کانولا بینی و ماسک اکسیژن
تکنولوژی

کانولا بینی و ماسک اکسیژن

کانولا یا آنژیوکت

از کانولا بینی و ماسک اکسیژن برای رساندن اکسیژن به بدن استفاده می‌شود. آنژیوکت یا کانولا به عنوان یکی از ابزارهای پر کاربرد در پزشکی می‌باشد. لوله پلاستیکی منعطفی است که در داخل سیاهرگ وارد می کنند. کانولا این امکان را فراهم می‌آورد که دارو و یا مایعاتی را که نمی‌توان از راه دهان وارد بدن کرد بوسیله جریان مستقیم خون داخل نمود.

کانول‌های بینی و ماسک‌های صورت چیست؟

از کانولاهای بینی و ماسک‌های صورت برای رساندن اکسیژن به افرادی بیماری تنفسی دارند، استفاده می‌شود. آنها معمولاً برای تسکین افراد مبتلا به اختلالات تنفسی استفاده می‌شوند.

کانولا بینی از یک لوله انعطاف پذیر تشکیل شده است که در زیر بینی قرار می‌گیرد. این لوله شامل دو شاخه است که به داخل سوراخ‌های بینی می‌رود. ماسک صورت بینی و دهان را می‌پوشاند.

از کانولاهای بینی و ماسک‌های ساده صورت برای انتقال اکسیژن کم استفاده می‌شود. نوع دیگری از ماسک، ماسک ونتوری، اکسیژن را در سطوح بالاتر ارائه می‌دهد. گاهی اوقات از کانولاهای بینی نیز برای رساندن سطح بالایی از اکسیژن استفاده می‌شود.

چرا از کانول‌های بینی و ماسک‌های صورت استفاده می‌شود؟

از کانولاهای بینی و ماسک‌های صورت به طور معمول برای درمان افرادی که بیماری تنفسی دارند استفاده می‌شود مانند:

  • آسم
  • دیسپلازی برونش ریوی، یا ریه های رشد نیافته در نوزادان
  • بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)
  • فیبروز سیستیک
  • ذات الریه
  • آپنه خواب

همچنین در بیمارستان‌ها برای افرادی که دچار تروما یا شرایط حاد مانند نارسایی قلبی شده‌اند، تجویز می‌شوند. از مزایای اکسیژن درمانی می‌توان به انرژی بیشتر و سهولت تنفس اشاره کرد.

چگونه از کانولاهای بینی و ماسک‌های صورت استفاده می‌شود؟

قبل از تجویز درمان، پزشک آزمایشاتی را برای اندازه‌گیری میزان اکسیژن موجود در خون انجام می‌دهد. آنها ممکن است با سوزن نمونه برداری کنند یا از دستگاه سنجش استفاده کنند. وقتی دستگاه را در برابر انگشت قرار می‌دهید ، دستگاه سنجش نبض، از نور برای اندازه گیری میزان اکسیژن در خون استفاده می‌کند. هیچ خونگیری و سوزنی لازم نیست.

اکسیژن را می‌توان با کانولا بینی یا ماسک صورت در بیمارستان‌ها ، کلینیک‌ها یا مراکز مراقبت‌های ویژه تجویز کرد. همچنین می‌تواند در محیط خانه یا حتی هنگام حرکت تجویز شود. برخی از دستگاه‌ها قابل حمل هستند و می‌توان آنها را روی شانه فرد قرار داد.

ماسک‌های ونتوری

ماسک‌های ونتوری سطح اکسیژن ثابت و از پیش تعیین شده‌ای را ایجاد می‌کنند. آنها معمولاً برای کنترل احتباس دی اکسید کربن در فرد و همچنین تأمین اکسیژن اضافی استفاده می‌شوند.

کانولاهای بینی متداول‌ترین روش برای اکسیژن رسانی است. دلیل اصلی آن این است که میزان نفوذ آنها نسبت به سایر گزینه‌ها کمتر است و به فرد اجازه می‌دهد آزادانه غذا بخورد و صحبت کند.

خطرات کانول بینی و ماسک‌های صورت

افرادی که دارای کانول بینی هستند، گاهی اوقات خشکی بینی را تجربه می‌کنند، به ویژه هنگام دریافت اکسیژن در سطوح بالا. دستگاه‌های جدید می‌توانند با افزودن رطوبت و گرما به روند زایمان کمک کنند.

اکسیژن درمانی با وجود فوایدی که دارد، بدون خطر نیست. با درمان طولانی مدت اکسیژن زیاد، عوارض مختلفی ایجاد می‌شود. در برخی موارد، ممکن است در افراد آسیب ریوی یا بیماری شناخته شود که به عنوان سمیت اکسیژن ریوی شناخته می‌شود. همچنین می‌تواند به چشم آسیب برساند.

اگر لب و ناخن‌های خود را به رنگ مایل به آبی مشاهده کردید و یا در حالی که اکسیژن اضافی دارید شروع به دشواری در تنفس می‌کنید با پزشک خود تماس بگیرید.

چشم انداز کانولا بینی و ماسک های صورت

اکسیژن درمانی می‌تواند کیفیت زندگی فرد را برای چندین سال بهبود بخشد. نفس کشیدن باعث می‌شود فرد در طول روز فعالیت‌های بیشتری انجام دهد، خواب شبانه بهتری داشته باشد و به طور بالقوه طول عمر بیشتری داشته باشد.

بعضی اوقات اکسیژن اضافی فقط در هنگام خواب یا ورزش مورد نیاز است. اگر به دلیل مناسب بودن دستگاه تحریک پوستی دارید، ممکن است پزشک بتواند آن را تنظیم کند. پمادهای بدون نسخه ممکن است به ایجاد بریدگی در بینی کمک کنند.

لازم به یادآوری است که اکسیژن بسیار اشتعال پذیر است. علائم عدم استعمال دخانیات را در تمام مناطقی که اکسیژن مصرف می‌شود، ارسال کنید. سایر وسایل قابل اشتعال را نیز از جمله آئروسل ، شمع و اجاق گاز دور نگه دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :