اختلالات چشمی
چشم و بینایی

اختلالات چشمی خطرناک

 اختلالات چشمی

اغلب اوقات، افراد اختلالات چشمی را جدی نمی‌گیرند. به همین دلیل معاینه چشم خود را به تعویق می‌اندازند تا زمانی که تصمیم بگیرند از عینک جدید استفاده کنند یا تغییر در بینایی خود را تشخیص دهند. معاینات جامع به تشخیص مشکلات جدی چشم در اوایل کمک می‌کند، زمانی که درمان هنوز می‌تواند از بین رفتن بینایی را کند کرده یا از آن جلوگیری کند.

طی مطالعات انجام شده 108 میلیون نفر در سراسر جهان از اختلال بینایی قابل اصلاح رنج می‌برند. طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از اختلالات چشمی، تنها نیمی از 61 میلیون بزرگسال که در معرض خطر شدید از دست دادن بینایی قرار دارند در یک سال گذشته به چشم پزشک مراجعه کردند. توصیه می‌شود بزرگسالان از سن 60 ساله هر 24 ماه یکبار یک معاینه کامل چشم انجام دهند. افراد مسن و افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند، مانند افراد مبتلا به دیابت، باید سالانه یا طبق دستور پزشک معاینه شوند.

بیماری‌های شایع چشم که بدون معاینه قابل تشخیص نیستند.

آب مروارید

مانند یک دوربین، چشم دارای یک لنز است که نور را بر روی شبکیه چشم در پشت چشم متمرکز می‌کند. لنز می‌تواند کدر شود – وضعیتی که به آب مروارید معروف است . بینایی را محدود کرده و خواندن یا رانندگی را به ویژه در شب دشوار می‌نماید. با پیشرفت آب مروارید، ممکن است در تشخیص چهره از راه دور یا خواندن علائم خیابان دچار مشکل شوید. آب مروارید با افزایش سن ایجاد می‌شود. اگر ما به اندازه کافی عمر کنیم آب مروارید قابل توجهی ایجاد می‌شود. این اختلال چشمی بیشتر در افراد هفتاد ساله دیده می‌شود.

جراحی آب مروارید به عنوان یکی از اختلالات چشمی خطرناک، شامل جایگزینی عدسی کدر با یک عدسی جدید است. این یکی از رایج‌ترین جراحی‌های سرپایی انجام شده است. جراحی آب مروارید معمولا در مطب انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی عمومی نمی‌باشد. بهبود نسبتا سریع می‌باشد. التهاب در چشم یا سایر شرایط پزشکی مانند دیابت می‌تواند باعث پیشرفت سریع آب مروارید شود.

دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن (AMD)

لکه زرد قسمت کوچک و مرکزی شبکیه چشم است که برای دید تیز و مستقیم ضروری است. AMD علت اصلی از بین رفتن برگشت ناپذیر بینایی در افراد 60 سال به بالا است. بنیاد تخریب ماکولای تخمین می‌زند که AMD بیش از 10 میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در اختلالات چشمی دو نوع AMD وجود دارد. AMD خشک [یا آتروفیک] ناشی از پیری و نازک شدن لکه زرد است و 80 درصد موارد AMD را تشکیل می‌دهد. بیست درصد به AMD مرطوب [neovascular] پیشرفت می‌‍کند. AMD مرطوب می‌تواند به دلیل رشد عروق خونی غیر طبیعی در زیر شبکیه، که خون و مایع را نشت می‌کند، باعث از دست دادن شدید بینایی شود.

با بارگیری یک ابزار غربالگری معروف به Amsler Grid، می‌توانید خود را برای علائم AMD آزمایش کنید. شبکه مربع مانند یک ورق کاغذ نمودار است، اما با یک نقطه در مرکز. با پوشاندن یک چشم در یک زمان، به نقطه خیره شوید. اگر خطوط موجود در شبکه موج دار، شکسته، مخدوش یا مات به نظر برسند، ممکن است AMD را نشان دهد. همچنین می‌توانید آزمایش صورت را انجام دهید: با یک چشم پوشانده شده، صورت خود را در آینه بررسی کنید و به دنبال نقاط مبهم یا مفقود شده باشید.

علاوه بر سن، سایر عوامل خطر AMD شامل سابقه خانوادگی، سیگار کشیدن و فشار خون بالا است. در حال حاضر هیچ درمانی برای AMD خشک وجود ندارد. AMD مرطوب را می‌توان با دارو یا جراحی لیزر درمان کرد.

جداشدگی شبکیه

شبکیه جدا شده در اختلالات چشمی امری جدی است و می‌تواند بینایی را در خطر بیندازد. شبکیه از بافت حمایتی زیرین جدا می‌شود و نمی‌تواند کار کند. مگر اینکه سریع متصل شود، ممکن است بینایی دائمی داشته باشید.

ظاهر ناگهانی شناورهای چشم، همراه با چشمک زدن نور یا از دست دادن بینایی محیطی، ممکن است علائم هشدار دهنده جدا شدن شبکیه باشد. بینایی نیز ممکن است تار یا ضعیف شود، یا ممکن است سایه یا پرده‌ای از چشم شما عبور کند. علائم شبکیه جدا شده می‌تواند به تدریج یا ناگهانی ظاهر شود. هرچه زودتر شبکیه دوباره وصل شود، شانس بیشتری برای ترمیم بینایی وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :