التهاب سقف دهان
دهان و دندان

التهاب سقف دهان

سقف دهان

پوست ظریف روی سقف دهان روزانه مورد فرسایش زیادی قرار می‌گیرد. گاهی اوقات، سقف دهان یا کام سخت، مشکلاتی از جمله تورم یا التهاب ایجاد می‌کند.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد آنچه می‌تواند باعث تورم سقف دهان شود و راه‌های درمان آن بیشتر بدانید.

همراه با تورم در دهان، ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنید. این علائم دیگر ممکن است پزشک را به سمت تشخیص سوق دهد.

علائم دیگر

 • درد
  در بعضی موارد، درد همراه با تورم در سقف دهان خواهد بود. برخی از شرایطی که می‌تواند باعث درد شود جدی است. این شرایط شامل سرطان دهان، بیماری کبدی مرتبط با الکل و هپاتیت است.
 • دهان خشک
  خشکی دهان یک بیماری شایع است که می‌تواند نشانه چندین مشکل باشد. از همه قابل توجه‌تر، خشکی دهان می‌تواند نشانه انسداد غدد بزاقی، ضربه یا سوختگی ناشی از غذای گرم یا مایع باشد. نوشیدن الکل می‌تواند باعث کمبود آب بدن شود که منجر به خشکی دهان و تورم در سقف دهان می‌شود.
 • زخم یا تاول
  زخم‌های پوستی و زخم‌های سرد باعث ایجاد برجستگی‌های کوچک یا ندول می‌شوند. با بزرگ‌تر شدن، این لکه‌ها ممکن است تحریک شده و دردناک شوند.
 • اسپاسم عضلات
  وقتی سطح الکترولیت در بدن خیلی کم شود، ممکن است دچار اسپاسم عضله، انقباض یا گرفتگی عضلات شوید. حفظ سطح کافی این مواد معدنی مختلف کمک می‌کند تا از علائم کم آبی یا کمبود آب در بدن جلوگیری کنید.

اگر علل احتمالی را بشناسید، مشخص کردن دلیل ورم کام ممکن است آسان شود. این شامل:

آسیب دهان به چندین روش می‌تواند رخ دهد

 • خوردن غذاهایی خیلی گرم، می‌تواند باعث التهاب سقف دهان را شود. این ممکن است باعث تاول سوختگی پوست شود. اگر سقف دهان خود را می‌سوزانید، بلافاصله دهان خود را با آب خنک بشویید.
 • خوردن غذاهای سفت، مانند آب نبات‌های سفت و میوه‌ها و سبزیجات سفت، می‌تواند به سقف دهان آسیب برساند.
  خراشیدن کام سخت ممکن است منجر به تورم و التهاب شود.
 • زخم‌های دهان
  قبل از اینکه لکه‌ها یا تاول‌های مشخصی ایجاد شوند، زخم‌های سرد و زخم‌های شانکر ممکن است باعث تورم در سقف دهان شوند. بسیاری از زخم‌های شانکر روی گونه یا لثه‌های نزدیک دندان ایجاد می‌شود، اما غیر معمول نیست که در سقف دهان نیز ظاهر شود. یک ویروس رایج به نام ویروس هرپس سیمپلکس باعث تبخال می‌شود. بیشترین تبخال حدود یک هفته طول می‌کشد و بدون درمان از بین می‌رود. به طور معمول، زخم‌های لب بر روی لب ظاهر می‌شوند، اما ممکن است در کام سخت ظاهر شوند.
 • عدم تعادل الکترولیت
  الکترولیت‌ها مواد معدنی موجود در مایعات، خون و ادرار بدن هستند. حفظ سطح الکترولیت کافی برای عملکرد مناسب بدن بسیار مهم است. هنگامی که سطح الکترولیت‌ها خیلی کم یا خیلی زیاد می‌شود، ممکن است هر تعداد علائم از جمله تورم در سقف دهان را تجربه کنید.
 • مصرف الکل
  افرادی که به شدت مشروب می‌نوشند ممکن است تورم و ناراحتی در سقف دهان خود مشاهده کنند. این به این دلیل است که الکل بدن را ترغیب می‌کند و ادرار بیشتری آزاد می‌کند، که می‌تواند باعث کمبود آب بدن شود. کمبود آب بدن می‌تواند باعث خشکی دهان شود. خشکی بیش از حد دهان ممکن است منجر به تورم یا حساسیت روی سقف دهان شود.

نحوه درمان سوختگی در سقف دهان

 • عدم تعادل الکترولیت
  اگر کمبود آب بدن دارید، نوشیدن چندین اونس مایعات ممکن است باعث آبرسانی به بدن شود. در موارد شدید کمبود آب بدن، ممکن است لازم باشد به دنبال درمان فوری پزشکی باشید.
 • زخم یا تاول
  زخم‌های شانکر و سرماخوردگی معمولاً طی یک هفته تا 10 روز خود به خود از بین می‌روند. در طی آن زمان، ژل‌های تسکین دهنده درد OTC ممکن است به کاهش تحریک و درد کمک کنند.

در بسیاری از موارد، تورم یا التهابی که تجربه می‌کنید به خودی خود برطرف می‌شود. دلایل شدیدتر برای تورم سقف دهان، مانند سرطان، نادر است. به احتمال زیاد پوست لطیف کام سخت خود را تحریک کرده‌اید. هنگام بهبودی، به یاد داشته باشید که به پوست خود فرصت دهید تا بهبود یابد. در حالی که پوست از قبل حساس است، غذای خیلی گرم یا سخت نخورید و از غذاهایی که سقف دهان را تحریک می‌کنند خودداری کنید اگر تورم در طی پنج روز تا یک هفته برطرف نشد، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

جلوگیری از همه دلایل احتمالی تورم در سقف دهان ممکن نیست، اما اگر مستعد این مسائل هستید این موارد را در ذهن داشته باشید:

 • بگذارید غذا خنک شود
  یک برش پیتزا که خیلی داغ است یا چایی که سوزاننده است ممکن است باعث التهاب سقف دهان شود. هر دو می‌توانند پوست لطیف دهان را بسوزانند.
 • با دقت جویدن
  غذاهای سفت نه تنها به دندان‌ها آسیب می‌رسانند بلکه می‌توانند به لثه‌ها و پوست کام سخت صدمه بزنند. لقمه‌های کوچک بگیرید و به آرامی بجوید.

از استرس دوری کنید

زخمهای پوستی ممکن است در زمان فشارهای شدید زیاد جمع شوند. برای رفع استرس گام بردارید. این می‌تواند شامل ورزش، مراقبه و تنفس عمیق باشد. اگر برای کنترل استرس به کمک بیشتری نیاز دارید، از یک متخصص حرفه‌ای درمانی کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :