زایمان طبیعی
زنان

نکات مهم زایمان طبیعی

بسیاری از مادران باردار درباره حسی که زایمان خواهد داشت، همیشه در حال فکر هستند. همیشه در تعجب اند که چقدر طول می‌کشد و  چگونه انجام می شود. هر زایمانی متفاوت است، بنابراین پیش بینی پاسخ همه سوالات در این زمینه بسیار دشوار است. اما یک دانش عمومی درباره زایمان طبیعی، سزارین و نکاتی که باید مراقب آنها بود، می تواند ذهن کنجکاو بسیاری از افراد را آرام کند. ما در این مجله در تلاش هستیم مقالاتی درباره دانش عمومی لازم برای شما بیاوریم.

زایمان طبیعی

زایمان لحظه بسیار ویژه‌ای در زندگی هر زن است. به همین دلیل بسیار مهم است که زنان تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد گزینه‌های مختلف زایمان را داشته باشند. فقط در این صورت است که آنها می توانند تصمیم بگیرند که بهترین گزینه برای آنها است. در زایمان طبیعی کودک از طریق کانال تولد (واژن) متولد می‌شود.

سر کودک در لگن مادر قرار دارد تا بتواند خود را برای تولد آماده کند. در برخی موارد ممکن است عوارضی رخ دهد که خروج نوزاد را با مشکل مواجه می‌کند. وقتی این اتفاق در هنگام زایمان طبیعی رخ می‌دهد، اپیزیوتومی انجام می‌شود. اپیزیوتومی یک برش جراحی است که در ناحیه پرینه، ناحیه عضلانی واقع بین واژن و مقعد ایجاد می‌شود.

فواید زایمان واژینال کودک بی‌شمار است. در مورد نوزاد، زایمان طبیعی تضمین کننده بلوغ کافی ریه‌ها است. همچنین به این معنی است که کودک در اولین لحظات زندگی بلافاصله با مادر تماس خواهد گرفت. این امر فرصت اولیه شیر دادن به کودک را می‌دهد.

همچنین احتمال بیماری تنفسی و سایر بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. در مورد مادر، تولد واژینال کودک خطر خونریزی را کاهش می‌دهد. همچنین به معنی بهبودی کوتاه‌تر پس از زایمان و تماس زودتر با نوزاد است.

زایمان واژینال

زایمان طبیعی به زایمان واژینال اشاره دارد. با این حال، این با زایمان طبیعی متفاوت است زیرا بدون استفاده از داروهای بیهوشی و درد اتفاق می‌افتد. از اکسیتوسین مصنوعی برای تحریک انقباضات استفاده نمی‌شود. همچنین پزشکان اقداماتی از قبیل عمل جراحی را انجام نمی‌دهند.

این روش با احترام به نیازها و انتخاب‌های مادر، متمرکز بر مادر است. بنابراین، انسانی‌تر در نظر گرفته می‌‍شود. بهتر است برای راحتی مادر و نوزاد از مراقبت های مادر و فرزند قبل و بعد از زایمان اطلاعات کافی داشته باشید.

زایمان در آب

زایمان در آب زمانی اتفاق می‌افتد که مادر در حین زایمان در وان حمام یا استخر غوطه‌ور شود. شکم مادر باید کاملاً زیر آب باشد. در هنگام تولد در آب، پدر همچنین می‌تواند وارد وان حمام یا استخر شود تا مادر را در لحظه مهم و صمیمی همراهی و حمایت کند.

مادر را برای زایمان در وان یا استخر آب گرم قرار می‌دهند. به طور کلی، مادر هنگامی که اتساع دهانه رحم به بیش از 5 سانتی‌متر برسد، وارد آب می‌شود. او همچنین باید قبلاً دچار انقباضات شدید مکرر شده باشد.این بیش از 2 انقباض در هر 10 دقیقه است.

زایمان ایستاده

این گزینه زایمان به غیر از موقعیت مادر، شبیه زایمان طبیعی است. مادر به جای دراز کشیدن در وضعیت نیمه ایستاده قرار می‌گیرد. زایمان‌های ایستاده بسیار سریع انجام می‌شوند. از آنجا که مادر در موقعیت عمودی قرار دارد، قوانین جاذبه روند زایمان را تسریع می‌کند. این موقعیت معمولاً راحت‌تر از موقعیت افقی است.

تولد با فورسپس

فورسپس در هنگام زایمان طبیعی هنگامی که نوزاد به سختی در حال بیرون آمدن است، استفاده می‌شود. فورسپس ابزارهایی شبیه به انبر است که از دو قسمت تشکیل شده است که در انتها خم می‌شوند و سر نوزاد را می‌گیرند.

به منظور قرار دادن پنس و جابجایی مجدد سر کودک، ابتدا پزشکان باید عمل اپی ژئوتومی را در پرینه انجام دهند. با وجود پنس در محل، هنگامی که مادر در هنگام انقباض اشتیاق به فشار آورد مادر تحت فشار قرار می‌گیرد.

تولد لوبایر

این نوع زایمان که به عنوان زایمان بدون خشونت نیز شناخته می‌شود، با هدف جلوگیری از استرس برای کودک انجام می‌شود. فردریک لبوایر، متخصص زنان و زایمان فرانسوی، این روش‌ها را برای کاهش آسیب دیدگی در اولین تجربه کودک در خارج از رحم، ایجاد کرد.

ایده این است که زایمان در محیطی آرام انجام شود که تا حد امکان شبیه رحم مادر باشد. این به معنای نور کم، سکوت و دمای گرم است. این عوامل تأثیر تفاوت‌های شدید بین دنیای داخل رحمی و جهان خارج از رحم مادر را برای جنین کاهش می‌دهد.

سزارین

بر خلاف گزینه زایمان که قبلاً ذکر شد، نوزادان از طریق برش در شکم مادر به جای واژن زایمان می‌شوند. در این روش چندین لایه را برش می‌زنند تا به جنین داخل رحم برسند و از همان برش او را خارج کند. پس از برداشته شدن کودک، جفت نیز خارج می‌شود.

از آنجا که زایمان‌های سزارین شامل جراحی روی مادر است، بهبودی پس از زایمان بیشتر از زایمان طبیعی طول می‌کشد. مراقبت های مادر و نوزاد بعد از سزارین اهمیت زیادی دارد.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مراقبت های مادر و کودک مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :