جراحی پلاستیک
جراحی

آشنایی با جراحی پلاستیک

 جراحی پلاستیک چیست؟

جراحی پلاستیک به هر نوع جراحی گفته می‌شود که برای تغییر ساختار یا تغییر شکل یک قسمت یا مشخصه بدن انجام شود.

امروزه زیبایی و تناسب بین اعضا طرفدار زیادی دارد. زیبایی هر فرد به چاقی یا لاغری فرد نیست معیار زیبایی به تناسب بین اعضا بدن و صورت تعریف می‌شود.

آشنایی با انواع جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک را می‌توان به طور کلی به عنوان جراحی ترمیمی یا زیبایی دسته بندی کرد. این بستگی به این دارد که اساساً برای بازگرداندن عملکرد یا تغییر شکل ظاهری عضو انجام شود.

 • جراحی زیبایی و ترمیمی

جراحی ترمیمی، درمانی است که از نظر پزشکی برای بهبود اجزای ناکارآمد بدن استفاده می‌شود. گرچه ممکن است ظاهر فرد را نیز تغییر دهد، اما در درجه اول برای بازگرداندن عملکرد ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، می‌توان از آن برای برداشتن تور از انگشت یا اتصال مجدد اندام‌های جدا شده استفاده کرد.

جراحی زیبایی توسط شخصی آغاز می‌شود که می‌خواهد ظاهر فیزیکی یک ویژگی اعضای بدن خود را تغییر دهد. اگرچه در بسیاری از موارد ظاهر فیزیکی آن‌ها طبیعی است. ممکن است آن‌ها بخواهند اندازه سینه یا فرم بینی خود را تغییر دهند. همچنین ممکن است فردی برای جابجایی اعضای بدن ناقص و جلوه‌ای نرم‌تر از آنها از جراحی زیبایی استفاده کند.

جراحان می‌توانند از طریق جراحی زیبایی، ظاهر بسیاری از اعضای بدن را تغییر دهند. برخی از رایج‌ترین اعضای بدن که از طریق جراحی زیبایی اصلاح می‌شوند، عبارتند از:

 • سینه‌
 • گوش‌
 • چشم‌
 • صورت
 • مو
 • بینی
 • شکم

روش‌ها و متدهای مختلف

همچنین می‌توان روش‌های جراحی پلاستیک را با توجه به تغییرات بدنی که ایجاد می‌کنند و روش‌های جراحی که استفاده می‌کنند طبقه بندی کرد.

لیپوساکشن

لیپوساکشن که به آن لیپوپلاستی نیز گفته می‌شود، به روش‌های جراحی زیبایی گفته می‌شود که در آن بدن با از بین بردن چربی ذخیره شده مستقیم در زیر پوست بدن دوباره اصلاح می‌شود. لیپوساکشن یک روش معمول مدرن با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، اما عموماً بدون درد است و می‌تواند تا 17 لیتر چربی و بافت‌های بدن ناخواسته را از بین ببرد.

ابتدا بدن فرد با محلول مرطوب کننده تزریق می‌شود، که بافت‌ها را نرم می‌کند و مقادیر بیشتری از چربی و بافت را از بین می‌برد. سپس چربی از طریق سوزن از بدن خارج می‌شود، به طور معمول با هدایت اولتراسونیک.

لیپوساکشن اغلب به عنوان یک روش بی اهمیت تبلیغ می‌شود، علیرغم شواهدی که نشان می‌دهد خطرات زیادی از جمله تهدید کننده زندگی می‌باشد.

آشنایی با روش‌های لیپوپلاستی

کوچک کردن سینه: لیپوساکشن روش اصلی جراحی زیبایی است که برای روش‌های کاهش اندازه سینه استفاده می‌شود.
همراه با روش‌های لیفتینگ، کشیدن و کانتورینگ بدن یا قبل از آن، برای از بین بردن رسوبات چربی از مناطق مورد نظر، از جمله:

 • صورت
 • گردن
 • باسن
 • ران
 • شکم

روش‌های افزایش: روش‌های افزایش، روش‌هایی هستند که در آنها دستگاه‌های کاشتنی یا محلول‌های تزریقی به مناطق خاص بدن اضافه می‌شوند تا اندازه برخی از ویژگی‌ها را افزایش دهند. به عنوان مثال، افزایش سینه به جراحی گفته می‌شود که در آن کاشت سینه برای افزایش اندازه سینه‌های بانوان قرار داده می‌شود.

سایر نواحی بدن که با روش‌های بزرگسازی جراحی پلاستیک مورد هدف قرار می‌گیرند عبارتند از:

صورت: دستگاه‌هایی که از طیف وسیعی از مواد ساخته می‌شوند می‌توانند برای تغییر شکل یا کانتور ویژگی‌های صورت مانند چانه، بینی، فک یا استخوان‌های گونه کاشته شوند.

لب‌ها: روش‌های افزایش لب معمولاً شامل تزریق محلول پر کننده (به عنوان مثال چربی انسان، کلاژن) به لب (یک روش درمانی غیر جراحی) است و نیازی به برش جراحی نیست.

کانتور بدن، بالابر و تاک: کانتورینگ بدن شامل از بین بردن پوست بیش از حد، شل یا افتادگی از مناطق خاص بدن و تغییر شکل و افزایش رنگ پوست است.

روش‌های معمول کانتورینگ بدن شامل موارد زیر است:

براکیوپلاستی

معمولاً به عنوان لیفت بازو گفته می‌شود. این شامل سفت شدن و صاف شدن بافت‌ها و از بین بردن چربی از بازو و همچنین از بین بردن و سفت شدن افتادگی پوست بازو است.

لیفت نواحی پایین بدن

شامل سفت شدن پوست در ناحیه باسن، شکم، کمر، باسن و ران‌های خارجی است. این عمل می‌تواند به صورت یک روش یا به صورت مرحله‌ای انجام شود و معمولاً به دنبال جراحی زیبایی احیا کننده مانند لیپوساکشن انجام می‌شود.

ماستوپلکسی

معمولاً لیفت سینه نامیده می‌شود. این شامل تعدادی برش در اطراف آرئول برای تغییر مکان آن است. لیفت پستان ممکن است همراه با تقویت سینه انجام شود.

لیفت ران

پوست ران داخلی به طور معمول برش داده می‌شود تا پوست اضافی را از بین ببرد.

جراحی ابدومینوپلاستی

این سبک جراحی به عنوان جراحی شکم شناخته می‌شود، جراحی ابدومینوپلاستی شامل برداشتن پوست و چربی بیش از حد از ناحیه شکم است و اغلب باعث تغییر عضلات شکم می‌شود تا ظاهر صاف‌تر و زیباتر ایجاد کند.

لیفت ابرو

لیفت ابرو با برش‌هایی در پوست اطراف خط مو نیز شناخته می‌شود. این پوست با هدف کاهش چین و چروک و افتادگی پوست صورت از ابرو یا پیشانی را از بین می‌برد.

رایتدکتومی

این روش جراحی پلاستیک معمولاً به عنوان لیفت صورت شناخته می‌شود. پوست با هدف از بین بردن ویژگی‌هایی که معمولاً با پیری پوست مانند افتادگی و چین و چروک همراه است، چین و چروک صورت را از بین می‌برد و دوباره آن را جوان می‌کند. در هنگام لیفت صورت نیز ممکن است چربی برداشته شود و در بعضی موارد، کاشت اضافه شده و بافت‌های نرم تقویت می‌شوند تا خطوط صورت را تغییر دهند.

بلفاروپلاستی

معمولاً به عنوان لیفت پلک شناخته می‌شود. می‌تواند پلک‌های بالا، پایین یا هر دو پلک را درگیر کند. این ممکن است شامل از بین بردن پوست بیش از حد برای جلوگیری از افتادگی و چین و چروک، و گاهی اوقات نیز از بین بردن رسوبات کوچک چربی در اطراف چشم باشد.
این روش‌ها معمولاً به صورت ترکیبی انجام می‌شوند. به عنوان مثال، بیمارانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار می‌گیرند اغلب بلفاروپلاستی نیز انجام می‌دهند.

 تغییر شکل دادن اعضای بدن با جراحی پلاستیک

 • منتوپلاستی: جراحی چانه.
 • جراحی زیبایی بینی
 • اتوپلاستی: جراحی گوش برای کاهش اندازه و تغییر موقعیت گوش انجام می‌شود. این روش اغلب در دوران کودکی (بعد از چهار سال که گوش‌ها کاملاً رشد می‌کنند) انجام می‌شود. در برخی موارد ممکن است برای تغییر ظاهر گوش بزرگسالان نیز استفاده شود.
 • درمابراژن: درمابریشن یک روش جراحی است که در آن لایه‌های بالایی پوستی از بین می‌روند. این کار با هدف کاهش ظاهر چین و چروک و زخم انجام می‌شود. همچنین ممکن است از نظر پزشکی برای از بین بردن سرطان پوست تجویز شود.
 • جایگزینی مو: تعویض مو یک عمل جراحی زیبایی است. این روش جایگزین موهای از دست رفته در اثر طاسی یا در اثر ضربه یا جراحت می‌شود. این شامل برداشتن پوست از مناطقی با رشد مو سالم و پیوند آن به مناطق طاس یا مناطقی است که در اثر ضربه، پوشش موهای خود را از دست داده‌اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :