مشکلات روابط عاطفی
روابط

آشنایی با مشکلات روابط عاطفی

شناخت خانواده و نقش هوش هیجانی

هیچ چیز مثل خانواده نیست. انتظار می‌رود افرادی که از طریق خون و ازدواج با آنها ارتباط داریم نزدیکترین متحدان ما، بزرگترین منابع عشق و حمایت ما باشند. با این حال، اغلب اوقات، مشکلات روابط عاطفی با خانواده مملو از سوء تفاهم و کینه و اختلاف است. وجود مشکل در روابط عاطفی باعث می‌شود، کسانی که باید آنها را بشناسیم و شناخته شوند، در نهایت احساس یک دشمن یا غریبه بودن می‌کنند.

خانواده جایی است که اولین و قوی‌ترین خاطرات عاطفی هر شخص ساخته می‌شود. به همین دلیل است که هوش هیجانی (EQ) در جایی که دیگر تلاش‌ها برای ایجاد هماهنگی در خانواده با شکست روبرو می‌شود، موفق می‌شود. آگاهی و همدلی فعال، توانایی آگاهی، پذیرش و هماهنگی دائمی با خود و دیگران به ما می‌گوید که چگونه به نیازهای یکدیگر پاسخ دهیم.

هوش هیجانی در خانواده فوق العاده قدرتمند است. زیرا این امکان را می‌دهد روابط خود را با والدین و فرزندان، خواهر و برادر و همسران کنترل کنید. وقتی می‌دانید چه احساسی دارید، نمی‌توانید تحت تأثیر عواطف دیگران قرار بگیرید. همچنین نمی‌توانید درگیری خانوادگی را به گردن دیگران بیندازید. بنابراین بسیاری از تکنیک‌های بهبود روابط خانوادگی، انتقال احساسات به کسانی است که به آنها اهمیت می دهید ، زیرا روابط نزدیک حول احساس است.

بدون این صمیمیت عاطفی، تماس خانوادگی به یک بار سنگین تبدیل می‌شود. زیرا هیچ کس راحت نیست که این همه وقت را با یک غریبه بگذراند.

برای اینکه اعضای خانواده یکدیگر را عاشقانه بشناسند و بپذیرند، باید با صداقت و صراحت عاطفی شروع شود. در صورت انجام این کار، پیشنهادهای ارائه شده در زیر از توصیه‌های معقول و آشنا به روش‌های بسیار موثر برای نزدیکتر شدن خانواده تبدیل می‌شوند.

آشنایی با مشکلات روابط عاطفی

یکی از مشکلات روابط عاطفی، غلتک عاطفی می‌باشد، معمولاً دارای پستی و بلندی است. اغلب به سرعت پشت سر هم.

یک روز به شدت بحث میکنید، روز دیگر واقعاً احساس خوشبختی و نزدیکی می‌کنید.

ممکن است پیش بینی شرایط در هر روز خاص یا زمانی که ممکن است از یک حالت به حالت دیگر چرخش پیدا کنند دشوار است. گاهی اوقات افراد روابطی از این دست را پر از درام توصیف می‌کنند یا با اشتیاق زیادی مشخص می‌شوند.

چگونه رابطه غلتک عاطفی ایجاد می‌شود؟

شایع‌ترین دلیل ایجاد این نوع روابط این است که یک یا هر دو شریک زندگی در مدیریت احساسات و نحوه ابراز آنها به شریک زندگی خود آگاهی لازم را ندارند.

آن‌ها احساس می‌کنند کنترل بسیار کمی بر نحوه انجام این کار دارند. آن‌ها ممکن است به راحتی ناراحت شوند، یا به سرعت بین حالت‌های مختلف احساسی انحراف پیدا کنند.

دلایل این امر می‌تواند پیچیده باشد، اما گاهی اوقات ریشه در نحوه ارتباط فرد با بزرگ شدن با دیگران دارد.

به عنوان مثال، آن‌ها ممکن است با پدر و مادر خود رابطه ناپایداری داشته باشند و در نتیجه، خود را در بزرگسالی در تلاش برای بازآفرینی این محیط می‌دانند. زیرا این چیزی است که بیشتر به آن عادت دارند. اگرچه به نظر ضد شهودی می‌رسد، اما آشنایی در مورد روابط عاطفی – حتی در شرایطی که آشنایی لزوماً مولد یا تحمل آن آسان نیست – یک اصل مهم است.

تحقیقات نشان داده است که اغلب اوقات ما به چیزی که برای ما آشنا است جذب می‌شویم. به همین جهت در معرض انواع خاصی از افراد قرار می‌گیریم. این اساساً ناخودآگاه است و بعید است که از آن آگاهی داشته باشیم.

غلتک عاطفی چگونه روی فرد تأثیر می‌گذارد؟

برای حفظ این نوع روابط به سطح قابل توجهی انرژی نیاز دارد. در حدی که تمرکز درست روی سایر حوزه‌های زندگی دشوار باشد. برخورد با احساسات منفی، چالش برانگیز است. جابجایی بین پستی و بلندی‌ها به سرعت پشت سر هم می‌تواند طاقت فرسا باشد. این ریتم رابطه می‌تواند مشکلات روابط عاطفی (حسی از عدم اطمینان حاصل از عدم دانستن محل قرار گرفتن) را ایجاد کند. افراد در این نوع روابط اغلب خود را مصرف شده توصیف می‌کنند. همچنین معتقدند این سبک رابطه مرکز زندگی آن‌ها می‌شود.

گاهی اوقات، یکی از مهمترین ویژگی‌های روابط رولکوستر، عادت بودن آن‌هاست. اگرچه بسیار خسته کننده و حتی گاهی آسیب زا هستند، اما می‌توانند بسیار هیجان انگیز، سرگرم کننده و جذاب باشند. وقتی مشاوران مرتبط با این نوع روابط با زوجین کار می‌کنند، کلمه اشتیاق تمایل زیادی به رشد دارد. شرکا ممکن است احساس کنند بسیاری از نکات مثبت در روابط آن‌ها وجود دارد. اما حس درام دائمی نیز ممکن است احساس طاقت فرسا و گیج کننده‌ای ایجاد کند.

چگونه با یک رابطه غلتکی احساسی کنار بیاییم

نتیجه ایده‌آل برای کسی که در یک رابطه از این نوع این است هرشخص باید اشتیاق زیادی را حفظ کند. در حالی که راهی برای تنظیم پستی و بلندی‌های مشخصه، پویایی رابطه پیدا می‌کند.

درک بهتر معمولاً اولین قدم برای تغییر معنادار است. اطلاع از چگونگی تناسب عاطفی با هم، برای اطمینان از شنیده شدن هر یک از شرکا در روابط مهم است. این اغلب به این معنی است که از خود و یکدیگر سوال‌هایی صادقانه و گاهاً چالش برانگیز بپرسید. گوش دادن به یکدیگر، شاید با کمک یک مشاور، اغلب می‌تواند به این معنی باشد که هر یک از شرکا درک کاملی از چگونگی تأثیر الگوهای ارتباطی خاص خود (که اغلب در کودکی آموخته می‌شوند) را در همسر خود بدست می‌آورند.

با آگاهی بیشتر از الگوهای روابط، می‌توانید درک کنید که واقعاً جذابیت چگونه کار می‌کند. توسعه آگاهی بیشتر در مورد مواردی از این دست به نوبه خود به ایجاد الگوهای جدید کمک می‌کند. این امر برای هر دو شریک مفید هستند.

هر رابطه‌ای، ایجاد تغییرات برای زنده نگه داشتن این تغییرات به تلاش و فداکاری نیاز دارد.

بعضی اوقات، در روابط سوء استفاده عاطفی، یک شریک به طور مداوم با یک دقیقه به ظاهر دوست داشتنی و با ملاحظه بودن و پرخاشگری، غیرقابل پیش بینی بودن و تضعیف بعدی، سعی در تضعیف و کنترل دیگری دارد. روابطی که یک نفر به طور مداوم اعتماد به نفس و عزت نفس شریک احساسی را تضعیف می‌کند و از طریق خلق و خو و رفتار شریک احساسی خود را کنترل می‌کند از هر لحاظ آسیب زننده است. آن‌ها می‌توانند علاوه بر شخصی که رفتارها درگیر آن هستند، بلکه بر خانواده بزرگتر نیز مانند فرزندان و سایر بستگان وابسته تأثیر بگذارند.

راه مقابله با مشکلات روابط عاطفی

برای از بین بردن مشکلات روابط عاطفی مراجعه به مشاوره بهترین گزینه است تا در یک محیط امن و محرمانه درباره هر مسئله دشوار صحبت کنید. مشاور به اشخاص کمک می‌کند تا مکالمه‌ای پربار و آرام داشته باشید. همچنین فرصتی برای معرفی دیدگاه خود بدست می‌آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :