نفخ روده
تخصص داخلی

روش رفع نفخ روده

نفخ روده

یک روز شکم صافی دارید و روز دیگر متوجه می‌شوید که شکمتان بزرگ شده است و دلیل آن را می‌جویید. نفخ شکم نه تنها بد به نظر می‌رسد بلکه می‌تواند باعث ناراحتی جسمی نیز شود. نفخ روده شرایطی است که می‌توانید به راحتی برطرف کنید.

اگر می‌خواهید معده خود را کوچک کنید، باید به روش‌های تقویت کننده هضم که می‌تواند به خلاص شدن از شر شکم بادکنک کمک کند، تکیه کنید. ما کمک می‌کنیم تشخیص دهید که کدام عادات و غذاها می‌توانند نفخ را کاهش دهند، سیستم گوارش بدن را در تعادل قرار داده و متابولیسم بدن را در این روند افزایش می‌دهد. پروبیوتیک بخورید. پروبیوتیک‌ها را به عنوان بخشی منظم از رژیم غذایی، به سلامت نگه داشتن باکتری‌های موجود در روده کمک می‌کند که به نوبه خود سیستم گوارش را تنظیم کرده و نفخ روده را کاهش می‌دهد.

نفخ شکم

نفخ شکم زمانی است که احساس می‌کنید شکم پر و سفت شده است. معمولاً به دلیل تجمع گاز در مجاری گوارشی (GI) رخ می‌دهد. نفخ باعث می‌شود شکم بزرگتر از حد معمول به نظر برسد و همچنین ممکن است حساس و دردناک باشد. احتباس مایعات در بدن نیز می‌تواند منجر به نفخ شود. نفخ بسته به آنچه می‌خورید، عادات غذایی خاصی که دارید، به طرز شگفت انگیزی در نفخ معده تاثیرگزار می‌باشد.

غذاهایی مانند ماست منابع خوبی از پروبیوتیک‌ها هستند و همیشه می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید تا مکمل‌های مناسب با متابولیسم بدن خود را انتخاب کنید. آب بنوشید وقتی افراد دچار نفخ روده می‌شوند، تمایل دارند از آب اجتناب کنند، زیرا فکر می‌کنند این کار نفخ را بدتر می‌کند. از آنجا که احتباس آب روش بدن برای نگه داشتن مایعات است تا آب آن کم نشود، نوشیدن مقدار زیادی آب به بدن نشان می‌دهد که دیگر نیازی به نگه داشتن آخرین قطره آب برای هیدراته ماندن ندارد.

مایعات، به ویژه آب، برای هضم بهینه کاملاً کلیدی هستند. زنجبیل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید یک سیستم گوارشی ضعیف برابر است با سرعت متابولیک کندتر. با شروع صبح با یک فنجان چای زنجبیل، درون خود را بیدار کنید. این به بهبود هضم کمک می‌کند.

دلایل نفخ روده

یکی از دلایل نفخ شکم التهاب است. التهاب اغلب توسط غذاهای تند، لبنیات و مواد افزودنی شیمیایی ایجاد می‌شود. چندین ژن و آنزیم در بدن را مسدود می‌کند که باعث التهاب ایجاد کننده نفخ روده می‌شود. طبق مطالعات متعدد زنجبیل، به طور سنتی برای تسکین درد معده استفاده می‌شود. برای استفاده از اثر آرام بخش شکم، از آن در اسموتی، سالاد و سرخ کردنی خود استفاده کنید.

غذاهای شور به طور بالقوه برای معده مضر است. غذاهای پر سدیم باعث تجمع مایعات می‌شوند که حجم خون را افزایش می‌دهد. قلب سخت‌تر کار می‌کند و باعث افزایش موقت وزن می‌شود. وقتی صحبت از چگونگی خلاص شدن از نفخ می‌شود ، اولین قدم ارزیابی میزان مصرف سدیم در روز است. برای کاهش مصرف، درصد نمک موجود در برچسب تغذیه را بررسی کنید. هر چیزی بیش از 20 درصد در هر وعده به این معنی است که بیش از حد در مصرف سدیم زیاده روی کرده‌اید.

مصرف نوشیدنی‌های گازدار را کاهش دهید. نوشیدنی گازدار می‌تواند مستقیماً به دستگاه گوارش آسیب برساند. نوشیدنی گازدار هضم را مهار کرده و باعث کم آبی بدن می‌شود. این امر موجب کند شدن دستگاه گوارش و در نتیجه یبوست می‌شود. هنگامی که نوشیدنی گازدار می‌نوشید، بدن قبل از هضم هر غذایی ابتدا به پردازش نوشیدنی گازدار از سیستم گوارشی تغییر می‌دهد، که می‌تواند باعث ایجاد نفخ معده و روده شود. ممکن است سخت باشد، اما اگر نمی‌خواهید نفخ کنید، از نوشیدن خودداری کنید.

راه‌های دیگر برای کاهش نفخ روده عبارتند از:

  1. دوری از کربوهیدرات‌ها و قندها
  2. اجتناب از حبوبات
  3. زود خوردن شام
  4. پرهیز از غذاهای سرخ کرده
  5. به آرامی و در وعده‌های متعدد با حجم کم غذا بخورید.
  6. افزودن فیبر بیشتر به رژیم غذایی
  7. به طور منظم ورزش کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :