تخصص های پزشکی

سرنگ انسولین و سرنگ آمپول

سرنگ انسولین و سرنگ آمپول

سرنگ انسولین و سرنگ آمپول, پرمصرف ترین لوازم و تجهیزات پزشکی هستند. این لوازم پزشکی در بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز پزشکی استفاده می‌شود. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد, که به درمانگاه رجوع کرده باشید. در صورتیکه, اوضاع سلامتی شما مقداری وخیم باشد, به تزریق آمپول یا سرم نیاز پیدا کنید. در این شرایط برای تسکین دردهای احتمالی,  تزریق آمپول توسط پزشک برای شما تجویز شود.

انواع سرنگ انسولین و سرنگ آمپول

سرنگ دارای انواع مختلفی است که شامل سرنگ انسولین، دو سی سی، پنج سی سی و ده سی سی می‌شود. بیشتر سرنگ ها یک بار مصرف هستند, و جنس آن ها پلاستیکی است. در گذشته این ابزار به صورت شیشه ای بود, که با حرارت دادن و جوشاندن در آب داغ استریل می‌شد. در حال حاضر گاهی برای شست و شوی گوش نیز از سرنگ های فلزی استفاده می‌شود.

سرنگ ها بر اساس نوک آن ها نیز به چهار دسته تقسیم می‌شوند که شامل سرنگ های اسلیپ، سرنگ های سرپیچ دار یا لوئرلاک، سرنگ های کانتری و سرنگ های خارج از مرکز می‌شوند. برای تهیه‌ی بهترین نوع این وسیله بهتر است آن را از نمایندگی های معتبر سفارش دهید تا به این ترتیب هم ضمانت کالا مدنظرتان باشد و هم بتوانید خریدی ایمن داشته باشید.

سرنگ آمپول چیست

سرنگ وسیله ای است که برای تزریق داروی مایع به فرد بیمار استفاده می‌شود. همچنین این وسیله برای تخلیه‌ی مایعات از درون ظروف مختلف نیز کاربرد دارد. با ورود این مواد مایع به بافت عضلانی بافت مورد نظر و در کل تمامی نسوج تسکین پیدا می‌کنند و درد آن ها فروکش می‌کند. این وسیله برای خروج خون از داخل رگ ها و همچنین برای تزریق سرم نیز کاربرد دارد.

سرنگ ها دارای شکلی استوانه ای و مدرج هستند که در انتهای آن ها قطعه ای به نام پیستون قرار دارد. با فشار آوردن به انتهای پیستون مواد درون آن به سمت جلوی سرنگ هدایت می‌شوند و با استفاده از سرسوزن تیز وارد بافت عضلانی می‌شوند. در عصر حاضر به دلیل شیوع بیماری ایدز و هپاتیت بیشتر سرنگ های پلاستیکی و یک بار مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرند و انواع دیگر سرنگ ها مورد استعمال کمتری دارند.

 

سرنگ و سوزن لوئرلاک یا سرپیچ دار ورید

سرنگ ورید دارای دو نوع ساده و لوئرلاک است. در نوع لوئرلاک این محصول به دلیل محکم بودن سرسوزن باعث می‌شود ماده‌ی دارویی به هنگام تزریق به بیرون درز نکند. همچنین تعویض سرسرنگ در این نوع محصول به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن امکان پذیر است. بدنه‌ی این سرنگ ها از جنس پلی پروپیلن و سوزن آن ها از جنس سیلیکونی است. تاریخ انقضای این نوع سرنگ پنج سال بعد از تولید است. حجم این سرنگ ها 3،5 و 10 میلی لیتر است و سرسوزن آن ها به راحتی قابل تعویض است.

سرنگ توبرکولین

این سرنگ ها دارای سوزنی کوچک و استوانه ای باریک هستند که ظرفیت آن ها یک سی سی است. از این نوع سرنگ ها بیشتر برای شستشوی زخم ها، درناژ لوله ها، برای کودکان و نوجوانان جهت تزریق محلول ها و برای تست های داخل جلدی استفاده می‌شود.

سرنگ گاواژ

سرنگ گاواژ برای استفاده در شستشوی مثانه، وارد کردن خوراک به معده از طریق سوند و خارج کردن ترشحات معده کاربرد دارد. سرنگ انسولین و سرنگ آمپول, در انتهای خود دارای شکلی مخروطی هستند. که باعث انتقال سریع مایعات به درون سوندها می‌شود.

سرنگ انسولین

سرنگ انسولین دارای دو مدل 50 واحدی و 100 واحدی است. در کل به دلیل تعیین مقدار دوز ورودی مایع انسولین به درون بافت ها این نوع سرنگ ها برای انتقال مایع انسولین بهترین نوع می‌باشند. بیشتر سرنگ های انسولین 100 واحدی هستند و هر میلی متر از محلول داخل آن 100 واحد است. سرنگ انسولین دارای لنز بزرگنمایی است و با تکنولوژی تراش سه گانه ساخته شده است.

انواع دیگر سرنگ انسولین و سرنگ آمپول, شامل سرنگ دوسر سوزن و سرنگ هیپودرمیک می‌شود. لازم به ذکر است که برای تزریق های وریدی از سرنگ هایی که سوزن کوتاه دارند و برای تزریق های عضلانی از سرنگ هایی با سوزن بلند استفاده می‌شود. بیشتر سرنگ های مورد استعمال دارای طول 1.5 اینچ می‌باشد. در هنگام تزریقات عضلانی زاویه‌ی سوزن باید 90 درجه باشد. برای تزریقات زیرپوستی این زاویه باید 45 تا 90 درجه و برای تزریقات داخل پوستی 10 تا 15 درجه باشد.

در میان انواع سرنگ ها نوعی سرنگ به نام سر موشکی وجود دارد که برای تغذیه کردن از راه لوله‌ی معده و همچنین برای شستشوی مثانه به وسیله‌ی سوند فویلی و خروج مایعات از بدن کاربرد دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید ماسک و سایر محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :