بیماری ارتوپدی کودک
ارتوپدی

بیماری ارتوپدی اطفال چیست؟ و راه‌های درمان

آشنایی با بیماری ارتوپدی اطفال و راه های درمان این مشکلات

بیماری ارتوپدی اطفال در منطقه آسیا و اروپا بسیار شایع است. آنها می‌توانند مادرزادی، تکاملی یا اکتسابی باشند. از جمله منشأ بیماری ارتوپدی و استخوانی در اطفال شامل موارد زیر می‌باشد.

 • عفونی
 • عصبی عضلانی 
 • تغذیه‌ای
 • نئوپلاستیک و روانشناختی

راه‌های پیشگیری از ایجاد بیماری ارتوپدی اطفال

 • چکاپ نوزادان بلافاصله پس از تولد
 • انجام تست ژنتیک قبل و پس از تولد
 • نمونه برداری از ماهیچه و استخوان نوزادان
 • انجام آزمایش خون
 • انجام آزمایشاتی از قبیل سی تی اسکن و ام آر آی
 • انجام عکس برداری جهت بررسی وضعیت استخوان نوزادان

انواع مشکلات و بیماری ارتوپدی اطفال

اختلالات لگن

شرایط لگن کودکان، می‌تواند لگن کودکان را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد. دیسپلازی مفصل ران وضعیتی است که سوکت مفصل ران به درستی شکل نمی‌گیرد و می‌تواند با دررفتگی مفصل ران هنگام تولد یا رشد غیر طبیعی سوکت همراه با رشد کودک همراه باشد.

تغییر شکل اندام در بیماری ارتوپدی اطفال

در حالی که زانو زدن و پاهای آرشه در دوران کودکی معمول است و معمولاً با رشد کودک برطرف می‌شود، برخی از شرایط اندام به خودی خود اصلاح نمی‌شوند و ممکن است منجر به اختلاف طول پا یا تغییر شکل زاویه شود. که خود از مهم ترین نوع بیماری ارتوپدی اطفال است.

اختلالات عصبی عضلانی نوعی بیماری ارتوپدی اطفال

پزشکان تلاش می‌کنند تا از سایر بیماران مراقبت‌های ارتوپدی جامعی را برای کودکان مبتلا به اختلالات عصبی عضلانی مانند فلج مغزی، دیستروفی عضلانی و سندرم داون ارائه دهند.

شکستگی‌های استخوان در دوران کودکان

شکستگی دوران کودکی به طور مکرر رخ می‌دهد. از آسیب‌های معمول مانند شکستگی مچ دست یا آرنج گرفته تا آسیب دیدگی‌های پیچیده‌تر از استخوان‌های متعدد، ارتوپدهای کودکان این تجربه را دارند که آسیب دیدگی کودک را به طور مناسب انجام دهند تا استخوان در هنگام رشد کودک از حالت عادی خود خارج نشود.

 ضایعات در انگشتان پا نوعی بیماری ارتوپدی اطفال

نوعی اختلال که در صورت انعطاف‌پذیری بیش از حد پا، افزایش میزان ربودن پا و والگوس پاشنه رخ می‌دهد. این معمولاً به دلیل قرارگیری در رحم ایجاد می‌شود و با شروع کودک به حالت ایستاده برطرف می‌شود. موارد شدید (غالباً با فلج مغزی در ارتباط است) ممکن است به همجوشی تیبیوتوکلوکلسانس نیاز داشته باشد.

تا کنون به بخشی از انواع بیماری ارتوپدی اطفال پرداختیم در ادامه به موارد بیشتر می پردازیم.

بدشکلی پلنوالگوس

این یکی دیگر از موارد شایع مرتبط با فلج مغزی است. در کودکان سرپایی افزایش طول ترشحات جلدی یک روش موثر برای اصلاح تغییر شکل خفیف تا متوسط ​​است. در کودکان غیر سرپایی که دچار ناهنجاری شدید هستند، میزان عود بالا وجود دارد.

ناهنجاری‌های مختلف استخوان درشت نی

در این نوع اختلال استخوان پا یک ناهنجاری ترکیبی را تشکیل می‌دهد که به آن پا چوب نیز می‌گویند. گزینه‌های درمان شامل دستکاری، ریخته گری، آتل زدن و جراحی است.بروز هریک از این بیماری ارتوپدی اطفال ممکن است در هر سنی در کودکان رخ دهد.

صاف بودن کف پا

این اختلال انعطاف پذیر در نوزادان و کودکان خردسال رایج است. این وضعیت معمولاً در سن 6 سالگی برطرف می‌شود اما پس از آن در صورت علامت گذاری به تمرینات کششی مچ پا و ارتز پا نیاز دارد. هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند کف پای صاف قابل انعطاف بر قدرت ورزشی تأثیر دارد.

انگشتان فرفری

معمولاً انگشتان چهارم و پنجم را درگیر می‌کند. این حالت معمولاً ارثی، دو طرفه و بدون علائم است. معمولا این اختلال تا سن 3-4 سال حل می‌شود. در غیر این صورت جراحی لازم است.

همپوشانی انگشت پنجم و مشکل بیماری ارتوپدی اطفال

این اختلال در بیماری ارتوپدی اطفال به این صورت است که انگشت چهارم را پوشانده و در نیمی از موارد باعث درد می‌شود و نیاز به جراحی دارد. این شایع ترین تغییر شکل پا است و می تواند از درجات جزئی تکثیر بافت نرم تا ناهنجاری های عمده اسکلتی متفاوت باشد. شایع ترین ناهنجاری یک انگشت پنجم اضافی است. برداشتن جراحی درمان معمول است. برای سایر ناهنجاری ها باید بررسی شود.

انگشت چکشی

 معمولاً انگشت شست پا را درگیر می‌کند و در صورت دردناک بودن ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

انگشت پتک

 این تغییر شکل خم شدن DIP است. در صورت ایجاد علائم ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

پنجه پنجه

 این خمش دورانی فالانکس پروگزیمال در مفصل MTP کمتر و خم شدن همزمان مفاصل PIP و DIP است. توصیه‌های اطفال و گاهی اوقات جراحی نشان داده می‌شود.

پیچش داخلی ران

 شایعترین علت ایجاد تورم در کودکان بالای 2 سال معمولاً با اصلاح وضعیت غیرطبیعی نشستن درمان می‌شود.

پیچ خوردگی داخلی استخوان درشت نی

 شایعترین علت ایجاد خطر در کودکان زیر 2 سال، به طور معمول وقتی کودک شروع به راه رفتن می‌کند خود به خود برطرف می‌شود.

پیچ خوردگی استخوان درشت

استخوان ران پا در استخوان ترشح همراه است و با راه رفتن نیز برطرف می‌شود.

استئوكندریت دیسكانس

 استئوكندروز داخل مفصلی با علت شناسی ناشناخته گزینه‌های درمانی شامل بی‌حرکتی، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)، جراحی و اخیراً پیوند کندروسیت است.

درد لگن در کودکان می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. از بیماری ارتوپدی اطفال گرفته تا بسیار مشکلات دیگر. تشخیص، نیاز به گرفتن دقیق سابقه و معاینه دارد. آرتروسکوپی مفصل ران به طور فزاینده‌ای در بیماران کودکان برای بررسی و درمان درد در مفصل استفاده می‌شود.

دیسپلازی رشد

این طیفی از اختلالات است که بر استخوان ران پروگزیمال ، استابولوم و لگن تأثیر می گذارد. تشخیص زودهنگام از ابتلا به بیماری طولانی مدت جلوگیری می کند. درمان زیر 6 ماه مهار شدنی است.

آرتروز سپتیک و استئومیلیت

معمولاً به دلیل استافیلوکوکوس اورئوس است. درمان معمولاً آسپیراسیون اضطراری، آرتروسکوپی، تخلیه و دبریدمان با پوشش آنتی بیوتیکی است.

سینوویت تک مفصلی گذرا

 علت شایع لنگیدن است و اغلب پس از عفونت تنفسی رخ می‌دهد. گزینه‌های درمانی شامل استراحت و فیزیوتراپی است.

انواع بیماری‌ ستون فقرات بیماری ارتوپدی اطفال

 • اسکولیوز (انحنای ستون فقرات)
 • کیفوز (افزایش برگشت ستون فقرات) 
 • اسپوندیلولیز (شکستگی استرس در ستون فقرات) 
 • اسپوندیولیستیز (حرکت یک قسمت از ستون فقرات در قسمت دیگر)

ممکن است کودکان را در اوایل زندگی تحت تأثیر قرار دهد یا سال‌های آخر کودکی. اکثر اختلالات ستون فقرات نیازی به مهاربند یا جراحی ندارند اگرچه برای اطمینان از بدتر نشدن وضعیت به معاینات منظم نیاز است.

دیسکیت بیماری ارتوپدی اطفال

این یک بیماری ارتوپدی اطفال غیر معمول در کودکان است. از جمله ویژگی‌های بالینی امتناع از راه رفتن، کمردرد، عدم توانایی در انعطاف پذیری کمر و از بین رفتن لوردوز کمر است. در بعضی از بیماران دیسک فقط متورم است. در برخی کودکان، کلسیفیکاسیون دیده می‌شود. اسکن MRI حاکی از آن است که اتیولوژی آسیب به تأمین عروق دیسک است. درمان آنتی بیوتیک‌های داخل وریدی و به دنبال آن آنتی بیوتیک‌های خوراکی است.

گردن

Torticollis – رایج‌ترین فرم عضلانی است. در نوزادی، این معمولاً به دلیل آسیب دیدگی هنگام زایمان است. گزینه‌های مدیریتی شامل مشاهده، فیزیوتراپی، مهاربندی و در موارد مداوم، تزریق بوتاکس است. اگر این شرایط به دلیل وجود یک باند فیبری تنگ باشد، برداشتن می‌تواند نتایج عملکردی و آرایشی خوبی داشته باشد.

شانه

تغییر شکل Sprengel – این عدم موفقیت کتف برای پایین آمدن به محل طبیعی است. می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. هیچ درمانی لازم نیست مگر اینکه شرایط شدید باشد، در این حالت جراحی اصلاحی انجام می‌شود.

آرنج

آرنج Nursemaid – رباط حلقوی در مفصل رادیو هومرال گیر می‌کند. همچنین به عنوان سر شعاعی شناخته می‌شود. دستکاری ساده می‌تواند فرو رفتگی را کاهش دهد اما عود مجدد آن ممکن است به بازسازی رباط نیاز داشته باشد.

مچ دست

گانگلیون. این حالت معمولاً در قسمت پشتی مچ دست دیده می‌شود.

دست شعاعی نوعی بیماری ارتوپدی اطفال

 این یک تغییر شکل نادر است که به دلیل عدم وجود شعاع ایجاد می‌شود. می‌تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد. مثلاً با تخریب شعاع ثانویه بعد از استئومیلیت یا ضربه. اصلاح جراحی با استفاده از پیوند استخوان و سایر تکنیک ها می تواند نتیجه قابل قبولی از نظر عملکرد ایجاد کند.

بیماری پرتس

پرتس نوعی بیماری در کودکان است که با از دست دادن موقتی خون‌رسانی به مفصل ران مشخص می‌شود. بدون خون‌رسانی کافی، دور استخوان ران (توپ لگن) از بین می‌رود. منطقه به شدت ملتهب و تحریک می‌شود.

این نکروز آواسکولار ایدیوپاتیک سر استخوان ران است. مداخلات اولیه شامل استراحت در رختخواب و مهاربند است. گاهی اوقات یک عمل برای هدایت توپ سر استخوان ران که به عنوان استئوتومی ورم استخوان ران شناخته می‌شود لازم است.

دیسپلازی مفصل ران نوعی بیماری ارتوپدی اطفال

دیسپلازی مفصل ران وضعیتی است که سوکت مفصل ران به درستی شکل نمی‌گیرد و می‌تواند با دررفتگی مفصل ران هنگام تولد یا رشد غیر طبیعی سوکت با رشد کودک همراه باشد.

لیز خوردن اپی فیز استخوان ران (SCFE)

لیز خوردن اپی فیز استخوان ران (SCFE) نوعی بیماری ارتوپدی اطفال غیرمعمول در مفصل ران نوجوان است. مفصل در انتهای فوقانی استخوان ران در جهت عقب لغزیده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :