قلب و عروق
قلب و عروق

تاثیر تغذیه بر قلب و عروق

نقش حبوبات در سلامت قلب و عروق

بررسی و آنالیز اخیر بر نقش حبوبات در سلامت قلب و عروق تمرکز دارد. با استفاده از داده‌های حاصل از مطالعات متعدد و تجزیه و تحلیل‌های قبلی، نویسندگان نتیجه گرفتند که حبوبات برای سلامتی قلب مفید می‌باشد اما شواهد قریب به اتفاق نیست.

در یک تحلیل جدید، ارتباط بین مصرف حبوبات و سلامت قلب بررسی شده است. همه ما می‌دانیم که تغذیه نقشی اساسی در سلامتی دارد. رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی قند، نمک و چربی، خطر پیامدهای تضعیف شدن سلامتی را افزایش می‌دهد. از طرف دیگر، خوردن یک رژیم غذایی متعادل که سرشار از میوه و سبزیجات تازه باشد خطر شرایط خاصی را کاهش می‌دهد.

علت محبوبیت حبوبات برای سلامت قلب و عروق

حبوبات سرشار از فیبر، پروتئین و ریز مغذی‌ها هستند اما حاوی چربی و قند بسیار کمی هستند. الگوهای رژیم غذایی كه بر مصرف حبوبات تأكید دارند کاربردی‌تر هستند. زیرا سطح كلسترول لیپوپروتئین با چگالی كم، فشار خون پایین و مدیریت دیابت را كاهش می‌دهد.

محققان بیماران قلب و عروق را از بالاترین تا کمترین میزان مصرف حبوبات به چهار رده تقسیم کردند. تجزیه و تحلیل جمعی نشان داد که در مقایسه با افرادی که کمترین مقدار حبوبات را می‌خورند، افرادی که بیشترین حبوبات را مصرف می‌کنند مزایای زیر را تجربه می‌کنند:

 1. 8 درصد کاهش در بیماری های قلبی عروقی
 2. 10 درصد کاهش در بیماری کرونر قلب
 3. 9 درصد کاهش فشار خون بالا
 4. 13 درصد کاهش چاقی

با این حال، محققان دریافتند که هیچ ارتباطی بین میزان مصرف حبوبات و بروز سکته قلبی، دیابت وجود ندارد. به طور مشابه، آنها هیچ ارتباطی بین حبوبات و مرگ و میر ناشی از CVD، بیماری کرونر قلب یا سکته مغزی شناسایی نکردند.

نکات مهم در رژیم غذایی

رژیم غذایی برای بیماری قلبی عروقی باید متعادل باشد. تعادل یعنی دریافت مواد غذایی و انرژی از طریق رژیم غذایی متناسب با میزان فعالیت و نیاز روزانه فرد باشد.

از تنوع کافی در هر وعده برخوردار باشد. تنوع در رژیم غذایی بیماری قلبی به معنی استفاده از همه گروه‌های غذایی به میزان مناسب در تغذیه بیماری‌های قلبی می‌باشد.

انرژی رژیم غذایی بیماران قلبی عروقی متناسب با ویژگی‌های فردی وی اعم از سن، جنس، وزن، وضعیت بیمار و … تنظیم می‌شود. رژیم تغذیه برای هر فرد متفاوت است و نمیتوان یک کالری مشخص برای رژیم غذایی بیمار قلبی تعیین می‌شود.

تنوع رژیم غذایی بیمار قلبی شامل استفاده از گروه‌های غذایی مختلف شامل لبنیات، غلات، سبزیجات، میوه و پروتئین در وعده‌های غذایی مختلف است. هر وعده غذایی باید حداقل شامل سه گروه از مواد غذایی گفته شده باشد و یک گروه از سبزیجات به همراه وعده‌های غذایی حتما مصرف شود.

فوائد لوبیا در رژیم غذایی

لوبیا منبع عالی فیبر، پروتئین و ویتامین‌های گروه B است. آنها از خانواده گیاهان هستند و همین امر باعث جدا شدن آنها از سایر میوه‌ها و دانه‌ها می‌شود.

لوبیا به دلیل محتوای بالای مواد مغذی، مجموعه‌ای از مزایای بالقوه سلامتی را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد. برخی از مزایای بالقوه آنها شامل موارد زیر است:

 1. کاهش کلسترول
 2. کاهش سطح قند خون
 3. تأمین پروتئین برای انرژی

فوائد سویا در رژیم غذایی

دانه‌های سویا منبع مغذی پروتئین هستند. دانه‌های سویا در بسیاری از مناطق آسیا است. مردم سویا را پخته مصرف می‌كنند.

این لوبیاها دارای پروتئین بسیار بالایی هستند. یک فنجان سویای پخته حاوی 31.32 گرم پروتئین است که آنها را به گزینه‌ای عالی برای گیاهخواران تبدیل کرده است.

31.32 گرم دانه سویا حاوی موارد زیر است:

 1. 8.84 میلی گرم آهن
 2. 10.30 گرم فیبر
 3. منیزیم، پتاسیم و روی

برخی شواهد علمی برای اثبات این ادعا وجود دارد که دانه‌های سویا می‌توانند به کاهش خطر سرطان کمک کنند. محققان معتقدند آنتی اکسیدان‌هایی به نام ایزوفلاون مسئول این اثر هستند. همچنین دانه‌های سویا برای سلامت قلب و عروق مفید می‌باشد.

فوائد لوبیا قرمز در رژیم غذایی

لوبیای قرمز یکی از عناصر محبوب در سالاد و برنج است. یک فنجان لوبیا قرمز پخته شده شامل منبع معتبر:

 1. 35/15 گرم پروتئین
 2. 13.10 گرم فیبر
 3. 5.20 میلی گرم آهن

لوبیا قرمز منبع عالی فیبر است. محتوای بالای فیبر می‌تواند به کاهش سطح قند خون کمک کند.

فوائد نخود در رژیم غذایی

نخود به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند. نخود غنی از مواد مغذی ضروری است، با یک فنجان نخود پخته شده حاوی منبع معتبر:

 1. 53/14 گرم پروتئین
 2. 12.50 گرم فیبر
 3. 4.74 میلی گرم آهن

نخود در سالادها محبوب است و مردم نیز اغلب نخود را به عنوان میان وعده  یا از آنها  به همراه برنج استفاده می‌کنند.

نخود از آنجا که به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطانی در لوبیا شبیه باشد. آنها همچنین می‌توانند به افراد در حفظ سطح قند خون و حفظ وزن سالم کمک کنند.

نخود موجود در غذا به افراد دیابتی کمک می‌کند تا سطح قند خون خود را مدیریت کنند. علاوه بر این، مصرف نخود برای سلامت قلب و عروق مفید می‌باشد.

فوائد لوبیا چیتی در رژیم غذایی

لوبیا چیتی حاوی مقدار زیادی پروتئین و فیبر، منبع معتمد است و در غذاهای ایرانی رایج است. مصرف روزانه لوبیا چیتی عوامل خطر بیماری قلبی را در افرادی که نسبتاً به انسولین مقاوم هستند کاهش می‌دهد.

بسیاری از مواد مغذی موجود در لوبیا دارای مزایای بالقوه سلامتی هستند که از کاهش کلسترول تا پایین نگه داشتن قند خون متغیر است.

مردم می‌توانند لوبیا را به دستور العمل‌های مورد علاقه خود اضافه کنند. به طور مثال گوشت را با لوبیا جایگزین کنند.

نکات ضروری برای داشتن قلب و عروق سالم

 1. حذف چربی‌های اشباع و جایگزین کردن چربی‌های گیاهی

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید محصولات و تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی می توانید به سایت آرشیدا طب و یا اینستاگرام مجموعه مراجعه فرمایید.

نظر خود را بیان کنید :