دستگاه گوارش سالم
دستگاه گوارش

علائم دستگاه گوارش سالم

نقش دستگاه گوارش چیست؟

دستگاه گوارش سالم مواد غذایی و مایعات را به اجزای شیمیایی آن‌ها تقسیم می‌کند (کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها) تا بدن به عنوان مواد مغذی مورد استفاده برای انرژی و ساخت و ترمیم سلول‌های بدن جذب کند.
سیستم گوارشی سالم به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که دستگاه گوارش بتواند آنزیم‌های گوارشی تولید کند، شامل باکتری‌های مفید روده، جذب مواد مغذی به طور موثر، جلوگیری از رشد باکتری‌های بیماری زا و از بین بردن سموم و مواد ناخواسته است.

یک سیستم گوارشی سالم غذا را پردازش می‌کند (یک فرد سالم معمولاً غذا را در مدت 45-4 ساعت هضم می کند) و مواد زائد را به طور موثر از بدن دفع می‌کند و می‌توان عملکرد را در مدت زمان هضم غذا و همچنین ظاهر مدفوع مشاهده کرد.

حرکات منظم و مکرر روده نشانگر سیستم گوارشی سالم است. قوام، رنگ و دفعات مدفوع بسیاری از جنبه‌های سلامتی را منعکس می‌کند. از جمله رژیم غذایی، آبرسانی، استفاده از داروها و وجود شرایط پزشکی.

علائم دستگاه گوارش سالم چیست و برای رسیدن به این هدف چه کاری می توانید انجام دهید.

همه در مورد دستگاه گوارش سالم، مصرف غذاهای تخمیر شده و خرید مواد غذایی پروبیوتیک صحبت می‌کنند. اما سلامتی روده به چه شکل است و از کجا می‌توان فهمید که برای سالم نگه داشتن روده کار درستی انجام می‌دهیم؟

تحقیقات نشان داده است که سلامت روده برای سلامت کلی بدن حیاتی است. یک روده ناسالم به طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله دیابت، چاقی، آرتریت روماتوئید، افسردگی و سندرم خستگی مزمن کمک می‌کند. بقراط این را بیش از 2000 سال پیش گفته است.

 اهمیت سلامت روده بزرگ

روده بزرگ بیشترین تعداد باکتری را در خود دارد. میکروبیوتای روده توانایی میزبان را در استخراج و ذخیره انرژی از رژیم غذایی، تأثیرات مفید بر نمک صفرا، لیپوپروتئین و متابولیسم کلسترول افزایش می‌دهد.

 طبقه بندی میکروبیوتا در بزرگسالان سالم

باکتری‌ها ، Firmicutes و اکتینوباکتری ها. Firmicutes بالا و باکتری‌های کم نشان دهنده یک میکروبیوم متنوع و سالم است. این امر معمولاً با یک رژیم غذایی گیاهی ارتباط دارد. با این حال، تغییرات در ترکیب میکروبیوم می‌تواند به طور قابل توجهی بر سلامتی تأثیر بگذارد. رژیم‌های غذایی با فیبرهای قابل تخمیر کم، سموم غذایی مانند گلوتن که باعث نشت روده، استرس مزمن و عفونت می‌شود.

استفاده از آنتی بیوتیک می‌تواند باعث افزایش میکرو فلور روده در رشد بیش از حد میکروارگانیسم‌های مضر شود، کلستریدیوم دیفیسیل شایع‌ترین است. میکروب‌های روده با تأثیر بر عملکردهای متابولیک و میزبان ایمنی، عاملی در تنظیم وزن بدن و اختلالات مرتبط در نظر گرفته می‌شوند.

مصرف رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و چربی از غذاهای فرآوری شده و کاهش فیبر غذایی همچنین می‌تواند خطر بیماری‌های التهابی مانند بیماری التهابی روده (IBS / IBD) و بیماری کرون را افزایش دهد. اختلالات دیگری که میکروبیوم هشدار دهنده را تحت تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند شامل بیماری پارکینسون و سندرم خستگی مزمن (CFS) باشد.

عدم تعادل در ترکیب میکروبیوتای روده با مقاومت به انسولین و افزایش وزن بدن ارتباط دارد. چاقی با افزایش Firmicutes و کاهش Bacteroidetes همراه است. میکروبیوتا همراه با Firmicutes سطح پایینتری از تنوع عملکردی را نسبت به میکروبیوتای غالب باکتریوئیدها نشان داد. در نتیجه، چاقی با تعداد بیشتری از داروهای عصبی همراه است و این منجر به کاهش کلی تنوع متابولیکی می شود.

مقایسه میکروبیوم برای داشتن دستگاه گوارش سالم

یک مطالعه انجام شده در سال (2018) مقایسه میکروبیوم روده بین افراد سالم و افراد ناسالم، به ویژه با تمرکز بر شرایط خاص.

 • بیماری التهابی روده
 • سندرم خستگی مزمن
 • چاقی و سرطان

نتایج نشان داد که گروه کنترل (افراد سالم) نسبت به گروه IBS، چاقی و CFS سطح بالاتری از Firmicutes به Bacteroides دارند. بر خلاف گروه کنترل، نمره تنوع در بیماران سرطانی و CFS به طور قابل توجهی کمتر بود. اگرچه تنوع چندانی ندارد، اما IBS و چاقی نیز کاهش می‌یابد.

علائم ضعف در سلامت روده

 •  انرژی کم
 • خستگی
 • خواب نا منظم
 • سیاهی تیرگی زیر چشم
 • لکه دار شدن پوست
 • درد شکم
 • میزان زیاد گاز و نفخ

یک متخصص تغذیه یا یک پزشک دارویی می‌تواند با گرفتن یک سابقه سلامتی جامع، انجام هر آزمایش آزمایشگاهی لازم (آزمایش مدفوع جامع، غربالگری نفوذ پذیری روده، عدم تحمل غذا و غیره)، به بهبود سیستم هضم سالم کمک کند. این می‌تواند شامل حذف تمام سموم غذایی از رژیم غذایی، حداکثر ظرفیت هضم با استفاده از اسید مکمل و آنزیم‌ها، تشویق مصرف الیاف قابل تخمیر، غذاهای تخمیر شده، درمان عوامل بیماری زای روده و کنترل استرس باشد.

سیستم هضم سالم به معنای سالم بودن بدن است!

میکروبیوم روده

پیچیدگی باورنکردنی روده و اهمیت آن برای سلامت کلی ما موضوع افزایش تحقیقات در جامعه پزشکی است. مطالعات متعدد در دو دهه گذشته ارتباط بین سلامت روده و سیستم ایمنی بدن، خلق و خو، سلامت روان، بیماری‌های خود ایمنی، اختلالات غدد درون ریز، بیماری‌های پوستی و سرطان را نشان داده است.

زمانی سیستم گوارشی یک سیستم نسبتاً ساده بدن در نظر گرفته می‌شد که اساساً از یک لوله طولانی تشکیل شده است تا غذای از آن عبور کند، جذب شده و سپس دفع شود.

اصطلاح میکروبیوم روده به طور خاص به میکروارگانیسم‌هایی که در روده انسان زندگی می‌کنند اشاره دارد. یک فرد حدود 300 تا 500 گونه مختلف باکتری در دستگاه گوارش خود دارد. در حالی که برخی از میکروارگانیسم‌ها برای سلامتی مضر هستند، بسیاری از آن‌ها برای یک بدن سالم بسیار مفید و حتی ضروری هستند.

منبع معتبر باکتری‌های روده در مجله گوارش و کبد، وجود طیف گسترده‌ای از باکتری‌های خوب در روده می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد، علائم افسردگی را بهبود بخشد، به مبارزه با چاقی کمک کند و مزایای بیشمار دیگر

علائم و نشانه روده ناسالم

بسیاری از جنبه‌های زندگی مدرن مانند سطح استرس زیاد، خواب کم، خوردن غذاهای فرآوری شده و پر قند و مصرف آنتی بیوتیک می‌تواند به میکروبیوم روده آسیب برساند. این به نوبه خود ممکن است سایر جنبه‌های سلامتی مانند مغز، قلب، سیستم ایمنی بدن، پوست، وزن، سطح هورمون‌ها، توانایی جذب مواد مغذی و حتی ایجاد سرطان را تحت تأثیر قرار دهد.

راه‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است روده ناسالم خود را نشان دهد.

 معده ناراحت

اختلالات معده مانند گاز، نفخ، یبوست، اسهال و سوزش معده همگی می‌توانند نشانه‌ای از روده ناسالم باشند. روده متعادل در پردازش غذا و از بین بردن زباله مشکل کمتری خواهد داشت.

 یک رژیم غذایی پر قند

رژیم غذایی حاوی غذاهای فراوری شده و قندهای اضافه شده می‌تواند میزان باکتری‌های خوب را در روده کاهش دهد. این عدم تعادل می‌تواند باعث افزایش ولع مصرف قند شود. این امر می‌تواند به روده بیشتر آسیب برساند. مقادیر زیادی از قندهای تصفیه شده، به ویژه شربت ذرت با فروکتوز بالا، با افزایش التهاب در بدن ارتباط دارد. التهاب می‌تواند پیش درآمد تعدادی از بیماری‌ها و حتی سرطان‌ها باشد.

 تغییر وزن ناخواسته

افزایش یا کاهش وزن بدون تغییر در رژیم غذایی یا عادت‌های ورزشی ممکن است نشانه‌ای از روده ناسالم باشد. روده نامتعادل می‌تواند توانایی بدن را در جذب مواد مغذی، تنظیم قند خون و ذخیره چربی مختل کند. کاهش وزن ممکن است به دلیل رشد بیش از حد باکتری‌های روده کوچک (SIBO) باشد، در حالی که افزایش وزن ممکن است به دلیل مقاومت به انسولین یا تمایل به پرخوری به دلیل کاهش جذب مواد مغذی باشد.

 اختلالات خواب یا خستگی مداوم و تاثیر آن بر دستگاه گوارش سالم

یک روده ناسالم ممکن است در اختلالات خواب مانند بی‌خوابی یا خواب ناچیز نقش داشته باشد و بنابراین منجر به خستگی مزمن شود. بیشتر سروتونین بدن، هورمونی که بر خلق و خو و خواب تأثیر می‌گذارد، در روده تولید می‌شود. بنابراین آسیب روده می‌تواند توانایی فرد در خواب را مختل کند. برخی از اختلالات خواب نیز با خطر فیبرومیالژیا مرتبط است.

 تحریک پوست

شرایط پوستی مانند اگزما ممکن است به روده آسیب دیده مربوط باشد. التهاب در روده ناشی از یک رژیم غذایی ضعیف یا آلرژی غذایی ممکن است باعث افزایش نشت برخی پروتئین‌ها به داخل بدن شود، که به نوبه خود باعث تحریک پوست و ایجاد شرایطی مانند اگزما می‌شود.

 شرایط خود ایمنی

محققان پزشکی به طور مداوم در حال یافتن شواهد جدیدی از تأثیر روده بر سیستم ایمنی بدن هستند. تصور می‌شود که یک روده ناسالم ممکن است التهاب سیستمیک را افزایش دهد. در این صورت عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن را تغییر دهد. این می‌تواند منجر به بیماری‌های خود ایمنی شود، جایی که بدن به جای مهاجمان مضر به خود حمله می‌کند.

مشکل در هظم غذا

عدم تحمل غذایی نتیجه دشواری هضم برخی غذاها است (این متفاوت از آلرژی غذایی است که ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن به برخی غذاها است). تصور می‌شود که عدم تحمل غذایی ممکن است به دلیل کیفیت پایین باکتری‌های روده باشد. این می‌تواند منجر به مشکل هضم غذاهای محرک و علائم ناخوشایند مانند نفخ، گاز، اسهال، درد شکم و حالت تهوع شود. برخی شواهد نشان می‌دهد که آلرژی غذایی ممکن است به سلامت روده نیز مربوط باشد.

نکاتی که برای سلامتی روده لازم است اجرا شود

سطح استرس خود را کاهش دهید

میزان استرس مزمن برای کل بدن از جمله روده سخت است. برخی از راه‌های کاهش استرس می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • مدیتیشن
 • پیاده روی
 • ماساژ گرفتن
 • وقت گذراندن با دوستان یا خانواده
 • پخش روغنهای اساسی
 • کاهش مصرف کافئین 
 • خندیدن
 • یوگا

همچنین موارد زیر در کاهش استرس می‌تواند موثر باشد.

 خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب می‌تواند تأثیرات جدی بر سلامت روده بگذارد، که به نوبه خود می‌تواند مشکلات بیشتری در خواب ایجاد کند. سعی کنید حداقل خواب 7-8 ساعته بدون وقفه در شب را در اولویت قرار دهید.

به آرامی غذا بخورید

جویدن کامل غذا و آهسته‌تر خوردن وعده‌های غذایی می‌تواند به هضم کامل و جذب مواد مغذی کمک کند. این ممکن است در سلامت دستگاه گوارش و حفظ روده سالم کمک کند.

هیدراته بمانید

ثابت شده است که نوشیدن آب زیاد بر روی مخاط روده و همچنین تعادل باکتری‌های خوب روده تأثیر مفیدی دارد. هیدراته ماندن یک روش ساده برای تقویت روده سالم است.

مصرف پروبیوتیک 

افزودن مکمل پروبیوتیک یا پروبیوتیک به رژیم غذایی ممکن است راهی عالی برای بهبود سلامت روده و داشتن دستگاه گوارش سالم باشد. پری بیوتیک‌ها غذایی به منظور رشد باکتری‌های مفید در روده فراهم می‌کنند، در حالی که پروبیوتیک‌ها باکتری‌های خوبی هستند. افرادی که بیش از حد رشد باکتری دارند، مانند SIBO، نباید پروبیوتیک مصرف کنند. همه مکمل‌های پروبیوتیک از کیفیت بالایی برخوردار نیستند یا در واقع فوایدی را به همراه دارند. بهتر است در هنگام انتخاب یک مکمل پروبیوتیک یا پری بیوتیک با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید تا از بهترین مزایای سلامتی اطمینان حاصل کنید.

مشکل در هظم غذا را بررسی کنید

اگر علائمی مانند گرفتگی، نفخ، درد شکم، اسهال، بثورات پوستی، حالت تهوع، خستگی و ریفلاکس اسید دارید، ممکن است از عدم تحمل غذایی رنج ببرید. می‌توانید غذاهای محرک معمول را حذف کنید تا ببینید علائم بهبود می‌یابد یا خیر.

اگر بتوانید غذایی را که در علائم بیمار نقش دارد شناسایی کنید، ممکن است با تغییر عادات غذایی تغییر مثبتی در سلامت دستگاه گوارش مشاهده کنید.

 رژیم خود را تغییر دهید

کاهش مقدار غذاهای فرآوری شده، پر قند و چربی که می‌خورید می‌تواند به سلامت روده کمک کند. علاوه بر این، خوردن مقدار زیادی غذای گیاهی و پروتئین بدون چربی می‌تواند روی روده تأثیر مثبت بگذارد. ثابت شده است که یک رژیم غذایی حاوی فیبر فوق العاده به یک میکروبیوم روده سالم کمک می‌کند.

4 نوع غذا برای سلامت روده

رژیم غذایی و سلامت روده بسیار با هم ارتباط دارند. پرهیز از غذاهای فرآوری شده، غذاهای پرچرب و غذاهای سرشار از قند تصفیه شده برای حفظ میکروبیوم سالم بسیار مهم است. این غذاها باکتری‌های خوب را از بین می‌برند و رشد باکتری‌های آسیب رسان را تقویت می‌کنند. همچنین برخی از غذاها می‌توانید بخورید که به طور فعال رشد باکتری‌های مفید را تقویت می‌کنند و به سلامت کلی بدن کمک می‌کنند.

غذاهای مفید برای داشتن دستگاه گوارش سالم

1. غذاهای پر فیبر
غذاهای سرشار از فیبر مانند حبوبات، لوبیا، نخود فرنگی، جو، موز، توت، مارچوبه و تره فرنگی در مطالعات متعدد تأثیر مثبتی بر سلامت روده نشان داده‌اند.

2. سیر و پیاز
براساس مطالعات مختلف، سیر و پیاز برخی از خواص ضد سرطانی و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را داشته باشند. همچنین با برخی از عملکردهای اصلی روده بسیار مرتبط است.

3. غذاهای تخمیر شده
غذاهای تخمیر شده مانند کیمچی، کلم ترش، ماست از منابع غذایی مناسب پروبیوتیک‌ها هستند. کیفیت این غذاها ممکن است متفاوت باشد، اما فواید آنها بر روی میکروبیوم روده به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است.

4. غذاهای تقویت کننده کلاژن
غذاهای غنی از کلاژن مانند آبگوشت و ماهی آزاد ممکن است برای سلامت کلی و به طور خاص سلامت روده مفید باشد. همچنین می‌توانید تولید کلاژن بدن خود را از طریق غذاها تقویت کنید. سعی کنید غذاهای متنوعی مانند قارچ، لبنیات خوب یا گوشت اضافه کنید.

بخورید ، بخوابید و سلامتی داشته باشید

روده انسان بیش از آنچه تصور می‌شد پیچیده است و تأثیر زیادی بر سلامت دستگاه گوارش سالم و کل بدن دارد. روده سالم به یک سیستم ایمنی قوی، سلامت قلب، سلامت مغز، بهبود خلق و خو، خواب سالم و هضم موثر کمک می‌کند. ممکن است از برخی سرطان‌ها و بیماری‌های خود ایمنی جلوگیری کند. تعدادی تغییر در سبک زندگی وجود دارد که می‌توانید برای تأثیر مثبت بر سلامت روده و سلامت کلی بدن ایجاد کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :