ارتودنسی
دهان و دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان شاخه‌ای از دندانپزشکی است که با موقعیت نامناسب دندان‌ها سروکار دارد. ممکن است فرد دچار بایت، زیر گزش، ازدحام بیش از حد دندان‌ها ، کج شدن دندان‌ها یا عدم انطباق فک شود. در این صورت می‌تواند باعث مشکلات غذا خوردن یا گفتار شود. در چنین مواردی، این سبک درمان‌ توصیه می‌شود تا به آرامی موقعیت مکانی دندان‌ها تغییر کند تا صاف و یکدست شوند. در صورتی که فرد بخواهد لبخند بهتری داشته باشد می‌توان از ارتودنسی برای اهداف زیبایی نیز استفاده کرد.

آشنایی با فواید

ارتودنسی از این جهت مهم است که دندان‌های نامرتب یا موقعیت نامناسب می‌تواند منجر به خطر پوسیدگی دندان و التهاب لثه شود. نیش نامناسب می‌تواند دندان را سخت‌تر کند و یا کشیدن نخ دندان را دردناک‌تر کند و منجر به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در آن مناطق خاص شود. در این صورت سلامت دهان و دندان تأثیر می‌گذارد.

ارتودنسی دندان یک روش درمانی موثر است که می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

 • از بین بردن فاصله بین دندان‌ها
 • اطمینان حاصل کنید که دندان‌ها و فک به درستی تراز شده باشند.
 • صاف و یکدست شدن دندان‌های کج
 • عملکرد دهان و دندان (مانند غذا خوردن یا گفتار) را بهبود ببخشید
 • لقمه های نامناسب را اصلاح کنید

چگونه می توانید متوجه شوید که به یک برنامه درمانی ارتودنسی نیاز دارید؟

دندانپزشکان با مشاهده سابقه دندانپزشکی، گرفتن مدل گچی از دندان‌ها و یا گرفتن عکس رادیوگرافی از دندان می‌توانند تشخیص دهند که آیا بیمار به کار ارتودنسی نیاز دارد. اگر یک دندانپزشک کار ارتودنسی را توصیه می‌کند، را به یک ارتودنتیست توصیه می‌کند که می‌تواند یک برنامه درمانی متناسب با نیاز بیمار ارائه دهد.

برنامه‌های درمانی ارتودنسی معمولاً از یک ابزار ارتودنسی تشکیل شده است که می‌تواند به آرامی دندان‌های فرد را صاف کند.

ابزارهای ارتودنسی دندان

 1. بریس‌ها
 2. ردیف کننده‌ها
 3. نگهدارنده‌ها
 4. چرخ دنده‌های سر یا Invisalign®

این ابزارها برای دستیابی به نتایج مناسب نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. متخصص ارتودنسی دستورالعمل‌های خاصی را به همراه درمان ارائه می‌دهد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

در چه مواردی متخصص ارتودنسی دندان می‌تواند کمک کند؟

متخصصان ارتودنسی به دندان‌های کج کمک می‌کنند، اما در موارد دیگری که متخصص ارتودنسی می‌تواند کمک کند شامل:

 1. اوربایت و زیر بایت
 2. کراس بایت
 3. فاصله بین دندان ها
 4. ازدحام بیش از حد دندان ها
 5. درمان اختلالات گیجگاهی فکی (TMD)

مشکلات اضافی فک نیز باید توسط متخصص ارتودنسی برطرف شود. در حالی که ممکن است یک دندانپزشک آموزش دیده باشد تا علاوه بر استخراج، درمان های TMJ و پر کردن، مراقبت‌های ارتودنسی نیز ارائه کند، اما اعتماد به لبخند به یک متخصص ارتودنسی می‌تواند تعادل بین روش‌های مختلف مورد نیاز هر شخص را بهتر کند.

تفاوت بین متخصص ارتودنسی و دندانپزشک چیست؟

متخصصان ارتودنسی و دندانپزشکان هر دو از راه‌های مختلف به بیماران کمک می‌کنند تا سلامت دهان و دندان خود را بهبود بخشند.

دندانپزشکی یک تخصص پزشکی گسترده است که با دندان‌ها، لثه، اعصاب و فک سرو کار دارد، در حالی که ارتودنسی یک تخصص در دندانپزشکی است که بر اصلاح گزش، انسداد و صاف بودن دندان تمرکز دارد.

شباهت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

شباهت اصلی بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی این است که هر دو بر مراقبت از دهان تمرکز دارند. یک متخصص ارتودنسی می‌تواند در مطب دندانپزشکی کار کند و همان مراقبت‌های دندانپزشک را ارائه دهد. بنابراین از این نظر کاملاً شبیه به هم هستند. آن‌ها هر دو پزشک محسوب می‌شوند و با دندان و لثه سر و کار دارند.

تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

تفاوت‌ها بیشتر از شباهت‌ها است. یک متخصص مرتبط به تحصیلات تکمیلی به عنوان یک تخصص دندانپزشکی نیاز دارد. وضعیت مشابه پزشکی است که تحصیلات تکمیلی خود را برای جراح شدن فرا می‌گیرد. تفاوت دیگر این است که متخصص ارتودنسی دندان در کمک به بیماران در چینش دندان‌ها، بهبود نیش و یا قرار دادن آنها در بریس‌ها و دستگاه‌های اصلاحی تخصص دارند. اگر بیمار دچار اوربایت باشد، دندانپزشک وی را به متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهد.

دندانپزشکان معمولاً بهداشت دهان و دندان را تشویق می‌کنند و خدمات مربوط به موارد زیر را ارائه می‌دهند.

 • پوسیدگی دندان
 • کانال های ریشه ای
 • بیماری لثه
 • تاج‌ها
 • پل‌ها
 • روکش
 • سفید کردن دندان‌ها

متخصصین ارتودنسی دندان دندانپزشکی هستند که در تراز بندی دندان‌ها تخصص دارند و خدمات مربوط به موارد زیر را ارائه می‌دهند:

 • دندان‌های نامرتب
 • دندان‌های شلوغ
 • اوربایت
 • زیر بایت

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :