اگزما
پوست

علائم و روش‌های درمان اگزما پوستی

اگزما پوستی

اگزما پوستی، که درماتیت آتوپیک نیز نامیده می‌شود. یک بیماری شایع پوستی است. این بیماری با لکه‌های خارش و ملتهب پوست مشخص می‌شود.

این اغلب در نوزادان و کودکان خردسال دیده می‌شود. اما اگزما انواع مختلفی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان دارد.

انواع مختلف اگزما

منظور از اگزما معمولاً درماتیت آتوپیک است. پوستی خشک و خارش‌دار است که اغلب با بثورات قرمز ظاهر می‌شود. این شایع‌ترین و مزمن‌ترین نوع اگزما است.

انواع دیگر عبارتند از:

درماتیت تماسی

درماتیت تماسی در اثر تماس با مواد تحریک کننده ایجاد می‌شود. سوزش، خارش و قرمزی ایجاد می‌کند. با از بین بردن ماده تحریک کننده، التهاب از بین می‌رود.

درماتیت دیشیدروتیک

درماتیت دوشیدروتیک انگشتان، کف دست و کف پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. باعث ایجاد لکه‌های پوستی، خارش‌، ایجاد قرمزی، ترک خوردگی و دردناک می‌شوند. این بیماری بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود.

درماتیت نومولار

درماتیت نومولار باعث ایجاد لکه‌های خشک و گرد در ماه‌های زمستان می‌شود. معمولاً روی پاها تأثیر می‌گذارد. این نوع اگزما در مردان بیشتر است.

علائم اگزما

علائم اصلی این بیماری خارش پوست، خشکی پوست، خشن شدن، پوسته پوسته شدن، ملتهب و تحریک پذیر است. ممکن است بهبود یابد و بعد از مدتی بروز پیدا کند.

اگزما می‌تواند در هر جایی رخ دهد اما معمولاً بازوها، آرنج‌ها، پشت زانوها یا سر (بخصوص گونه ها و پوست سر) را درگیر می‌کند. مسری نیست و در بعضی موارد با افزایش سن شدت آن کمتر می‌شود.

علائم دیگر عبارتند از:

 • خارش شدید
 • تکه‌های خاکستری قرمز یا قهوه‌ای
 • برجستگی‌های ریز و برآمده‌ای که هنگام خراشیدن مایع خارج می‌شود.
 • تکه‌های پوسته‌ای از سوراخ‌های زردرنگ خشک شده، که عفونت را نشان می‌دهد.
 • پوستی ضخیم و پوسته پوسته شده

اگزمای خراشیده، پوست را بیشتر تحریک و ملتهب می‌کند. این می‌تواند عفونت‌هایی ایجاد کند که باید با آنتی بیوتیک درمان شوند.

چه عواملی باعث اگزما می‌شود؟

علت اگزما به طور کامل شناخته نشده است. اما اعتقاد بر این است که توسط یک سیستم ایمنی بیش فعال که باعث می‌شود هنگام قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده، واکنش تهاجمی نشان می‌دهد، ایجاد می‌شود.

اگزما گاهی به دلیل پاسخ غیر طبیعی به پروتئین‌هایی که در بخشی از بدن هستند، ایجاد می‌شود. به طور معمول، سیستم ایمنی بدن پروتئین‌هایی را که بخشی از بدن انسان هستند نادیده می‌گیرد و فقط به پروتئین‌های مهاجمان مانند باکتری‌ها یا ویروس‌ها حمله می‌کند. در اگزما، سیستم ایمنی توانایی تشخیص تفاوت بین این دو را از دست می‌دهد، که باعث التهاب می‌شود.

شدید شدن اگزما زمانی است که یک یا چند علامت اگزما بر روی پوست ظاهر شود. عوامل شایع شدید شدن اگزما عبارتند از:

مواد شیمیایی موجود در پاک کننده‌ها و شوینده‌ها که باعث خشک شدن پوست می‌شوند.

 • پارچه‌های مصنوعی
 • افزایش دمای بدن
 • تعریق
 • تغییرات دما
 • افت ناگهانی رطوبت
 • فشار
 • حساسیت غذایی
 • عفونت‌های تنفسی

عوامل خطر بیماری

چندین عامل می‌تواند خطر ابتلا به درماتیت آتوپیک را افزایش دهد. اگزما بیشتر در کودکانی که از آسم یا تب رنج می‌برند، یا بزرگسالانی که بعداً معمولاً قبل از 30 سالگی به این شرایط مبتلا می‌شوند، شایع است.

افرادی که دارای اعضای خانواده که به اگزما مبتلا هستند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

تشخیص بیماری

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص اگزما وجود ندارد. اگر پزشک قبلاً این وضعیت را دیده باشد، ممکن است با مشاهده علائم بتواند آن را تشخیص دهد.

درمان اگزما یا درماتیت آتوپیک

یک متخصص پوست، آلرژی یا پزشک مراقبت‌های اولیه می‌تواند کمک کند درمان صحیح اگزما را تشخیص دهد. همچنین ممکن است ترکیب بیش از یک روش درمانی موثر باشد.

برخی از گزینه‌های درمان عبارتند از:

داروها. آنتی هیستامین‌های خوراکی بدون نسخه ممکن است خارش را تسکین دهند. آنها با انسداد هیستامین، که باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شود، کار می‌کنند. برخی داروهای موثر عبارتند از:

 • ستیریزین (Zyrtec)
 • دیفن هیدرامین (بنادریل)
 • فکسوفنادین (آلگرا)
 • لوراتادین (کلاریتین)

چندین آنتی هیستامین می‌تواند باعث خواب آلودگی شود. بنابراین توصیه می‌شود در مواردی که نیازی به هوشیاری ندارید مصرف شوند.

کرم‌ها و پمادهای کورتیزون (استروئید) می‌توانند خارش و پوسته پوسته شدن را تسکین دهند. اما بعد از استفاده طولانی مدت ممکن است عوارض جانبی داشته باشند که عبارتند از:

 • نازک شدن پوست
 • تحریک پوست
 • تغییر رنگ

استروئیدهای با قدرت کم، مانند هیدروکورتیزون، بدون نسخه در دسترس هستند. اگر بدن به استروئیدهای کم قدرت پاسخ نمی‌دهد، استروئیدهای با قدرت بالا توسط پزشک تجویز می‌شود. برای درمان عفونت، پزشک ممکن است یک آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی تجویز کند.

سرکوب کننده سیستم ایمنی داروهای تجویزی هستند که از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن جلوگیری می‌کنند. این از شدید شدن اگزما جلوگیری می‌کند. عوارض جانبی شامل افزایش خطر ابتلا به سرطان، عفونت، فشار خون بالا و بیماری کلیوی است.

روش‌های درمانی

نور درمانی از نور ماورا بنفش یا چراغ‌های خورشیدی برای جلوگیری از پاسخ سیستم ایمنی بدن که باعث ایجاد اگزما می‌شود، استفاده می‌کند. به یک سری درمان نیاز دارد و می‌تواند به کاهش یا رفع اگزما کمک کند. همچنین می‌تواند از عفونت‌های باکتریایی پوست جلوگیری کند.

تغییر سبک زندگی

استرس می‌تواند علائم را تحریک یا تشدید کند. راه‌های کاهش استرس عبارتند از:

 • انجام تمرینات تنفس عمیق
 • تمرین یوگا
 • مراقبه
 • گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
 • اولویت خواب خوب

کمپرس سرد می‌تواند به کاهش خارش کمک کند.

درمان‌های جایگزین

درمان‌های جایگزین ممکن است به آرام سازی علائم اگزما کمک کنند. به دلیل عوارض جانبی احتمالی، همیشه قبل از استفاده از یک مکمل گیاهی یا شروع یک تمرین ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. درمان‌های خانگی محبوب عبارتند از:

 1. چای سبز، سیاه یا اولانگ
 2. روغن نارگیل، آفتابگردان، گل گاوزبان و گل پامچال
 3. طب سوزنی
 4. رایحه درمانی

نحوه پیشگیری از اگزما

تغییر در سبک زندگی مانند کاهش استرس و بهبود خواب می‌تواند احتمال شدید شدن اگزما را کاهش دهد. از مصرف مواد تحریک کننده مانند پارچه‌های خشن، صابون‌های نامناسب و شوینده‌ها خودداری کنید. هوای سرد همچنین می‌تواند پوست را خشک کرده و بیماری شدید شود.

افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک باید از خاراندن خودداری کنند. برای جلوگیری از شکستن پوست، به جای خراشیدن مناطقی که احساس خارش دارند، سطح پوست را مالش دهید.

از آنجا که خشکی پوست می‌تواند شدید شدن اگزما را تحریک کند، یک متخصص پوست می‌تواند مرطوب کننده‌ای با پایه پماد یا کرم را توصیه کند که به آرامش پوست کمک می‌کند.

چشم انداز اگزما

هیچ درمانی برای اگزما وجود ندارد، اما با درمان‌های مناسب می‌توان به طور موثری علائم را کنترل کرد. اینها ممکن است ترکیبی از تغییر سبک زندگی و داروها باشد. در بعضی موارد، اگزما می‌تواند عوارض اضافی در سلامتی ایجاد کند.

عفونت‌های پوستی، مانند استیپگو، با خارش مداوم ایجاد می‌شوند. خاراندن باعث شکستگی پوست می‌شود، در این صورت باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند وارد شوند.

نورودرماتیت همچنین به دلیل خارش مکرر ایجاد می‌شود. پوست مناطق تحریک شده را ضخیم، قرمز و تیره‌تر می‌کند. این وضعیت خطرناکی نیست اما ممکن است منجر به تغییر رنگ و ضخیم شدن دائمی پوست شود. حتی در مواردی که اگزما فعال نباشد. خراشیدن پوست همچنین می‌تواند باعث ایجاد زخم شود.

بسیاری از افراد مبتلا به اگزما گزارش می‌کنند که نسبت به پوست خود احساس خجالت دارند. دریافت درمان مناسب و تحت کنترل قرار گرفتن استرس می‌تواند به آرامش علائم کمک کند.

ورزش سنگین ممکن است برای افراد مبتلا به اگزما دشوار می‌باشد. زیرا تعریق می‌تواند باعث ایجاد خارش شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :