عوارض واکسیناسیون کووید 19
بیماری‌های تنفسی

عوارض بعد از تزریف واکسن کویید 19

واکسیناسیون کووید 19

واکسیناسیون کووید 19 در برابر ابتلا به بیماری کرونا کمک می‌کند. عوارض واکسیناسیون کووید 19 نشانه‌های عادی این هستند که بدن از خود محافظت می‌کند. این عوارض جانبی ممکن است بر توانایی فرد در انجام فعالیت‌های روزانه تأثیر بگذارد. اما باید ظرف چند روز برطرف شود. برخی افراد عوارض جانبی ندارند.

عوارض جانبی جدی که می‌تواند باعث ایجاد مشکل طولانی مدت در سلامتی شود، در پی هرگونه واکسیناسیون، از جمله واکسیناسیون COVID-19، بسیار بعید است. نظارت بر واکسن در طول تاریخ نشان داده است که عوارض جانبی به طور کلی در عرض شش هفته پس از دریافت دوز واکسن رخ می‌دهد. به همین دلیل، FDA هر واکسن مجاز COVID-19 را ملزم کرد که حداقل دو ماه (هشت هفته) پس از دوز نهایی مورد مطالعه قرار گیرد.

عوارض جانبی رایج

اگر بعد از دریافت اولین دوز واکسن کووید 19 واکنش آلرژیک شدید یا فوری داشتید، نباید دوز دوم هریک از واکسن‌های mRNA COVID-19 را دریافت کنید. در مورد دریافت نوع دیگری از واکسن پس از واکنش آلرژیک اطلاعات کسب کنید.

نکات مفید برای از بین بردن عوارض جانبی

با پزشک خود در مورد مصرف داروهای بدون نسخه، مانند ایبوپروفن، استامینوفن، آسپرین یا آنتی هیستامین‌ها، برای هرگونه درد و ناراحتی که ممکن است بعد از واکسیناسیون تجربه کنید، مشورت کنید. اگر دلایل پزشکی دیگری ندارید که مانع از مصرف عادی این داروها می‌شود، می‌توانید این داروها را برای تسکین عوارض پس از واکسیناسیون مصرف کنید. توصیه نمی‌شود این داروها را قبل از واکسیناسیون به منظور جلوگیری از عوارض جانبی مصرف کنید.

برای کاهش درد و ناراحتی در محل تزریق

  1. یک دستمال تمیز، خنک و مرطوب را روی محل مورد نظر بمالید.
  2. بازوی خود را زیاد حرکت ندهید.
  3. برای کاهش ناراحتی ناشی از تب مقدار زیاد مایعات بنوشید.
  4. آستین لباستان راحت و آزاد باشد.

در صورت دریافت دوز دوم واکسن کووید 19

عوارض جانبی بعد از دومین تزریق ممکن است شدیدتر از عوارضی باشد که بعد از اولین تزریق تجربه کرده‌اید. این عوارض جانبی نشانه‌های طبیعی هستند که نشان می‌دهد بدن در حال محافظت از ساختمان خود است و باید ظرف چند روز از بین برود.

زمان مراجعه به پزشک

در بیشتر موارد، ناراحتی ناشی از درد یا تب یک علامت طبیعی است. این موارد یکی از عوارض واکسیناسیون کووید 19 می‌باشد که بدن در حال حفاظت از خود می‌باشد.

  • اگر قرمزی یا حساسیت محل تزریق بعد از 24 ساعت بدتر شد.
  • اگر عوارض جانبی فرد را نگران کرده است یا به نظر نمی‌رسد بعد از چند روز از بین برود.
  • اگر واکسن COVID-19 دریافت می‌کنید و فکر می‌کنید ممکن است پس از خروج از محل واکسیناسیون واکنش آلرژیک شدید داشته باشید، با شماره تلفن 115 به دنبال مراقبت‌های فوری پزشکی باشید.

عوارض جانبی می‌تواند بر توانایی در انجام فعالیت‌های روزانه تأثیر بگذارد، اما باید ظرف چند روز از بین برود.

واکسن Pfizer-BioNTech COVID-19 و واکسن Moderna COVID-19 هر دو به 2دوز نیاز دارند تا بیشترین محافظت را داشته باشند. فرد باید واکسن دوم را بزنید حتی اگر بعد از اولین تزریق عوارض جانبی داشته باشید. مگر اینکه ارائه دهنده واکسیناسیون یا پزشک به بگوید که این کار را نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :