فولیکول مو
مو

فولیکول مو

اهمیت فولیکول مو

فولیکول‌های مو حفره‌های کوچک و جیبی مانند در پوست سر هستند. همانطور که از نامش پیداست، باعث رشد مو می‌شوند. به گفته آکادمی پوست آمریکا، ​​هر انسان به طور متوسط ​​حدود 100000 فولیکول مو در سر دارد. ما بررسی می‌کنیم که فولیکول‌ مو چیست و چگونه باعث رشد مو می‌شوند.

آناتومی یک فولیکول مو

فولیکول مو یک ساختار تونلی شکل در اپیدرم (لایه بیرونی) پوست است. رشد موها در انتهای فولیکول مو شروع می‌شود. ریشه مو از سلول‌های پروتئینی تشکیل شده و توسط خون از رگ‌های خونی مجاور تغذیه می‌شود.

با ایجاد سلول‌های بیشتر، موها از پوست خارج شده و به سطح پوست سر می‌رسند. غدد چربی در نزدیکی فولیکول‌های مو روغن تولید می‌کنند که باعث تغذیه مو و پوست می‌شود.

فرآیند رشد مو

موها به صورت فرآیندی از فولیکول‌ها خارج می‌شوند. سه مرحله مختلف از این فرآیند وجود دارد:

مرحله آناژن (رشد). موها از ریشه شروع به رشد می‌کنند. این مرحله معمولاً بین سه تا هفت سال به طول می‌انجامد.
مرحله کاتاژن (انتقالی). رشد کند شده و فولیکول در این مرحله کوچک می‌شود. این مدت بین دو تا چهار ماه طول می‌کشد.
مرحله تلوژن (استراحت). موهای قدیمی می‌ریزند و موهای جدید از همان فولیکول مو شروع به رشد می‌کنند. این مدت بین سه تا چهار ماه طول می‌کشد.
تحقیقات اخیر نشان داده است که فولیکول‌های مو در مرحله تلوژن فقط در حال استراحت نیستند. بسیاری از فعالیت‌های سلولی در این مرحله اتفاق می‌افتد تا بافت‌ها بتوانند موهای بیشتری را بازسازی و رشد دهند. به عبارت دیگر، مرحله تلوژن برای تشکیل موهای سالم بسیار اهمیت دارد.

فولیکول‌های مختلف مراحل مختلف چرخه را به طور همزمان طی می‌کنند. برخی از فولیکول‌ها در مرحله رشد هستند در حالی که برخی دیگر در مرحله استراحت هستند. برخی از موها ممکن است در حال رشد و برخی دیگر در حال ریزش باشند.

به گفته کالج پوستی پوکی استخوان آمریکا، به طور متوسط ​​روزانه 100 تار مو از دست می‌دهد. حدود 90 درصد منبع معتبر فولیکول‌های مو در هر زمان در مرحله آناژن هستند.

زندگی یک فولیکول مو

به طور متوسط ​​هر ماه موها حدود نیم اینچ رشد می‌کند. میزان رشد مو می‌تواند تحت تأثیر سن، نوع مو و سلامت کلی باشد.

فولیکول‌های مو فقط مسئول رشد مو نیستند، بلکه بر ظاهر مو نیز تأثیر می‌گذارند. شکل فولیکول تعیین می‌کند که مو چقدر فر یا لخت باشد. فولیکول‌های دایره‌ای موهای صاف تولید می‌کنند در حالی که فولیکول‌های بیضی شکل موهای مجعد را تولید می‌کنند.

فولیکول‌های مو نیز در تعیین رنگ مو نقش دارند. مانند پوست، مو رنگدانه خود را از وجود ملانین می‌گیرد. دو نوع ملانین وجود دارد: اوملانین و فوملانین.

ژن‌ها تعیین می‌کند که آیا اوملانین دارید یا فوملانین، همچنین چه مقدار از هر رنگدانه دارید. مقدار زیادی ایوملانین موها را سیاه می‌کند. مقدار متوسط ​​اوملانین موها را قهوه‌ای می‌کند و مقدار بسیار کمی از آن باعث بلوند مو می‌شود. از طرف دیگر، فوملانین موها را قرمز می‌کند.

این ملانین در سلول‌های فولیکول مو ذخیره می‌شود و سپس رنگ مو مشخص می‌شود. فولیکول می‌توانند با افزایش سن توانایی تولید ملانین را از دست بدهند، که منجر به رشد موهای سفید می‌شود.

اگر موها از فولیکول مو خارج شوند، می‌توانند دوباره رشد کنند. ممکن است فولیکول آسیب دیده تولید مو را متوقف کند. شرایط خاصی مانند آلوپسی می‌تواند باعث شود که فولیکول‌ها به طور کلی تولید مو را متوقف کنند.

مشکلات مربوط به فولیکول‌ مو

تعدادی از بیماری‌های مو به دلیل مشکلات فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود. اگر فکر می‌کنید بیماری مو دارید یا علائم غیرقابل توضیح مانند ریزش مو دارید، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

آلوپسی آندروژنیک

آلوپسی آندروژنیک، که در مردان به عنوان طاسی مردانه شناخته می‌شود ، شرایطی است که بر چرخه رشد فولیکول‌های مو در پوست سر تاثیر می‌گذارد. چرخه مو کند و ضعیف می‌شود و در نهایت به طور کلی متوقف می‌شود. در نتیجه فولیکول‌ها موهای جدیدی تولید نمی‌کنند.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی فولیکول‌های مو را با سلول‌های خارجی اشتباه می‌گیرد و به آنها حمله می‌کند. اغلب باعث ریزش مو به صورت توده‌ای می‌شود. این می‌تواند منجر به آلوپسی یونیورسالیس شود که یک ریزش کامل مو در سراسر بدن است.

هنوز هیچ درمان شناخته شده‌ای برای آلوپسی آره آتا وجود ندارد، اما تزریق استروئیدی یا درمان موضعی می‌تواند ریزش مو را کند نماید.

فولیکولیت مو

فولیکولیت التهاب فولیکول‌های مو است. این می‌تواند در هر مکانی که مو رشد می‌کند رخ دهد، از جمله موارد زیر:

 • پوست سر
 • پاها
 • زیر بغل
 • صورت
 • بازوها

فولیکولیت اغلب شبیه بثورات برجستگی‌های کوچک روی پوست به نظر می‌رسد. برآمدگی‌ها ممکن است قرمز، سفید یا زرد باشند و ممکن است حاوی چرک باشند. اغلب، فولیکولیت دچار خارش و درد می‌شود.

فولیکولیت اغلب در اثر عفونت استاف ایجاد می‌شود. فولیکولیت می‌تواند بدون درمان برطرف شود، پزشک می‌تواند تشخیص داده و دارو بدهد تا به مدیریت آن کمک کنید. این می‌تواند شامل درمان‌های موضعی یا داروهای خوراکی برای درمان علت عفونت و تسکین علائم باشد.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم یک نوع موقت اما رایج ریزش مو است. یک رویداد استرس زا باعث می‌شود فولیکول‌های مو زودتر وارد مرحله تلوژن شوند. این امر باعث نازک شدن موها و ریزش آنها می‌شود.

موها اغلب به صورت تکه‌هایی روی پوست سر می‌ریزند، اما در موارد شدید، ممکن است در نقاط دیگر بدن، از جمله در پاها، ابروها و ناحیه تناسلی ریزش کنند.

استرس می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • یک رویداد آسیب جسمی
 • زایمان
 • یک داروی جدید
 • عمل جراحي
 • بیماری
 • تغییر استرس زای زندگی

شوک این رویداد باعث تغییر در چرخه رشد مو می‌شود. تلوژن افلوویوم معمولاً موقتی است و نیازی به درمان ندارد. با این حال، اگر فکر می‌کنید تلوژن افلوویوم دارید، بهتر است با یک متخصص پوست صحبت کنید، زیرا آنها باید علل دیگر را رد کنند.

نتیجه نهایی

فولیکول‌های مو مسئول رشد مو هستند که در چرخه‌های سه فاز مجزا اتفاق می‌افتد. این فولیکول‌ها نوع مو را نیز تعیین می‌کنند.

در صورت آسیب دیدن، فولیکول‌ها می توانند تولید مو را متوقف کنند و چرخه رشد مو را کند نمایند. اگر نگران رشد موهای خود هستید، با متخصص پوست مشورت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :