سلامت مو
پوست و مو

نحوه تاثیر رنگ بر سلامت مو

نحوه تاثیر رنگ بر سلامت مو

این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که تغییر رنگ مو باعث زیبایی و جذابیت و سرزندگی بیشتر چهره می‌شود، اما این واقعیت را هم نمی‌توان انکار کرد که رنگ مو می‌تواند سلامت مو را به خطر بیندازد و آسیب زیادی به بافت مو برساند.

استفاده از رنگ موهای شیمیایی باعث آسیب‌های جبران ناپذیری از جمله:

  • ریزش مو
  • تضعیف ساقه مو 
  • از بین بردن شفافیت و نرمی ذاتی مو
  • زبر شدن و خشن شدن بافت مو 
  • سست شدن ریشه 
  • نازک شدن ساقه و ریشه مو
  • شکننده شدن مو

برخی از آسیب‌های رنگ مو

آمونیاک یک عامل آسیب سلامت مو

آمونیاک یک ماده رایج در بسیاری از رنگ‌ موهای امروزی است که باعث شکستن کوتیکول مو در نتیجه شکننده شدن ساقه مو می‌شود. همچنین باعث می‌شود رنگ در بافت مو رسوب کند. تکرار این فرآیند به مرور منجر به تخریب ساختار طبیعی مو می‌شود. در نتیجه استفاده بیش از حد موهای خشک، شکننده، مات و ناسالم خواهید داشت. آمونیاک همچنین باعث واکنش‌های آلرژیک، سوختگی پوست، درماتیت و همچنین ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود.

استفاده از رنگ‌های بدون آمونیاک

نبود آمونیاک در ساختار کلی رنگ باعث ایمن بودن محصولات شیمیایی نمی‌شود. مونو اتانول آمین (MEA)، ماده شیمیایی جایگزین آمونیاک در رنگ مو استفاده می‌شود. درواقع همان عملکرد باز شدن کوتیکول را دارد. بنابراین می‌تواند باعث آسیب دیدگی مو مشابه آمونیاک شود.

تنها تفاوت این است که MEA به اندازه آمونیاک برای سلامت مو مضر نیست. اما دقیقاً مانند آمونیاک، باعث تضعیف شدن مو می‌شود.

پراکسید عامل آسیب سلامت مو

مجموعه دیگری از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو که موجب آسیب به کوتیکول مو و رسوب رنگ می‌شود، پراکسیدها هستند. پراکسید موجود در رنگ مو باعث خنثی شدن رنگدانه‌های مو می‌شود. همچنین باعث از بین بردن رنگ قبلی می‌شود. استفاده مکرر از محصولات شیمیایی باعث تکرار این پروسه و در نتیجه آسیب به بافت مو می‌شود و ساقه مو را شکننده می‌کند. در این مواقع شستشو با آب شرایط مو بدتر می‌کند.

استفاده از رنگ‌های بدون پراکسید

اگر کالای خاصی ادعا می‌کند که حاوی پراکسید نمی‌باشد، باز هم سلامت مو را تضمین نمی‌کند. رنگ موهای بدون پراکسید برای رسوب رنگ از طریق کوتیکول مو شکسته نمی‌شود. این بدان معنی است که رنگ برای مدت طولانی ماندگاری ندارد. در نهایت، فرد مجبور است که رنگ مو را با سرعت بیشتری انجام دهد، و همین دلیل باعث آسیب به بافت مو می‌شود.

از بین رفتن رطوبت پوست سر

مطمئناً دهانه کوتیکول که یک مرحله اساسی در رنگ مو است، باعث تضعیف و شکستگی مو می‌شود. رنگ مو رطوبت پوست سر را از بین می‌برد. همین امر تضعیف شدن ریشه مو را در برخواهد داشت. بنابراین، ریزش مو یکی دیگر از عوارض جانبی رنگ کردن مو است. هر چه تمایل به رنگ‌های روشن و استفاده از دکلره داشته باشید آسیب دیدگی مو بیشتر می‌شود.

حالت دهنده‌ها عامل آسیب سلامت مو

برای حالت‌دهی به مو با استفاده از موم / ژل / اسپری‌های مملو از مواد شیمیایی یا مواد حالت دهنده‌ باعث می‌شود رطوبت مو از بین برود. استفاده مکرر از محصولات حالت دهنده مو باعث خشن شدن بافت مو می‌شود. در این صورت رنگی که رطوبت مو را از قبل کاهش داده است، حالت دهنده‌ها باعث خشک شدن مو می‌شود. بنابراین ساقه مو شکننده‌تر و مستعد شکستن است.

عادت به تنوع در رنگ مو

در بسیاری از موارد، فرد عادت به دیدن خود در رنگ موی خاص یا رنگ مو متعدد دارد. ادامه‌دار شدن این روند منجر به مشکل در پذیرش رنگ اصلی مو می‌شود.  همچنین با رنگ موهای متعدد باعث آسیب‌رسانی جبران ناپذیر به بافت مو می‌شوید.

گاهی ممکن است برای دستیابی به رنگ موی مشخصی، چندین رنگ مو متعدد را پشت سرهم بر روی مو قرار دهید این امر به شدت به سلامت مو آسیب میرساند.

رنگ مو مناسب برای حفظ سلامت مو

در واقع می‌توان گفت هیچ جایگزینی سالم برای رنگ مو وجود ندارد. مگر اینکه با استفاده از حنا و ترکیب محصولات گیاهی به رنگ مورد نظر خود دست یابید. مخلوط کردن آب چغندر یا قهوه به ترتیب برای یک رنگ قرمز یا قهوه‌ای یکی از روش‌های هوشمندانه و سالم برای استفاده بیشتر از حنا است.

نتیجه

با این حال، اگر هنوز هم می‌خواهید از رنگ مو استفاده کنید، توصیه می‌شود که به طور منظم از روغن‌های تقویت کننده بافت مو و از شامپوی ملایم برای شستن مو استفاده کنید تا با خشکی، وز شدن و شکنندگی بافت مو مقابله کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :