سیستم عصبی
تخصص های پزشکی

سیستم عصبی

علائم عصبی

مجموعه علائمی است که توسط سیستم عصبی ایجاد می شود یا در آن رخ می دهد.

بخش‌های سیستم عصبی

  • سیستم عصبی مرکزی

این بخش شامل مغز و نخاع است، به عنوان یک ایستگاه پردازش مرکزی عمل می‌کند.

  • سیستم عصبی محیطی

دستورات که از پردازش احساسات و ادراکات دریافتی نشات می‌گیرند، از مغز به اندام‌ها ارسال می‌کند. یا دریافت سیگنال محیطیی – حسی را از عضلات، بافت‌ها و اندام‌های موجود در بقیه بدن به مغز منتقل می‌کند.

وقتی این اتصالات مختل شود، علائم عصبی رخ نمی‌دهد.

تاثیر محیط بر سیستم بدن

گاهی علائمی ممکن است رخ دهد که ناشی از آسیب محلی باشد. احساس سوزش، بی حسی، سوزن سوزن (خارش)، ضعف عضلانی یا فلج و حساسیت همگی می‌تواند تاثیرات محیط بر بدن باشد. درد می‌تواند مستقیماً به یک ضربه یا یک بیماری سیستمیک مربوط باشد که کل بدن را درگیر کند. سیستم عصبی می تواند شما را بسیار درگیر نماید.

علائم عصبی چگونه است؟

علائم عصبی می تواند بر اثر تحریک یک یا چند عصب ایجاد ‌شود. تحریک اعصاب می‌تواند منجرب مبتلا شدن برخی از سندرم‌ها می‌شود. سندرم‌هایی از قبیل: تونل کارپال، هنگام فشرده شدن عصب و محروم شدن از جریان خون مناسب، بروز می کنند.

دیابت یکی از علل شایع نوروپاتی های محیطی (اختلالات عصبی) است که نتیجه آسیب عصبی ناشی از قند خون بالا است.

علائم عصبی از کجا نشات می‌گیرد؟

علائم عصبی می‌تواند از بیماری‌های خود ایمنی (مانند لوپوس یا سندرم گیلن-باره) یا ابتلا به ویروس‌هایی مانند ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، اپستین-بار یا واریسلا-زوستر ناشی شود.

علائم عصبی به دلیل سو عملکرد سیستم عصبی خودمختار ممکن است رخ دهد. درزمان تشدید علائم عصبی اقدامات زیرضروری است:

  • کنترل تنفس
  • جلوگیری از بسته شدن راه بلع
  • کنترل فشار

یک حمله سیستم عصبی ممکن است، با علائم فشار خون پایین یا بالا مانند سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری همراه باشد. در صورت بروز هر یک از این علائم، در خود یا شخص دیگر، به سرعت با مراقبت پزشکی 115تماس بگیرید یا به مراکز درمانی مراجعه کنید. زیرا ممکن است زندگی و حیات شخصی در خطر باشد.

چه علائم دیگری ممکن است با علائم عصبی رخ دهد؟

بروز علائم عصبی ممکن است با نشانه‌های دیگری همراه باشد، که بسته به حالات بدن، داشتن یا نداشتن بیماری زمینه‌ای، اختلال یا شرایط  در هر شخص متفاوت باشد. نشانه‌های حمله در هر شخص متنوع است. زیرا سیستم عصبی بر عملکرد سیستم‌های بدن از جمله کنترل دمای بدن، فشار خون، عضلات، هضم و اشتها، حرکت و بینایی کنترل دارد. علائم گسترده و متنوعی از بدن صادر شود. ممکن است علت این علائم حمله عصبی باشد.

ایجاد علائم عصبی ممکن است عوارضی مربوط به دستگاه گوارش را همراه داشته باشد از جمله:
  • مشکل جویدن
  • مشکلات گوارشی
  • از دست دادن مثانه یا کنترل روده
  • حالت تهوع یا بدون استفراغ

علائم جدی که ممکن است نشان دهنده یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد. حمله سیستم عصبی ما ممکن است حیاتمان را تهدید کند. باید فوراً این شرایط، را موقعیت اضطراری ارزیابی کنیم. در این شرایط فوراً با شماره 115 مراقبت های پزشکی تماس بگیرید.

 علائم تهدیدکننده حیات از جمله:

اندازه غیر طبیعی مردمک چشم، عدم واکنش به نور، تغییر در سطح هوشیاری نمونه ای از این قبیل است. موارد خطرناک مانند مشکلات تنفسی، تنگی نفس، تشنج، فلج ناگهانی را می‌توان نمونه خطرناک عصبی نام برد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :