کلاژن
پوست

علت کم شدن کلاژن پوست

علت کم شدن کلاژن پوست و شناخت لایه‌های پوستی

پیری پوست واقعیت زندگی است. دیر یا زود همه با آن روبرو می‌شویم در حقیقت، تولید کلاژن از سن 20 سالگی کاهش می‌یابد. برای درک اینکه چرا پیر می‌شویم، شناختن اصول پوست مهم است.

لایه‌های پوست از سه لایه تشکیل شده است:

اپیدرم

اپیدرم سطح پوست است. این یک لایه غنی از کراتین است که در برابر آب مقاوم و سخت است. این جایی است که تمام سلول‌های مرده پوست ریخته می‌شود و ملانین (مسئول تولید رنگ پوست) است.

درم

لایه عمیق دوم، درم نام دارد که از رگ‌های خونی، چربی، اعصاب، الاستین و فیبرهای کلاژن تشکیل شده است. الیاف کلاژن و الاستین قابلیت ارتجاعی پوست را فراهم می‌کنند.

بافت زیر جلدی

عمیق‌ترین لایه پوست، بیشتر از چربی و بافت همبند ساخته شده است.

چرا پوست پیر می‌شود؟

دو روند پیری وجود دارد. پیری ذاتی، که ناشی از عوامل داخلی و فرآیندهای طبیعی بدن است و پیری خارجی، ناشی از عوامل خارجی است.

عدم کلاژن سازی پوست

بعد از 20 سالگی، هر سال لایه درم 1٪ کلاژن کمتری تولید می‌کند. این یک روند طبیعی پیری است که به عنوان پیری ذاتی شناخته می‌شود. فیبرهای کلاژن و الاستین با افزایش سن نازک و سست می‌شوند، این بدان معنی است که پوست از خاصیت ارتجاعی کمتری برخوردار است.

در بیست سالگی، روند لایه‌برداری پوست 28٪ کاهش می‌یابد. این بدان معنی است که سلول‌های مرده پوست برای مدت زمان طولانی بهم می‌چسبند.

در دهه سی سالگی ، انتقال رطوبت از درم به اپیدرم کند شده و سلول‌های چربی شروع به جمع شدن می‌کنند. این اثرات باعث می‌شود پوست مات و نازک به نظر برسد.

وقتی به چهل سالگی می‌رسیم، کلاژن ما به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. به این معنی که فیبرهای کلاژن و الاستین شکسته می‌شوند و در نتیجه خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند.

در دهه پنجاه سالگی، با کاهش اندازه غدد چربی، پوست خشک شده و به راحتی کبود می‌شود. در زنان، یائسگی سطح استروژن را نیز کاهش می‌دهد و پوست را خشک و کم رنگ می‌کند.

روش‌هایی برای به تأخیر انداختن روند پیری

روند پیری ذاتی را که طی سال‌ها انجام می‌شود را نمی‌توان متوقف کرد، اما می‌توانید برای پر کردن کلاژن و آبرسانی به پوست خود اقدام کنید. همچنین می‌توانید پیری خارجی را که در نتیجه عوامل محیطی و سبک زندگی اتفاق می‌افتد را کنترل کنید.

سیگار کشیدن

یکی از بزرگترین علل پیری سیگار کشیدن است. سیگار کشیدن نه تنها باعث عوارض سلامتی مانند سرطان ریه و حملات قلبی می‌شود، بلکه روند پیری را نیز تسریع می‌کند. این به این دلیل است که هنگام سیگار کشیدن، رگ‌های خونی اپیدرم منقبض می‌شوند. کاهش جریان خون در پوست از رسیدن اکسیژن و سایر مواد مغذی به پوست جلوگیری می‌کند. سپس این امر به الیاف کلاژن و الاستیسیته پوست آسیب می‌رساند که باعث تسریع چین و چروک و افتادگی پوست می‌شود.

سیگار کشیدن همچنین باعث کاهش رطوبت پوست و ویتامین‌ها می‌شود که برای خنثی سازی آسیب رادیکال‌های آزاد مورد نیاز است. این در نهایت باعث خشکی پوست می‌شود.

ترک سیگار یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود پوست آسیب دیده در اثر سیگار کشیدن است. با بهبود جریان خون، پوست مواد مغذی اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند و کمک می‌کند چهره سالم‌تری داشته باشید.

اشعه نور خورشید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب روند پیری پوست را نیز تسریع می‌کند. زیرا اشعه ماورابنفش (UV) باعث آسیب مولکول‌های DNA و در نتیجه پیری زودرس می‌شود. UV همچنین ملانوسیت‌هایی را تولید می‌کند که رنگدانه‌ای به نام ملانین را به عنوان مکانیسم دفاعی طبیعی برای پوست تولید می‌کنند. این می‌تواند منجر به هایپرپیگمنتیشن شود که به صورت کک و مک، لکه‌های آفتاب و رنگ پوست ناهموار ظاهر می‌شود.

راه‌های محافظت از پوست برای جلوگیری از پیری

پیشگیری از کلیدهای اصلی برای به حداقل رساندن چین و چروک، لکه‌های آفتاب و ناهموار بودن رنگ پوست است. کرم ضد آفتاب را برای محافظت از خود در برابر اشعه ماورا بنفش توصیه می‌کنیم. زیرا علاوه بر این برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش، حاوی مواد درمانی نیز برای کاهش علائم قابل مشاهده آسیب خورشید است.

توصیه می‌شود بعد از 25 سالگی از مراقبت از پوست با ویتامین‌ها و کلاژن پپتیدها استفاده کنید. همچنین می‌توانید درمان‌های حرفه‌ای را برای کمک به دوباره پر کردن کلاژن و الاستین در پوست خود در نظر بگیرید.

لایه برداری پوست

لایه بردارهای پزشکی با ایجاد لایه برداری عمیق و تغذیه پوست می‌توانند ظاهر پوستی مات و چروکیده را بهبود بخشند. آنها حاوی مواد مغذی حیاتی هستند که گردش قابل توجه سلول را تحریک می‌کنند.  در نهایت منجر به داشتن پوستی روشن‌تر و صاف‌تر می‌شود.

لایه برداری به عنوان یک روش درمانی سطحی یک گزینه عالی است. همچنین درمان‌های عمیق و غیر تهاجمی وجود دارد که می‌تواند به بازسازی کلاژن در پوست کمک کند تا چین و چروک و افتادگی پوست را کاهش دهد.

پرکننده‌های پوستی

پرکننده‌های پوستی هنگامی موثر هستند و طبیعی به نظر می‌رسند که پوست به دلیل آتروفی پد چربی و از دست دادن کلاژن مقداری حجم خود را از دست داده باشد. هدف اصلی پرکننده‌های پوستی جایگزینی حجم از دست رفته است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد باعث بازسازی کلاژن نیز می‌شوند. در زمان تزریق، پرکننده‌های پوستی فیبرهای کلاژن موجود در پوست را مختل می‌کنند و باعث ترمیم و بازسازی می‌شوند.

مراقبت از کلاژن پوست

سرم‌های مراقبت از پوست با پپتیدهای کلاژن، فاکتورهای رشد و ویتامین‌های A و C می‌توانند برخی از بازسازی کلاژن‌ها را تحریک کنند تا علائم پیری در پوست کاهش یابد. ویتامین A یکی از معتبرترین و مورد تحقیق‌ترین مواد مراقبت از پوست برای این مورد است.

تزریق ضد چروک

از نظر فنی، تزریق ضد چروک کلاژن را در پوست بازسازی نمی‌کند. آنها یک روش بسیار موثر برای کاهش چین و چروک هستند، اما از روش دیگری استفاده می‌کنند.

برخی از حرکات عضلانی باعث چین و چروک شدن پوست و در نتیجه ایجاد چین و چروک در طول زمان می‌شود. تزریق ضد چروک باعث می‌شود عضلاتی که پوست را جمع می‌کنند و چین می‌خورند باعث آرامش و چروک شدن پوست می‌شوند. می‌توانید از تزریقات ضد چروک همراه با سایر روش‌های درمانی و محصولات مراقبت از پوست که کلاژن تولید می‌کنند برای بهبود کیفیت کلی پوست جوان و درخشان استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :