ریفلاکس معده
دستگاه گوارش

ریفلاکس معده

ریفلاکس معده

در ورودی معده دریچه‌ای قرار دارد که حلقه‌ای از عضله به نام اسفنکتر مری تحتانی (LES) است. به طور معمول، LES به محض عبور غذا از آن بسته می‌شود. اگر LES تا انتها بسته نشود یا خیلی زود باز شود، اسید تولید شده توسط معده می‌تواند به داخل مری برود. این امر موجب علائمی مانند سوزش ناراحتی قفسه سینه به نام سوزش سر دل را ایجاد کند. اگر علائم ریفلاکس اسید بیش از دو بار در هفته اتفاق بیفتد، ممکن است به بیماری ریفلاکس معده مبتلا باشید که به آن ریفلاکس اسید نیز گفته می‌شود.

چه عواملی باعث بیماری ریفلاکس اسید می‌شود؟

یکی از دلایل عمده بیماری ریفلاکس اسید، ناهنجاری معده به نام فتق هیاتال است. این زمانی اتفاق می‌افتد که قسمت بالای معده و LES در بالای دیافراگم حرکت کنند، ماهیچه‌ای که معده را از قفسه سینه جدا می‌کند. به طور معمول، دیافراگم به نگه داشتن اسید در معده کمک می‌کند. اما اگر فتق هیاتال داشته باشید، اسید به سمت مری بالا می‌برود و علائم بیماری ریفلاکس اسید را ایجاد می‌کند.

سایر عوامل خطر شایع برای بیماری ریفلاکس اسید

 1. خوردن وعده‌های غذایی بزرگ یا دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا
 2. اضافه وزن یا چاقی
 3. خوردن یک وعده غذایی سنگین و خوابیدن به پشت یا خم شدن از ناحیه کمر
 4. میان وعده نزدیک به زمان خواب
 5. خوردن غذاهای خاص مانند مرکبات، گوجه فرنگی، شکلات، نعناع، سیر، پیاز یا غذاهای تند یا چرب
 6. نوشیدن نوشیدنی‌های خاص مانند الکل، نوشیدنی‌های گازدار، قهوه یا چای
 7. سیگار کشیدن
 8. مصرف آسپرین، ایبوپروفن، برخی از داروهای شل کننده عضلات یا داروهای فشار خون

علائم بیماری ریفلاکس اسید

سوزش سر دل. یک درد سوزش یا ناراحتی است که ممکن است از معده به شکم یا قفسه سینه، انتقال یابد.

نارسایی مجدد. اسید ترش یا مزه تلخی که در گلو یا دهان شما ایجاد می شود

سایر علائم بیماری ریفلاکس اسید

 1. نفخ شکم
 2. مدفوع خونی یا سیاه، استفراغ خونی
 3. آروغ زدن
 4. دیسفاژی – احساس گیر افتادن غذا در گلو
 5. سکسکه مداوم
 6. حالت تهوع
 7. کاهش وزن بدون دلیل مشخص
 8. خس خس سینه، سرفه خشک، گرفتگی صدا یا گلودرد مزمن

نحوه تشخیص بیماری

اگر دو یا چند بار در هفته علائم ریفلاکس اسید دارید یا اگر داروها تسکین پایدار ندارند، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. علائمی مانند سوزش سر دل کلید تشخیص بیماری ریفلاکس اسید است. به خصوص اگر تغییر سبک زندگی، داروهای ضد اسید یا داروهای مسدود کننده اسید به کاهش این علائم کمک کند.

اگر این مراحل کمکی نکند یا علائم مکرر یا شدید داشته باشید، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای تأیید تشخیص و بررسی سایر مشکلات تجویز کند.

راه‌های درمان بیماری

 • پرهیز از غذاها و نوشیدنی‌هایی است که علائم را تحریک می‌کند.
 • وعده‌های غذایی کوچکتر را در طول روز به طور مرتب بخورید و انواع غذاهایی را که می‌خورید اصلاح کنید.
 • سیگار کشیدن را ترک کن.
 • هنگام خواب سرتان حداقل 12 تا 15سانتیمتر ارتفاع داشته باشد.
 • حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از خوابیدن غذا بخورید.
 • برای چرت‌های روزانه روی صندلی بخوابید.
 • لباس تنگ و کمربند تنگ نپوشید.
 • اگر اضافه وزن یا چاقی دارید، با تغییر در ورزش و رژیم غذایی اقدام به کاهش وزن کنید.

درمان بیماری ریفلاکس اسید با دارو

در بسیاری از موارد، تغییر سبک زندگی همراه با داروهای بدون نسخه، تمام مواردی است که برای کنترل علائم بیماری ریفلاکس اسید نیاز دارید.

آنتی اسیدها مانند Alka-Seltzer ، Maalox ، Mylanta ، Rolaids یا Riopan می‌توانند اسید معده را خنثی کنند. اما ممکن است باعث اسهال یا یبوست شوند. به خصوص اگر بیش از حد از آنها استفاده کنید. بهتر است از آنتی اسیدهایی استفاده کنید که هم حاوی هیدروکسید منیزیم و هم هیدروکسید آلومینیوم باشند. در صورت ترکیب، ممکن است به خنثی سازی این عوارض گوارشی کمک کنند.

درمان بیماری با جراحی

اگر داروها علائم بیماری ریفلاکس معده را به طور کامل برطرف نکنند و علائم به شدت در زندگی تداخل ایجاد کند، پزشک جراحی را توصیه می‌کند. در صورت موثر نبودن استفاده روزانه از دارو، دو نوع درمان جراحی برای تسکین علائم GERD وجود دارد.

آخرین روش تأیید شده شامل قرار دادن حلقه‌ای است که به عنوان دستگاه LINX شناخته می‌شود در اطراف انتهای تحتانی مری، لوله‌ای که دهان را به معده متصل می‌کند. این حلقه از دانه‌های مغناطیسی تیتانیوم تشکیل شده است که توسط سیم‌های تیتانیوم به هم چسبیده‌اند. این دستگاه با جلوگیری از پشتیبان گیری محتوای معده در مری، به ریفلاکس معده کمک می‌کند.

در یک مطالعه، بیماران توانستند مصرف دارو را متوقف کنند و یا مقدار مصرف خود را کاهش دهند. اگر به فلزات خاصی حساسیت دارید، نباید دستگاه LINX را دریافت کنید و به محض داشتن دستگاه LINX، نباید هیچ نوع آزمایش MRI انجام دهید.

یک روش جراحی دیگر به نام فوندوپلیکشن می‌تواند به جلوگیری از ریفلاکس اسید بیشتر کمک کند. با استفاده از قسمت بالای معده یک دریچه مصنوعی ایجاد می‌کند. این روش شامل پیچاندن قسمت فوقانی معده به اطراف LES برای تقویت آن، جلوگیری از ریفلاکس اسید و ترمیم فتق هیاتال است. جراحان این روش را از طریق یک برش باز در شکم یا قفسه سینه یا یک لوله روشن وارد شده از طریق یک برش کوچک در شکم انجام می‌دهند.

این روش ها فقط پس از اثبات ناکافی بودن درمان پزشکی به عنوان آخرین چاره برای درمان بیماری ریفلاکس اسید انجام می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید

نظر خود را بیان کنید :