بیماری غیر واگیردار
بیماری‌های تنفسی

بیماری تنفسی غیرواگیردار

بیماری تنفسی غیرواگیردار

بیماری غیرواگیردار (NCDs) سالانه 41 میلیون را از بین می‌برد. که معادل 71 درصد از کل مرگ و میرهای جهانی است.
سالانه بیش از 15 میلیون نفر در سنین 30 تا 69 سال بر اثر بیماری NCD می‌میرند. 85 درصد از این مرگ‌های زودرس در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​رخ می‌دهد.

استفاده از دخانیات، عدم تحرک بدنی، استفاده مضر از الکل و رژیم‌های غذایی ناسالم همه خطر مرگ ناشی از بیماری‌های غیرواگیر را افزایش می‌دهد.

تشخیص، غربالگری و درمان NCDها و همچنین مراقبت‌های تسکینی، اجزای کلیدی پاسخ به NCDs هستند.

بیماریهای غیرواگیر (NCDs) ، که به بیماریهای مزمن نیز معروف هستند، طولانی مدت هستند و نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی، فیزیولوژیکی، محیطی و رفتاری هستند.

انواع بیماری غیرواگیردار

انواع اصلی NCD عبارت‌اند از بیماری‌های قلبی عروقی (مانند حمله قلبی و سکته مغزی)، انواع سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی (مانند بیماری‌های مزمن انسدادی ریه و آسم).

افراد در هر گروه سنی، مناطق و کشورها تحت تأثیر بیماری‌های غیرواگیر قرار دارند. این شرایط اغلب با گروه‌های سنی بزرگتر مرتبط است. شواهد نشان می‌دهد که بیش از 15 میلیون مورد از کل مرگ‌های منتسب به NCD در سنین 30 تا 69 سال رخ می‌دهد.

کودکان، بزرگسالان و افراد مسن همگی در معرض عوامل خطرساز بیماری‌های غیرواگیر هستند. رژیم‌های ناسالم، عدم تحرک بدنی، قرار گرفتن در معرض دود سیگار یا استفاده مضر از الکل عوامل بیماری غیرواگیر می‌باشند.

این بیماری‌ها توسط نیروهایی هدایت می‌شوند که شامل شیوه‌های زندگی ناسالم و پیری جمعیت می‌شود. رژیم‌های ناسالم و عدم فعالیت بدنی ممکن است در افراد به عنوان افزایش فشار خون، افزایش قند خون، افزایش چربی خون و چاقی خود را نشان دهند. اینها عوامل خطر متابولیک نامیده می‌شوند که می توانند منجر به بیماری‌های قلبی عروقی شوند. NCD پیشرو در مرگ‌های زودرس.

عوامل خطرساز بیماری غیرواگیردار

  1. رفتارهای قابل تغییر، مانند مصرف دخانیات، عدم تحرک بدنی، رژیم غذایی ناسالم و استفاده مضر از نوشیدنی‌های الکلی، همگی خطر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر را افزایش می‌دهند.
  2. دخانیات سالانه بیش از 7.2 میلیون مرگ را شامل می‌شود. پیش بینی می‌شود طی سال‌های آینده به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
  3. 4.1 میلیون مرگ سالانه ناشی از مصرف زیاد نمک/سدیم است.
  4. بیش از نیمی از 3.3 میلیون مرگ سالانه منتسب به مصرف الکل ناشی از بیماری‌های غیرواگیر از جمله سرطان می‌باشد.
  5. سالانه 1.6 میلیون مرگ می‌تواند ناشی از فعالیت بدنی ناکافی باشد.

عوامل خطر متابولیک

عوامل خطر متابولیک در بیماری غیرواگیردار به چهار تغییر متابولیک کلیدی کمک می‌کند که خطر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر را افزایش می‌دهد

  • افزایش فشار خون
  • اضافه وزن/چاقی
  • قند خون بالا
  • چربی خون

از نظر مرگ و میرهای منتسب، عامل اصلی متابولیک در سطح جهانی افزایش فشار خون است. به دنبال آن اضافه وزن و چاقی و افزایش قند خون.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :