کلاژن
پوست

همه چیز درباره کلاژن سازی پوست

کلاژن سازی پوست

کلاژن یکی از مهم ترین اجزای ساختمانی پوست، استخوان و دندان، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها است. در واقع کلاژن مانند چسبی است که بافت‌های مختلف بدن را در کنار هم نگه می‌دارد. به همین دلیل کلاژن سازی پوست حائز اهمیت است. یکی از ویژگی خاص این پروتئین خاصیت بازجذبی است، به این معنی که به اجزای کوچک‌تر تبدیل شده، تغییر شکل می‌دهد و دوباره جذب بدن می‌شود. این ویژگی خاص باعث شده که این پروتئین مناسب استفاده در طیف متنوعی از درمان های پزشکی باشد.

حداقل شانزده نوع پروتئین کلاژن در بدن وجود دارد که از بین آن‌ها سه تا پنج نوع از اهمیت بالایی برخوردارند. به طور مثال کلاژن نوع یک در لایه‌های پوست وجود دارد که باعث تقویت آن‌ها می‌شود. علاوه بر این کلاژن به پوست خاصیت ارتجاعی می‌دهد و با حفظ آب بافت پوستی مانع از خشکی و چین و چروک می‌شود.

کلاژن اصلی‌ترین پروتئین ساختاری فضای خارج سلول در بافت‌های مختلف پیوندی از جمله درم، لایه میانی پوست است که در زیر اپیدرم قرار دارد. بافت همبند درم از طریق یک ماتریس خارج سلولی متشکل از الیاف کلاژن و الاستین، که در هیالورونان و پروتئوگلیکان‌ها جاسازی شده است، قدرت و کشش را به پوست می‌دهد.

همه ی انواع کلاژن ابتدا به شکل پروکلاژن ساخته می‌شوند. به این ترتیب که دو آمینو اسید پرولین و گلایسین به کمک ویتامین C با یکدیگر ترکیب می‌شوند و پروکلاژن را می‌سازند. بنابراین بدن به طور طبیعی کلاژن را تولید می‌کند و ما می‌توانیم با دریافت مقدار مناسبی از مواد مغذی، به بدن در ساخت این پروتئین مهم کمک کنیم.

نقش کلاژن در مراقبت از پوست

اگر تا به حال به دنبال یک محصول ضد پیری برای مراقبت از پوست بوده‌اید ، بدون شک نام کلاژن را شنیده‌اید. بسیاری از محصولات ادعا می‌کنند که کلاژن را دوباره یا تولید کلاژن را در پوست تقویت می‌کنند. در حالی که کلاژن نقش بسیار مهمی در مراقبت از پوست دارد. برخی از این ادعاهای بازاریابی می‌تواند گمراه کننده باشد.

در حقیقت ، کلاژن فراوان‌ترین پروتئین در بدن انسان است که از 25٪ تا 35٪ از پروتئین کل بدن را تشکیل می‌دهد. تا به امروز ، 29 نوع کلاژن توصیف شده است، با این حال، بیش از 90٪ از کلاژن در کل بدن از نوع 1 تا 5 است، و نوع 1 بیشترین مقدار را دارد. در زیر بافت‌ها و اندام هایی وجود دارد که کلاژن نوع 1 تا 5 را می‌توان یافت.

آشنایی با انواع کلاژن

 1. کلاژن نوع I. پوست، تاندون، عروق، لیگاتور، اندام ها، استخوان
 2. کلاژن نوع II.  غضروف
 3. کلاژن نوع III. الیاف شبکه‌ای
 4. کلاژن نوع IV. اساس غشای پایه سلول را تشکیل می‌دهد

از بین پنج نوع کلاژن، کلاژن نوع I فراوانترین است. این منطقی است زیرا این نوع در پوست، بزرگترین اندام بدن انسان یافت می‌شود. کلاژن علاوه بر تأمین قدرت و خاصیت ارتجاعی، به جایگزینی سلول های مرده پوست نیز کمک می کند.

افزایش سن

پیری منجر به نازک شدن هر سه لایه پوست می‌شود: اپیدرم ، درم و هایپودرم.

لایه بالایی پوست، اپیدرم، مانعی ضد آب ایجاد می‌کند و بدن را در برابر آسیب‌های خارجی محافظت می‌کند. این لایه درم را شامل می‌شود، که شامل بافت همبند، فولیکول‌های مو، غدد عرق و کلاژن است. در زیر درم، هایپودرمس وجود دارد. لایه‌ای از بافت زیرپوستی که از سلول‌های چربی (چربی) و بافت همبند تشکیل شده است. نازک شدن این لایه‌ها با کاهش کلاژن همراه است. تولید کلاژن با هر سال بعد از بلوغ (حدود 21 سالگی) تقریباً 1٪ کاهش می‌یابد، که منجر به از دست دادن استحکام و کشش پوست می‌شود.

کلاژن موجود در یک محصول موضعی بی‌ارزش است

با وجود نقش مهم کلاژن در پوست، افزودن کلاژن در یک محصول موضعی از نظر فواید ضد پیری بی‌ارزش است. اگرچه کلاژن موضعی پوست را مرطوب می‌کند، اما این تقریباً در حدود کاری است که می‌تواند انجام دهد. استفاده از کلاژن به صورت موضعی هرگز باعث تحریک سنتز یا رشد کلاژن نشده است. دلیل این امر این است که کلاژن‌ها دارای وزن مولکولی هستند و برای نفوذ به لایه بالایی پوست بسیار بزرگ هستند. به طور معمول فقط مولکول‌هایی با اندازه 500 دالتون یا کمتر می‌توانند به طور موثر از سد پوست عبور کنند. کلاژن سازی پوست به صورت طبیعی مفید است و باعث زیبایی و شادابی پوست می‌شود.

برای بازسازی کلاژن چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

از آنجا که اکنون متوجه می‌شوید که استفاده از محصولات موضعی کلاژن از نظر درمان‌های ضد پیری بسیار موثر نیست، برای بازسازی کلاژن چه کاری می توانید انجام دهید؟ خوشبختانه ، چند گزینه درمانی وجود دارد.

ویتامین C موضعی

حتی اگر افزودن کلاژن به یک محصول موضعی برای مراقبت از پوست بی‌تأثیر باشد، به این معنی نیست که محصولات موضعی وجود ندارند که بتوانند تولید کلاژن را بهبود ببخشند. به عنوان مثال، ویتامین C موضعی به شکل اسید اسکوربیک L با غلظت بین 5 تا 15٪ ثابت شده است که با تولید کلاژن نوع I و III اثر ضد پیری پوست دارد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی نوعی فرم تسریع شده از لایه برداری صورت است که توسط اسیدهایی ایجاد می شود که آسیب کنترل شده ای بر روی پوست ایجاد می‌کند. لایه بردارهای شیمیایی با تحریک بازسازی کلاژن می‌توانند از بروز چین و چروک، خطوط ظریف و بسیاری از نگرانی‌های پوستی بکاهند. اپیدرم در طی چند روز بهبود می‌یابد و منجر به بهبود ظاهر پوست، بافت صاف‌تر و کاهش بی‌نظمی‌های رنگی می‌شود.

درمان های لیزری

مشابه لیزرهای شیمیایی ، لیزر درمانی می تواند با ایجاد یک آسیب کنترل شده بر روی پوست ، تولید کلاژن را تحریک کند. یک نمونه از لیزر درمانی موثر ، لیزر Clear + Brilliant است که از نظر بالینی ثابت شده است که با کمک به تولید کلاژن ، به پوست کمک می کند تا جوانتر به نظر برسد و ظاهر آن را تسکین دهد. همچنین باعث ایجاد خطوط ظریف، چین و چروک‌ها و رنگ و بافت ناهموار پوست می‌شود.

خوراکی‌های مفید برای کلاژن سازی پوست

 • گوجه فرنگی
 • ماهی
 • مرغ
 • فلفل دلمه
 • سیب زمینی
 • تخم مرغ
 • آلوئه‌ورا

نتیجه

واضح است که نقش کلاژن در مراقبت از پوست از نظر عملکردی و زیبایی بسیار مهم است. روند پیری طبیعی باعث کاهش تولید کلاژن پوست می‌شود. در نتیجه باعث ایجاد تعدادی از نگرانی‌های پوستی زیبایی از جمله خطوط ریز، چین و چروک و افتادگی پوست می‌شود. علیرغم ادعاهای بازاریابی، کلاژن موضعی استفاده شده نتیجه مطلوب از نظر ضدپیری و بهبود استحکام و کشش پوست را نمی‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :