قاعدگی بعد از زایمان
زنان

قاعدگی بعد از زایمان

بعد از زایمان چه زمانی پریود می‌شوید؟

وضعیت شیردهی بزرگترین عاملی است که در اولین قاعدگی بعد از زایمان موثر است. این به این دلیل است که پرولاکتین، هورمون مسئول تولید شیر مادر، تخمک گذاری را سرکوب می‌کند.

نکات مهم در مورد قاعدگی پس از زایمان

آمینه وایت، MD، استادیار بالینی زنان و زایمان در دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل توضیح می‌دهد که زنانی که به طور معمول کودک را از شیر خود تغذیه نمی‌کنند، چهار تا هشت هفته پس از زایمان قاعدگی عود می‌کند. برای زنانی که کودک را از شیر خود تغذیه می‌کنند، ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد تا از سر گرفته شود. خانم‌هایی که به طور انحصاری کودک را از شیر خود تغذیه می‌کنند، دکتر وایت می‌گوید طبیعی است که به مدت شش ماه یا بیشتر قاعدگی نداشته باشید. و بسیاری از مادران تا زمانی که شیردهی خود را قطع نکنند، اولین قاعدگی خود را پس از زایمان ندارند.

آیا می‌توانم قبل از بازگشت پریود باردار شوم؟

برخی از زنان به سختی می‌فهمند که عادت ماهانه آنها به این معنا نیست که خطر بارداری وجود ندارد. آنجلا جونز ، M.D. ، OB-GYN در فریولد، نیوجرسی می‌گوید: من زنانی را دیده‌ام که قبلاً در ملاقات شش هفته‌ای خود بعد از زایمان باردار بوده‌اند. به خاطر داشته باشید که تخمک گذاری قبل از قاعدگی رخ می‌دهد. هنگامی که تخمک گذاری می‌کنید، بارور می‌شوید. بنابراین می‌توانید باردار شوید حتی اگر قاعدگی پس از زایمان نداشته‌اید.

همین منطق در مورد مادران شیرده نیز صادق است. دکتر جونز می‌گوید: بسیاری از مادران به شیردهی به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری اعتماد می‌کنند، اما من این کار را توصیه نمی‌کنم. تصادفات بیشتر در مورد مادران نوزادان بزرگتر از 6 ماه، که غذاهای جامد می‌خورند و کمتر شیر می‌دهند، یا نوزادانی که ترکیبی از شیر مادر و شیر خشک را دریافت می‌کنند اتفاق می‌افتد. این به این دلیل است که سطح هورمون‌های شیردهی ممکن است به اندازه کافی برای سرکوب تخمک گذاری بالا نباشد.

راهنمای مادر برای کنترل بارداری

همیشه در کنار شیردهی از روش دیگری برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید. با پزشک خود مشورت کنید که کدام روش جلوگیری مناسب است. زیرا برخی از آنها برای مادران شیرده توصیه نمی‌شود: به عنوان مثال قرص‌های ضد بارداری که حاوی استروژن هستند ممکن است در تولید شیر مادر تداخل ایجاد کنند. (مینی قرص بدون استروژن ممکن است گزینه بهتری باشد.)

متفاوت شدن دوره قاعدگی

پریود ممکن است کمی تا بسیاری تغییر کند، یا اصلا تغییر نکند. ممکن است مدت زمان کوتاهتر، شدت خونریزی سنگین‌تر یا سبک‌تر داشته باشید و حتی طول چرخه ممکن است متفاوت باشد. همچنین ممکن است گرفتگی عضلات افزایش یا کاهش یابد. این به این دلیل است که رحم در دوران بارداری رشد می‌کند. سپس پس از زایمان کوچک می‌شود (اگرچه ممکن است کمی بزرگتر باقی بماند.) لایه داخلی آندومتر – آنچه در طول یک دوره از بین می‌رود – باید خود را بازسازی کند. این روند در هر بارداری اتفاق می‌افتد. بنابراین ممکن است بعد از هر نوزاد تغییراتی در قاعدگی خود مشاهده نمایید.

چگونه دوره قاعدگی بر شانس باردار شدن تأثیر می‌گذارد؟

اگر قبل از بارداری تحت کنترل بارداری هورمونی بوده‌اید (مانند قرص یا برخی از IUDها)، دوره بعد از زایمان ممکن است سنگین‌تر باشد. زیرا داروهای ضد بارداری هورمونی لایه داخلی آندومتر را نازک می‌کنند. اگر زایمان طبیعی دارید، ممکن است تامپون متفاوت بنشیند یا احساس متفاوتی داشته باشد. به طور کلی، اکثر زنان نیازی به افزایش اندازه تامپون ندارند. با گذشت زمان، استفاده از تامپون باید مانند گذشته طبیعی به نظر برسد.

آیا اولین دوره‌ها بعد از زایمان نامنظم خواهد بود؟

زمان لازم است تا هورمون‌ها به حالت عادی برسند، به خصوص اگر در دوران شیردهی هستید. یک چرخه قاعدگی ممکن است 24 روز، دوره بعدی 28 روز و یک دوره دیگر 35 روز باشد. چرخه باید ظرف چند ماه یا پس از قطع شیردهی ثابت شود.

چرا بعد از تولد پریودی نامنظم می‌شود؟

همچنین در صورت بروز هر یک از موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید تا کم خونی یا اختلال عملکرد تیروئید را رد کنید. دوره‌هایی که بیش از هفت روز طول می‌کشد یا دارای لخته‌های بزرگتر از یک چهارم است. حذف یک دوره پس از شروع مجدد قاعدگی لکه بینی بین دوره‌ها، یا اگر سه ماه پس از زایمان یا سه ماه پس از قطع شیردهی از سر نگرفته‌اید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :