چاقی
تناسب اندام

بیماری‌هایی که باعث چاقی می‌شوند

چاقی به عنوان یک مشکل پزشکی

چاقی یک بیماری پیچیده است که شامل مقدار بیش از حد چربی بدن است. چاقی فقط یک مسئله آرایشی نیست. این یک مشکل پزشکی است که خطر ابتلا به سایر بیماری‌ها و مشکلات سلامتی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، فشار خون و برخی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

دلایل زیادی وجود دارد که برخی از افراد در جلوگیری از چاقی مشکل دارند. معمولاً چاقی در نتیجه ترکیبی از عوامل ارثی، همراه با محیط و رژیم‌های غذایی شخصی و گزینه‌های ورزشی ایجاد می‌شود.

خبر خوب این است که حتی کاهش وزن متوسط می‌تواند مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی را بهبود بخشد یا از آن جلوگیری کند. تغییرات رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و تغییرات رفتاری می‌تواند در کاهش وزن کمک کند. داروهای تجویز شده و روش‌های کاهش وزن گزینه‌های دیگری برای درمان چاقی هستند.

شاخص چاقی

چاقی زمانی تشخیص داده می‌شود که شاخص توده بدن (BMI) 30 یا بالاتر باشد. برای تعیین شاخص توده بدنی، وزن خود را بر حسب کیلوگرم بر قد خود به متر مربع تقسیم کنید.

برای اکثر افراد، BMI تخمین مناسبی از چربی بدن را ارائه می‌دهد. با این حال، BMI به طور مستقیم چربی بدن را اندازه گیری نمی‌کند، بنابراین برخی از افراد مانند ورزشکاران عضلانی ممکن است BMI در گروه چاقی داشته باشند حتی اگر چربی اضافی بدن ندارند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر نگران مشکلات سلامتی مرتبط با وزن هستید، از پزشک خود در مورد مدیریت چاقی سوال کنید. با کمک پزشک می‌توانید خطرات سلامتی خود را ارزیابی کرده و در مورد گزینه‌های کاهش وزن بحث کنید.

علت اضافه وزن

اگرچه تأثیرات ژنتیکی، رفتاری، متابولیکی و هورمونی بر وزن بدن وجود دارد، اما چاقی هنگامی اتفاق می‌افتد که کالری بیشتری از میزان سوزاندن خود با ورزش و فعالیت‌های عادی روزانه دریافت کنید. بدن هر فرد کالری‌های اضافی را به عنوان چربی ذخیره می‌کند.

رژیم‌های غذایی بیشتر ایرانی‌ها بیش از حد کالری دارد – اغلب از فست فود و نوشیدنی‌های پر کالری. افراد مبتلا به چاقی ممکن است قبل از احساس سیری، کالری بیشتری مصرف کنند، زودتر احساس گرسنگی کنند یا به دلیل استرس یا اضطراب بیشتر غذا بخورند.

چاقی معمولاً از ترکیبی از علل و عوامل موثر حاصل می‌شود

ارث و تأثیرات خانوادگی

ژن‌هایی که از والدین خود به ارث می‌برید ممکن است بر میزان ذخیره چربی بدن و محل توزیع آن چربی تأثیر بگذارد. ژنتیک همچنین ممکن است در چگونگی تبدیل موثر غذا به انرژی در بدن، تنظیم اشتها در بدن و سوزاندن کالری بدن در هنگام ورزش نقش داشته باشد.

چاقی در خانواده‌ها ایجاد می‌شود. این فقط به دلیل ژن‌های مشترک اعضای خانواده نیست. اعضای خانواده همچنین عادت‌های مشابه خوردن و فعالیت را دارند.

انتخاب‌های سبک زندگی

رژیم غذایی ناسالم. رژیم غذایی حاوی کالری زیاد، کمبود میوه و سبزیجات، پر از غذای فست فود و مملو از نوشیدنی‌های پرکالری و نوشابه‌های بزرگ باعث افزایش وزن می‌شود.

کالری مایع. افراد می‌توانند کالری زیادی بدون احساس سیری بنوشند، به ویژه کالری حاصل از الکل. سایر نوشیدنی‌های پرکالری، مانند نوشابه‌های قندی، می‌توانند در افزایش وزن قابل توجه نقش داشته باشند.

عدم فعالیت. اگر سبک زندگی کم تحرکی دارید، می‌توانید به راحتی هر روز کالری بیشتری از میزان سوزاندن خود با ورزش و انجام کارهای روزمره دریافت کنید. نگاه به صفحه رایانه، تبلت و تلفن یک فعالیت کم تحرک است. تعداد ساعاتی که جلوی صفحه می‌گذرانید بسیار با افزایش وزن ارتباط دارد.

برخی از بیماری‌ها و داروها

در برخی از افراد، چاقی را می‌توان در یک علت پزشکی یافت، مانند سندرم پرادر-ویلی، سندرم کوشینگ و سایر بیماری‌ها. مشکلات پزشکی مانند آرتروز نیز می‌تواند منجر به کاهش فعالیت شود که ممکن است منجر به افزایش وزن شود.

اگر از طریق رژیم غذایی یا فعالیت دریافت کالری را کنترل نکنید، برخی از داروها می‌توانند منجر به افزایش وزن شوند. این داروها شامل برخی از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج، داروهای دیابت، داروهای ضد روان پریشی، استروئیدها و بلاکرها است.

مسائل اجتماعی و اقتصادی

عوامل اجتماعی و اقتصادی با چاقی ارتباط دارند. اگر مناطق ایمن برای راه رفتن یا ورزش نداشته باشید، جلوگیری از چاقی دشوار است. به همین ترتیب، ممکن است روش‌های سالم پخت و پز آموزش داده نشود، یا به غذاهای سالم دسترسی نداشته باشید.

آیا سن در افزایش وزن تاثیر دارد؟

چاقی می‌تواند در هر سنی رخ دهد، حتی در کودکان خردسال. اما با افزایش سن، تغییرات هورمونی و سبک زندگی کمتر فعال خطر چاقی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، با افزایش سن، میزان عضله در بدن کاهش می‌یابد. به طور کلی، توده عضلانی پایین منجر به کاهش متابولیسم می‌شود. این تغییرات همچنین میزان کالری مورد نیاز را کاهش می‌دهد و جلوگیری از اضافه وزن را دشوار می‌کند. اگر به طور آگاهانه چیزهایی را که می‌‎خورید کنترل نکنید و با افزایش سن از نظر جسمی تحرک بیشتری داشته باشید، احتمالاً اضافه وزن پیدا می‌کنید.

عوامل دیگر

بارداری. افزایش وزن در دوران بارداری معمول است. از دست دادن تناسب اندام برخی از خانم‌ها بعد از تولد کودک دشوار است. این افزایش وزن ممکن است به پیشرفت چاقی در زنان کمک کند. تغذیه با شیر مادر ممکن است بهترین گزینه برای کاهش وزن به دست آمده در دوران بارداری باشد.

ترک سیگار. ترک سیگار اغلب با افزایش وزن همراه است. و برای برخی از افراد، می‌تواند منجر به افزایش وزن کافی برای واجد شرایط چاقی شود. اغلب این اتفاق می‌افتد در حالی که مردم برای کنار آمدن با ترک سیگار از غذا استفاده می‌کنند. با این حال، در دراز مدت، ترک سیگار هنوز هم مزیت بیشتری نسبت به ادامه مصرف سیگار برای سلامتی دارد. پزشک می‌تواند در جلوگیری از افزایش وزن پس از ترک سیگار کمک کند.

کمبود خواب. کم خوابیدن یا خواب زیاد می‌تواند باعث تغییر در هورمون‌هایی شود که اشتها را افزایش می‌دهند. همچنین ممکن است هوس غذاهای پر کالری و کربوهیدرات کنید، که می‌تواند در افزایش وزن نقش داشته باشد.

فشار. بسیاری از عوامل خارجی که بر روحیه و سلامتی تأثیر می‌گذارند ممکن است در چاقی موثر باشند. افراد معمولاً هنگام تجربه موقعیت‌های استرس‌زا بیشتر به دنبال غذای پر کالری هستند.

میکروبیوم. باکتری‌های روده تحت تأثیر آنچه می‌خورید قرار دارند و ممکن است به افزایش وزن یا کاهش وزن کمک کنند.
تلاش‌های قبلی برای کاهش وزن و به دنبال آن بازیابی سریع وزن ممکن است به افزایش وزن بیشتر کمک کند. این پدیده که گاهی اوقات رژیم غذایی با یو یو نیز نامیده می‌شود، می‌تواند متابولیسم بدن را کند کند.

حتی اگر یک یا چند مورد از این عوامل خطر را داشته باشید، به این معنی نیست که مجبور هستید همیشه چاق باشید. از طریق رژیم غذایی، فعالیت بدنی و ورزش و تغییر رفتار می‌توانید اکثر عوامل خطر را خنثی کنید.

عوارض اضافه وزن

افراد مبتلا به چاقی به احتمال زیاد به تعدادی از مشکلات بالقوه جدی سلامتی مبتلا می شوند، از جمله:

بیماری قلبی و مغزی. چاقی باعث می‌شود که فشار خون بالا و سطح کلسترول غیرطبیعی داشته باشید، که از عوامل خطر بیماری‌های قلبی و سکته مغزی است.

دیابت نوع 2. چاقی می‌تواند نحوه استفاده از انسولین در بدن برای کنترل سطح قند خون را تحت تأثیر قرار دهد. این خطر مقاومت به انسولین و دیابت را افزایش می‌دهد.

مبتلا به برخی سرطان. چاقی ممکن است خطر ابتلا به سرطان رحم، دهانه رحم، آندومتر، تخمدان، پستان، روده بزرگ، راست روده، مری، کبد، کیسه صفرا، لوزالمعده، کلیه و پروستات را افزایش دهد.

مشکلات گوارشی. چاقی احتمال بروز سوزش معده، بیماری کیسه صفرا و مشکلات کبدی را افزایش می‌دهد.

مشکلات زنان و زایمان. چاقی ممکن است باعث ناباروری و پریودهای نامنظم در زنان شود. چاقی همچنین می‌تواند باعث اختلال نعوظ در مردان شود.

آپنه خواب. افراد مبتلا به چاقی به احتمال زیاد دچار آپنه خواب می‌شوند، یک اختلال بالقوه جدی که در آن تنفس به طور مکرر در طول خواب متوقف می‌شود و شروع می‌شود.

آرتروز. چاقی علاوه بر تقویت التهاب در بدن، استرس وارد شده بر مفاصل تحمل کننده وزن را نیز افزایش می‌دهد. این عوامل ممکن است منجر به عوارضی مانند آرتروز شود.

علائم شدید COVID-19. در صورت آلوده شدن به ویروسی که باعث بیماری ویروس کرونا می‌شود (COVID-19)، چاقی خطر ایجاد علائم شدید را افزایش می‌دهد. افرادی که موارد شدید COVID-19 دارند ممکن است برای تنفس به درمان در بخش‌های مراقبت ویژه یا حتی کمک مکانیکی نیاز داشته باشند.

کیفیت زندگی

چاقی می‌تواند کیفیت کلی زندگی را کاهش دهد. ممکن است نتوانید کارهایی را که قبلاً انجام می‌دادید، مانند شرکت در فعالیت‌های لذت بخش، انجام دهید. ممکن است از مکان‌های عمومی خودداری کنید. افراد چاق حتی ممکن است با تبعیض روبرو شوند.

سایر موارد مرتبط با وزن که ممکن است بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد عبارتند از:

  • افسردگی
  • مشکلات جنسی
  • شرم و گناه
  • ایزوله سازی اجتماعی
  • دستاورد پایین کار

کنترل و جلوگیری از افزایش وزن

چه در معرض چاقی باشید، چه در حال حاضر دارای اضافه وزن هستید و یا از وزن خوبی برخوردار هستید، می‌توانید برای جلوگیری از افزایش وزن ناسالم و مشکلات بهداشتی مربوط به آن اقدامات انجام دهید. جای تعجب نیست که مراحل جلوگیری از افزایش وزن همان مراحل کاهش وزن است: ورزش روزانه، رژیم غذایی سالم و تعهد طولانی مدت برای آنچه میل می‌کنید و می نوشید.

به طور منظم تمرین کنید. برای جلوگیری از افزایش وزن باید هفته‌ای 150 تا 300 دقیقه فعالیت با شدت متوسط ​​داشته باشید. فعالیت‌های شدید بدنی شامل پیاده روی سریع و شنا می‌باشد.

یک برنامه غذایی سالم دنبال کنید. روی غذاهای کم کالری و غنی از مواد مغذی مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید. از مصرف چربی‌های اشباع شده خودداری کنید و مصرف شیرینی و الکل را محدود کنید.

روزانه سه وعده غذایی منظم با میان وعده محدود بخورید. هنوز هم می‌توانید از غذاهای پرچرب و پرکالری به عنوان یک درمان نادر لذت ببرید. فقط مطمئن باشید که بیشتر اوقات غذاهایی را انتخاب کنید که باعث افزایش وزن مناسب و سلامتی می‌شوند.
سعی کنید یک ژورنال تهیه کنید و بنویسید چه می‌خورید، چه مقدار می‌خورید، چه موقع غذا می‌خورید، چه احساسی دارید و چقدر گرسنه‌اید. پس از مدتی، باید ظهور الگوها را مشاهده کنید. می‌توانید از قبل برنامه ریزی کنید و استراتژی‌هایی برای مدیریت این نوع شرایط تدوین کنید و رفتارهای غذایی خود را کنترل کنید.

وزن خود را مرتباً کنترل کنید. افرادی که حداقل هفته‌ای یکبار وزن خود را کنترل می‌کنند، در نگه داشتن وزن اضافی موفق‌ترند. نظارت بر وزن می‌تواند بیانگر موثر بودن تلاش شما در کاهش وزن است.

مقاوم باشید. پایبندی به برنامه وزن مناسب خود در طول هفته، آخر هفته‌ها و در میان تعطیلات تا حد ممکن، شانس موفقیت طولانی مدت را افزایش می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :