در هر مرحله ای از زندگی، حیات شما جنبه های مختلفی دارد. می توانید از با آماده سازی از آن ها لذت ببرید.

توجه به لذت بردن و آماده سازی  شرایط لدت از زندگی مسئله مهمی است. اهمیت این موضوع در زمان باردارای و در مراحل آماده سازی برای بارداری اهمیت دو چندان پیدا می کند.

چه کار هایی را انجام ندهیم

در هر حال و با پشت سر گذاشتن هر مرحله زندگی خود را به حالت تعلیق در نیاورید. ورود یک عضو جدید به خانواده، یا دوران بارداری نباید به فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و روزمره شما آسیب برساند. از سرگرمی ها و علایقی که لذت می برید فاصله نگیرید.  ورزش و سلامت را ترک نکنید. به فکر تناسب اندام خود باشید. با تغذیه مناسب آمادگی جسمی خود را فراهم آورید. حتی در زمان بارداری از مطالعه و شناخت مراحل مختلف زندگی یک مادر و کودک دست نکشید.

توجه به تغییرات

توجه داشته باشید که! در دوران بارداری به خصوص در سه ماه آخر آن، ممکن است فعالیت های عادی شما برای شما سخت باشد. این موضوع ممکن است برای بسیاری از مادران دردناک باشد. کاهش حس استقلال به خصوص برای مادران شاغل یکی از این موارد است. از دیگر موارد می توان فاصله گرفتن از دوستان و خانواده را اشاره نمود. توجه به تمامی این موارد و تغییرات می تواند به مادران کمک کند تا دوران کم ریسک تری را پشت سر بگذارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :