زخم دهان
دهان و دندان

آشنایی با زخم‌های دهانی و راه های درمان

آشنایی با بیماری زخم‌های دهانی

استوماتیت آفتی

استوماتیت آفتی (RAS) یک بیماری زخم‌های دهانی شناخته شده با اتیوپاتوژنز نامشخص است.  استوماتیت آفتی راجعه (RAS) به عنوان شایع‌ترین ضایعه مخاط دهان در نظر گرفته می‌شود. این موارد به صورت زخم‌های مکرر، متعدد، کوچک یا تخمک دار، دارای کف زرد و احاطه شده توسط هاله‌های اریتماتو وجود دارد.

این بیماری ابتدا در کودکی یا نوجوانی وجود دارد. 1 زخم‌های آفتی تا 25٪ از جمعیت عمومی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود. زخم‌های آفتی با افزایش سن افزایش می‌یابد.

2. زخم‌های آفتی از 5 تا 66٪ در کشورهای مختلف گزارش شده است. علت زخم‌های آفتی ناشناخته است، بنابراین بسیاری از عوامل هنوز در این بیماری نقش دارند. از جمله تغییرات هورمونی، ضربه، داروها، حساسیت غذایی، کمبود تغذیه، استرس و تنباکو.

ویژگی‌های بالینی زخم‌های دهانی

سه تظاهرات بالینی RAS وجود دارد

 • RAS جزئی 
 • RAS عمده
 • زخم هرپتی

Minor RAS: شایع‌ترین شکل RAS است. تقریباً 85٪ بیماران از این نوع ضایعات دارند. 3 آفت جزئی می‌تواند شامل مخاط غیر کراتینه شده حفره دهان (مخاط لب و باکال ، کف دهان و سطح شکمی یا جانبی زبان)

علاوه بر این، زخم‌ها معمولاً در قسمت قدامی دهان متمرکز می‌شوند. این زخم‌ها سطحی هستند و قطر آنها معمولاً کمتر از 1 سانتی متر است.

طبقه بندی RAS جزئی فقط به ابعاد ضایعات بستگی ندارد، به تعدادی دیگر از ویژگی‌های بالینی از جمله تعداد زخم با توجه به محل ضایعه تا حدودی متفاوت است  و در حفره باکال کشیده شده است. آفت‌های کوچک با وجود سالها زخم مکرر منجر به زخم شدن نمی‌شوند و در طی 10-14 روز بهبود می‌یابند.

زخم هرپتی فرم

زخم هرپتی فرم فقط 5-10٪ موارد RAS را تشکیل می‌‍دهد.

3 شباهت بین این اصطلاح با عفونت ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) وجود دارد.

زخم‌های هرپتی فرم کوچک (1-2 میلی متر) هستند و زخم‌های متعدد ممکن است هم‌زمان وجود داشته باشند. اگرچه ممکن است مخاط دهان غیر کراتینه شده درگیر باشد، اما به طور مشخص نقاط آسیب دیده حاشیه جانبی و سطح شکمی زبان و کف دهان هستند.

زخم‌های فردی خاکستری و بدون مرز مشخص کننده اریتماتو هستند که تجسم آنها دشوار است. این زخم‌ها اندازه کمی دارند و دردناک هستند و ممکن است غذا خوردن و گفتار را دشوار کنند.

ترمیم زخم دهانی ممکن است تقریباً برای 7-14 روز طول بکشد و دوره بهبودی بین حملات متغیر است. زخم‌های هرپتی فرم ممکن است با هم جمع شوند و مناطق بزرگتری از زخم را که معمولاً دارای ریتم مشخص هستند تشکیل دهند. بیماران مبتلا عمدتا زن هستند و به طور کلی آن زخم‌ها از سنین دیگر دیرتر از سایر انواع RAS شروع می‌کنند.

تغییرات هورمونی

بیماران خانم مبتلا به RAS شروع زخم دهانی خود را به چرخه قاعدگی، بارداری و دیسمنوره مرتبط می‌دانند. گزارش شده است که RAS معمولاً در دوران بارداری بهبود می‌یابد. همچنین RAS ممکن است تحت تأثیر استروئیدهای جنسی قرار گیرد.

ضربه

بیماران RAS اغلب زخم‌های آفتی را در نقاط آسیب دیده گزارش می‌کنند، خصوصاً به دلیل مسواک زدن یا محل تزریق بی‌حسی موضعی و درمان دندان.

حساسیت غذایی

برخی از غذاها مانند شکلات، قهوه، بادام زمینی، غلات، بادام، توت فرنگی، پنیر، گوجه فرنگی و آرد گندم (حاوی گلوتن) ممکن است در برخی بیماران نقش داشته باشد.  ارتباط قوی وجود دارد بین سطح بالای پروتئین‌های شیر گاو ضد ایمونوگلوبولین A (IgA)، آنتی بادی‌های IgG و IgE و تظاهرات بالینی زخم‌های مکرر آفتی.

کمبودهای تغذیه‌ای

مارکرهای تغذیه‌ای مرتبط با کم خونی (آهن، فریتین سرم) در بیماران RAS دو برابر بیشتر از افراد دیگر است. تا 20٪ بیماران RAS ممکن است کمبود تغذیه داشته باشند.

نقش تنباکو و دخانیات در بیماری زخم‌های دهانی

مصرف دخانیات یک عامل خطر برای سرطان دهان، ضایعات مخاط دهان و بیماری پریودنتال است. مشخص شد که میزان RAS در افراد سیگاری کمتر از افراد غیر سیگاری است و مشاهدات بالینی حاکی از آن است که برخی از افراد سیگاری با قطع سیگار افزایش زخم دهان را تجربه می‌کنند .23 بیمارانی که سیگار را ترک می‌کنند اغلب از RAS (دهان) شکایت دارند.

یکی از ویژگی‌های جالب توجه این است که RAS به ندرت در بیمارانی که سیگار می‌کشند دیده می‌شود. توضیح اصلی این است که توتون و تنباکو ممکن است باعث کراتینه شدن مخاط دهان شود، که به نوبه خود ممکن است مخاط را کمتر در معرض زخم قرار دهد.

همه عوامل مستعد کننده و محیطی ذکر شده در بالا از طریق پزشکان عمومی قابل بررسی و تشخیص است اما سایر عوامل محیطی مانند (عوامل عفونت (برای هر دو عامل باکتریایی و ویروسی)، سرولوژی RAS و بیماری سیستمیک مرتبط با RAS (سلیاک)، بیماری بهجت) و HIV همراه با RAS باید به متخصصان مربوطه مراجعه کنند زیرا تشخیص و مدیریت چنین بیماری‌هایی برای پزشکان عمومی بسیار دشوار است.

استعداد ارثی

سابقه خانوادگی ممکن است در شکل گیری RAS نقش داشته باشد. علاوه بر این، زخم‌ها در هنگام بروز زودتر و شدیدتر از کسانی که ارث خانوادگی ندارند رخ می‌دهد.

اختلالات سیستمیک که با RAS مرتبط هستند

اختلالات سیستمیک که با ضایعات از نظر بالینی مشابه RAS همراه است، کمبودهای تغذیه‌ای است که منجر به کم خونی، سندرم بهجت، نوتروپنی چرخشی، عفونت HIV  PFAPA، آرتریت واکنشی ، سندرم Sweet، سندرم Magic می‌شود.

بیماری بهجت چیست؟

بیماری بهجت یک بیماری چند سیستمی است که با زخم‌های دهانی و تناسلی و پوستی (اریتم ندوزوم، واسکولیت پوستی)، چشم (ووئیت قدامی یا خلفی)، آرتروز، عروق (واسکولیت شریانی و وریدی)، سیستم عصبی مرکزی (درگیری مننژوآنسفالیت) و دستگاه گوارش مشخص می‌شود.

تشخیص زخم دهان RAS

تشخیص صحیح RAS به شرح حال بالینی دقیق و دقیق و بررسی زخم بستگی دارد. بعلاوه، انجام معاینه خارجی از جمله لمس غدد لنفاوی گردنی ضروری است.

ویژگی‌های مهمی که هنگام معاینه بیمار مبتلا به زخم‌های دهانی شامل موارد ذیل می‌باشد.

 • سابقه خانوادگی 
 • فراوانی زخم 
 • مدت زمان زخم
 • تعداد زخم 
 • محل زخم (غیر کراتینه شده یا کراتینه شده) 
 • اندازه و شکل زخم
 • شرایط پزشکی مرتبط 
 • زخم دستگاه تناسلی 
 • مشکلات پوستی
 • اختلالات دستگاه گوارش 
 • سابقه دارو 
 • لبه زخم
 • پایه زخم و بافت اطراف

علاوه بر این، آزمایشات تحقیق برای بیماران مبتلا به RAS مداوم از جمله هموگلوبین و شمارش کامل خون، میزان رسوب گلبول‌های قرمز/ پروتئین واکنش پذیر  B12، سرم / فولات سلول‌های قرمز، آنتی بادی‌های ضد گلیادین و آنتی بادی‌های ضداندومیزی. ارزیابی بالینی زخم شامل بازرسی و لمس است که مکمل یکدیگر هستند. پایه زخم می‌تواند نکروزه، چرکی دانه‌ای یا پوشیده از مخاط باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :